Wspinanie sportowe, bouldering i góry. Skialpinizm i freeride. Sport, podróże, eksploracja i kultura okołogórska. Filmy, prelekcje, warsztaty, nagrody. Słowem tradycyjne górskie podsumowanie ostatnich 12 miesięcy, które będzie miało w tym roku już 19. odsłonę. Zapraszamy na KFG!
Jeśli tylko sytuacja pandemiczna pozwoli, Krakowski Festiwal Górski odbędzie się w tradycyjnej formule w weekend 4-5 grudnia. Równocześnie przez cały miesiąc (1-31 grudnia) dostępna będzie platforma online. Jak zapowiadają organizatorzy KFG:
“To będzie kolejna impreza, którą przygotowujemy w pandemicznej rzeczywistości. Mamy jednak nadzieję, że i tym razem uda nam się przygotować festiwal ciekawy i bezpieczny. Nadchodząca edycja będzie zrealizowana w formule hybrydowej – tradycyjne wydarzenia z udziałem publiczności będą wzmocnione przez platformę online, która w zeszłym roku spotkała się z ciepłym przyjęciem widzów.”
Przyjazną i nowoczesną przestrzeń dla festiwalu w tradycyjnej formule zapewni Centrum Kongresowe ICE Kraków. Tu odbędą się pokazy filmów, prelekcje zaproszonych gości oraz warsztaty szkoleniowe z różnych obszarów górskiej aktywności. W tym roku na KFG powróci również kiermasz sprzętu – dzięki przestrzennym wnętrzom Centrum Kongresowego większy niż kiedykolwiek.
Organizatorzy zapewniają: “W programie 19. KFG nie zabraknie Międzynarodowego Konkursu Filmowego, pojawi się wiele rozmów i dyskusji literackich, swoje prelekcje będą mieli wybitni alpiniści – również ci z zagranicy. Przyznamy nagrody za największe wyczyny wspinaczkowe w minionym roku i nie tylko. Nie zabraknie również ważnego dla nas elementu szkoleniowego – pracujemy nad ciekawym zestawem warsztatów dotyczących bezpieczeństwa w górach.”
Podobnie jak w zeszłym roku, większość filmów i wybrane elementy programu będą dostępne po zakończeniu festiwalu na platformie playkrakow.com.
Serdecznie zapraszamy!
UWAGA: Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany formuły festiwalu (tylko impreza online) w przypadku pojawienia się rządowych ograniczeń COVIDowych dotyczących imprez masowych.
Informacja organizatora
Dodatkowe informacje można znaleźć:
– stronie internetowej: kfg.pl
– fanpage: www.facebook.com/
– wydarzenie na fb: 19. Krakowski Festiwal Górski
– instagram: @kfg.pl
19. Krakowski Festiwal Górski odbędzie się na żywo, z udziałem publiczności w pierwszy weekend grudnia. Ale od zeszłego roku KFG to coś więcej niż kilkudniowe wydarzenie, to również działająca przez cały miesiąc platforma on-line, na której będziecie mogli o dowolnej porze obejrzeć najlepsze filmy górskie z minionego roku. Filmy uczestniczą w dwóch konkursach, polskim i międzynarodowym. Będzie bogato i premierowo! Oto kilka słów o zagranicznych produkcjach.
***
Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że 19. KFG odbędzie się w dniach 4-5 grudnia. Na fantastyczny festiwalowy weekend zapraszamy do nowoczesnego Centrum Kongresowego ICE Kraków. Właśnie tam będziecie mogli zasmakować górskiego kina z najwyższej półki. Ale uwaga: KFG będzie miało w tym roku dwie odsłony – przez cały miesiąc (1-31 grudnia) dostępna będzie także platforma online na playkrakow.com.
O Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Filmowego 19. KFG ubiegać się będą aż 43 zagraniczne dokumenty (plus trzy polskie – „K2: Góra Pamięci”, „#TO_BE. Krzysztof Wielicki” i „Zniknięcie Janusza Klarnera”), to rekordowa liczba w blisko 20-letniej historii festiwalu! Pokażemy przy tym wiele premierowych obrazów.
W jury konkursowym zasiądą: Dariusz Załuski (przewodniczący), Sławomir Batyra, Małgorzata Lebda i Wojciech Kozakiewicz.
Co będzie można zobaczyć na dużym ekranie? Obawiamy się, że w ciągu dwóch festiwalowych dni obejrzeć wszystkiego się nie da, no ale jest przecież jeszcze wspomniana platforma online. Pokażemy dokumenty o szerokiej tematyce – będą sportowe wyzwania, himalajskie wyprawy, bajkowe narciarskie tury, szalone kajakowe spływy, rowery górskie, fotografia wspinaczkowa. Będą historie tragiczne i inspirujące, fascynujące portrety nietuzinkowych ludzi, obrazy pełne zadumy i zaskakujące obyczajowe „pocztówki”. Będą też produkcje z serii Reel Rock 15 i Brit Rock Film Tour. Uff!
Great Sheikhs
Leo Houlding eksploruje pustynię Wadi Al Disah w Arabii Saudyjskiej w poszukiwaniu atrakcyjnych celów wspinaczkowych. Oprócz genialnej scenerii w filmie nie brakuje mocnego wspinania, klasycznych akcentów z życia dirtbaga i nie zawsze łatwych kontaktów z lokalsami. Wisienka na torcie? Pierwsze wejście na A’Atir, prawdopodobnie najwyższą wolnostojącą turnię piaskowcową na świecie (330 m). Jeden z filmów tegorocznego Brit Rock.
Kjerag solo
Znany z solowych przejść z liną i wspinania w rysach Pete Whittaker obiera nowy kierunek – Kjerag (1082 m), imponującą zerwę skalną w Norwegii, na którą wybiera się bez partnera i bez liny. To może być pierwsze przejście tej mokrej i brudnej ściany w stylu free solo. Kamera prowadzona w wyjątkowy sposób, pełna zaangażowania wspinaczka, a do tego genialna narracja Whittakera. To najkrótszy film z serii Brit Rock, jednak i jego nie wolno przegapić.
The Fall Theory
Wariat czy geniusz? Franco Cookson wszedł z rozmachem na wspinaczkową scenę około 10 lat temu. Zaczęło się od trudnych i ryzykownych przejść w North York Moors. W 2017 roku Franco pokonał Nothing Lasts w Northumberland, niewiarygodnie niebezpieczną drogę. Film ukazuje notoryczną pogoń za kolejnym celem, zawsze trudniejszym od poprzedniego, walkę z ruchami, których Cookson nie potrafi jeszcze powtórzyć, i asekuracją, która jest raczej umowna. Dodatkową perspektywę wprowadza 15-letni Tom Pearce, który próbuje powtórzyć niektóre z dawnych dróg Franco. Fascynująca postać i oszałamiające momenty wspinaczkowe – tylko dla widzów o mocnych nerwach.
E11. Lexicon
50-letni Neil Gresham mierzy się ze swoim najtrudniejszym projektem tradowym – Lexicon (E11) na ścianie Pavey Ark’s East Gully w Lake District. Malutkie chwyty i kiepska asekuracja – to może być jedno z najważniejszych przejść tradowych w historii. Smaku całej historii dodają komentarze Dave’a MacLeoda i Steve’a McClure’a (który już zdążył powtórzyć drogę). Zobaczymy tu też jeden z najdłuższych lotów podczas prowadzenia w historii. Mocne kino wspinaczkowe, jeden z filmów tegorocznego Brit Rock.
Swissway to Heaven
Tytuł filmu to nazwa ambitnego projektu doskonałego szwajcarskiego wspinacza Cédrica Lachata, który wymarzył sobie poprowadzenie trudnych, do tego rzadko chodzonych wielowyciągówek w Szwajcarii. I plan zrealizował. Dokument „Swissway to Heaven” to także spojrzenie na historię, etykę i ewolucję wspinania w Szwajcarii. O drogach pokonanych przez Lachata w ramach projektu przeczytacie TUTAJ.
Francuzka Melissa Le Nevé przez siedem lat walczy, by pokonać jedną z najsłynniejszych dróg na świecie, Action Directe. Jeden z filmów REEL Rock 15.
First Ascent / Last Ascent
Hazel Findlay i Maddy Cope wyruszają w dziką podróż do Mongolii w poszukiwaniu nowych dróg tradowych. Czy ambitny plan uda się zrealizować, czy może okaże się on nierealny? Jeden z filmów REEL Rock 15.
The Second Summit (Drugi szczyt)
Mick Fowler i Victor Saunders – weterani wracają do akcji! Dwóch Brytyjczyków, niegdyś świetnych alpinistów, wiąże się ponownie liną, by zdobyć dziewiczy himalajski wierzchołek. Trzydzieści lat przerwy, coraz więcej wiosen na karku i przebyte ciężkie choroby nie ułatwiają zadania.
Roots
Trzeci film kolektywu Faction to spojrzenie na młodą generację freeriderów i korzenie ich sportu. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów puchu! Jazda na najwyższym poziomie, genialne ujęcia i montaż. Jeśli do tej pory nie marzyliście jeszcze o zimie, wkrótce się to zmieni.
The Sanctity of Space
Zachęceni urokiem starej, czarno-białej fotografii Renan Ozturk, Freddie Wilkinson i Zack Smith wyruszają na wielką przygodę. Chcą podążyć śladami legendarnego alpinisty, eksploratora i fotografa, Bradforda Washburna, który dokonał wielu pierwszych wejść w górach Alaski. To opowieść o Washburnie, trójce alpinistów ze swoją obsesją – trawersem groźnego masywu Mooses Tooth, oraz o tym, dlaczego eksplorację mamy we krwi.
Here I am, Again (Oto znowu jestem)
Kilka miesięcy po ciężkim wypadku samochodowym Boyan Petrov rozpoczyna rehabilitację i wraca do treningu, aby spełnić swoje marzenie – zdobyć koronę Himalajów i Karakorum. Do tej pory wszedł na dziesięć z czternastu szczytów (bez dodatkowego tlenu), w tym czasie pokonał też trzy razy raka. Teraz pora na Mount Everest. Jednak podczas “rozgrzewki” na Sziszapangmie, na kilka metrów przed szczytem, Boyan znika. Rozpoczyna się akcja poszukiwawcza.
The Farmer
Portret Davida Van Dame’a, znanego jako The Farmer. Van Dam był legendą w górach Wasatch. Każdej zimy zapinał narty, by “orać” puch. Powtarzając w nieskończoność zjazdy wybranymi stokami, tworzył wzory przypominające zaorane pola. Film, który ukazał się w tym roku, tuż po śmierci narciarza, opowiada o jego pasji i związanej z nią wyjątkowej filozofii życia.
Long Live Chaisaw (Niech żyje Chainsaw)
Historia Steviego Smitha, legendarnego mistrza rowerowego downhillu. Skromne początki Kanadyjczyka, wychowywanego przez samotną mamę, jego niezachwiana wiara w siebie, sukces na światową skalę i pozytywna aura, którą roztaczał – to wszystko wypełnia ten dokument po brzegi.
Alone Beneath the Northern Lights (Samotność pod zaorzą polarną)
To miejsce sprzyja refleksji, poezji, marzeniom. Valentin Boitel-Denyset spędza dwa miesiące w odizolowanej od świata drewnianej chacie, 400 kilometrów poza kręgiem polarnym. Króciutki obraz filmowy jest przyjemnym dla oka zapisem jego doświadczeń.
Balandrau, infern glaçat (Balandrau, mroźne piekło)
Grupa przyjaciół podchodzi na nartach na pirenejski szczyt Balandrau. W pewnym momencie zrywa się wiatr, którego prędkość dochodzi do 100 km/h. Nadciąga śnieżyca, temperatura odczuwalna spada do minus 30 st. W ciągu kilku chwil przyjemna wycieczka zamienia się w walkę o przetrwanie. Film przybliża tragiczne wydarzenia z zeszłej zimy. Niestety, z gór nie wróciło wtedy dziesięć osób.
Standing on the Shoulders of Giants
Hołd dla pionierów fotografii wspinaczkowej, braci Abraham. Film, będący w dużej mierze rozmową z historykiem fotografii Henrym Iddonem, rzuca światło na wyzwania i romantyczne cele pierwszych wspinaczy, którzy w ścianę zabierali ze sobą aparat fotograficzny.
***
W ubiegłym roku najważniejsza nagroda, Grand Prix, trafiła do Sławomira Batyry i jego filmu „K2. Pierwszy zjazd”. W uzasadnieniu jury napisało między innymi: „historyczne osiągnięcie Andrzeja Bargiela zjazdu na nartach ze szczytu K2 pokazane jest w filmie w porywający wizualnie i realizacyjnie sposób”. Więcej o nagrodzonych filmach 18. KFG TUTAJ.
Do kogo trafi statuetka w tym roku? Przekonamy się już wkrótce! Poza Grand Prix przyznane zostaną także nagrody: The Best Mountaineering Film, The Best Climbing Film, The Best Adventure/Exploration Film i The Best Mountain/Culture/Nature/People.
Wszystko o 19. Krakowskim Festiwalu Górskim, w tym ramowy program, znajduje się na stronie kfg.pl oraz na www.facebook.com/FestiwalGorski.
Zapraszamy do kina górskiego 19.KFG!