Projekt „28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na szczyt” ze statuetką Czempiona w kategorii „Sport bez barier – Najlepszy Sportowiec Niepełnosprawny Intelektualnie” na 85. Gali Mistrzów Sportu Przeglądu Sportowego!

Otrzymanie tej nagrody to spełnienie marzeń i niesamowite wyróżnienie dla każdego, kto pomaga realizować projekt rozumiejąc głębię słów „każdy ma swój Everest”.

Dziękujemy Przeglądowi Sportowemu za dostrzeżenie i docenienie „28 marzeń” – mówi jeden z twórców projektu, Grzegorz Mikuła – Ta nagroda to kolejny dowód, że sport ludzi niepełnosprawnych wychodzi z cienia. Poza tym, każde takie wyróżnienie to sygnał dla osób z niepełnosprawnościami, że liczą się w społeczeństwie na równie z innymi.

85. Plebiscyt Przegladu Sportowego. Gala. 04.01.2020

Laureaci 85 Plebiscytu Przeglądu Sportowego na Najlepszego Sportowca – Warszawa 04.01.2020. Bal Mistrzów Sportu Fot. Aleksander Majdański / NEWSPIX.PL

28 marzeń – niepełnosprawni w drodze na szczyt” to pierwsza tego typu wyprawa w Polsce. Zakłada zdobycie Korony Gór Polskich, czyli 28 polskich szczytów, w przeciągu roku. Drużynę tworzy 16 osób: 9 wychowanków – to młodzież niepełnosprawna intelektualnie w stopniu umiarkowanym wraz ze sprzężeniami, czyli z niepełnosprawność ruchową, słabym widzeniem czy autyzmem i 7 opiekunów z Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Działdowie oraz z Niepublicznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy w Działdowie. Pomysłodawcą wypraw jest Roman Jankowski – pasjonat gór, wychowawca ośrodka w Działdowie.

Projekt ten wychodzi naprzeciw marzeniom i potrzebom osób niepełnosprawnych intelektualnie. One także chcą poznawać świat i budować poczucie własnej wartości. Chcemy głośno mówić o tym, że takich osób wokół nas jest dużo. Aby je zauważyć i im pomóc wystarczy się rozejrzeć i chcieć – podkreśla Roman Jankowski.

Drużynie z Działdowa na górskich szlak towarzyszą ambasadorzy projektu. W tym gronie znalazły się i osoby z pierwszych stron gazet oraz takie które powszechnie nie są znane – misją projektu jest pokazanie, że wszyscy jesteśmy równi. W spełnianiu marzeń pomagają: Kinga Baranowska, Justyna Kowalczyk, Joanna Jabłczyńska, Piotr Zelt, Tomasz Marczyński, Magdalena Kozielska, Jerzy Płonka, Jerzy Siłuch, Marcin Juszczyk, pracownicy Santander Consumer Bank: Wioleta Konieczna – Krzak, Agnieszka Filozof, Tomasz Mueller, Arek Panek, Ewa Muciek.

– Lista ta wciąż rośnie, bo zakładamy, że ambasadorów będzie ostatecznie tyle, ile szczytów, czyli 28 – tłumaczy Małgorzata Ziemba, współtwórczyni projektu.

W roku 2019 odbyły się dwie wyprawy w ramach 28 marzeń: w sierpniu i październiku, a drużyna może pochwalić się zdobyciem już 16 szczytów. Do skompletowania Korony Gór Polski brakuje jeszcze 12 górskich wejść. Kolejne dwie wyprawy zaplanowane są w 2020 roku w dniach: 15-24 kwietnia oraz 12-19 września.

– Obecnie dopinamy organizacyjne szczegóły w związku z tymi wyprawami. Szczególnie wejście na Rysy, ostatni szczyt na naszej liście, wymaga precyzyjnego planu – mówi Grzegorz Mikuła. – Zapraszamy do współpracy każdego, kto chciałby wesprzeć na w realizacji tego społecznego projektu.

Sponsorami wypraw są już: Salewa, Grupa Capital Park oraz Santander Consumer Bank. Partnerami projektu są: Fundacja TOPR, Fundacja GOPR, Studio Blurb, Muszynianka, Stealth, Klub Zdobywców Korony Gór Polskich, TVP Sport, Run and Travel.

– Idą z nami w każdej wyprawie – ramię w ramię w sensie metaforycznym, ale i dosłownym, dzieląc z nami odpowiedzialność za projekt, nasze małe troski i nasze wielkie radości – podkreśla Roman Jankowski, pomysłodawca projektu.

Więcej informacji: www.28marzen.pl

FB: https://www.facebook.com/28marzen/