W dniach 14-16 lutego odbył się w Poznaniu największy festiwal podróżniczy w Wielkopolsce i jeden z największych w Polsce. Trzy dni festiwalu to 23 prezentacje podróżnicze, 24 sesje warsztatowe, strefa wystawców i partnerów, targi regionów i produktów turystycznych Tour Salon oraz wystawy zdjęć.

Sam festiwal to mnóstwo emocji, wrażeń, niesamowitych ludzi, pięknych opowieści i porywających historii.
Ostatniego dnia festiwalu (16 lutego) wręczono nagrody o Złoty Ślad w trzech kategoriach: Fotografia, Polska i Świat.

W pierwszym etapie konkursu wpłynęło ponad 80 zgłoszeń, z których zostało wybranych 15 (3 w kategorii Polska oraz 12 w kategorii Świat). Podczas festiwalu zostało zaprezentowanych właśnie tych 15 prezentacji, spośród których zarówno jury oraz publiczność wybierali zwycięzców.
Jury w składzie: Paweł Kosicki, Dawid Siuda, Adam Klimek, Ryszard Jakubowski, Jaśmina Labus.
Głównymi kryteriami przy wyborach jury były: zaprezentowane treści, jakość materiałów audiowizualnych, wartość merytoryczna, kontakt z publicznością oraz przygotowanie prezentacji.

W tym roku Jury zdecydowało o przyznaniu 3 głównych nagród oraz 2 wyróżnień. 

Nagroda publiczności (przyznawana na podstawie największej ilości głosów oddanych przez publiczność w ankietach) – trafiła do Kasi Jadaluk i Jakuba Rybickiego za prezentację: “Odmienne Stany. Rowerem przez góry USA”.

Wyróżnienie: Magda Lassota za prezentację: “W cieniu Everestu” przyznane za wyróżniającą się formułę prezentacji, przedstawienie opowieści – reportażu wklejając z niego plastycznie portrety głównych bohaterów.

Wyróżnienie: Zdzich Rabenda z prezentację: “Pacyficzny pierścień ognia. Przez dżunglę Indonezji i Malezji” przyznane za zwrócenie uwagi na podniesienie tematu turystyki masowej i związane z nią zagrożeń dla środowiska naturalnego.

1 miejsce kategoria Polska

Magdalena Sobczak “Puk Puk Wigilia. Rowerem na wigilię prawosławną”. Opowiadanie o Polsce jest trudnym wyzwaniem. Magda pokazała jak pięknie można za pomocą historii ludzi przy okazji opowiadać o zawiłościach kulturowych oraz, że czasem trudniejsze niż sama droga w ciężkich warunkach bywa prostsza niż kontakt z drugim człowiekiem. Za historię o otwartych sercach i równie otwartych domach. Za refleksję nad historią swojej rodziny, którą warto poznawać i odkrywać.

1 miejsce kategoria Świat

Kasia Jadaluk i Kuba Rybicki “Odmienne Stany. Rowerem przez góry USA” za historię o wspólnym podróżowaniu, o przełamywaniu ograniczeń, wytrwałości i … miłości. Za pokazanie, że podróż to nie tylko kolorowe miejsca, ale to też ogromny wysiłek i trud. A dodatkowo prezentacja okraszona ogromną ilością pięknych zdjęć, historii, opowiedziana i przygotowana w doskonały sposób.

2 miejsce kategoria Świat

Mariia Dubyna “Ladakh Maraton” za opowieść o dążeniu do celu, za przedstawienie celu podróży poprzez drogę do niego, za radość, energię i pokazanie, że konsekwencją w swoich działaniach można wiele osiągnąć. Za zaraźliwy uśmiech i radość.

3 miejsce kategoria Świat

Natalia Mileszyk “Iran – historia powrotów”. Za osobistą historię, pełną ciepła, spokoju i przyjaźni. Za pokazanie, że w podróży trzeba być otwartym, szanować i otwierać się na ludzi i ich kulturę. Za pokazanie czarnych, białych i szarych stron Iranu. Za uśmiechy i obalanie kulturowych mitów i stereotypów, które tak często są powielane w mediach.

Konkurs Fotograficzny: Pod wiatr, pod słońce, po horyzont
W konkursie fotograficznym wręczono nagrodę publiczności oraz 3 nagrody. Organizatorzy otrzymali 101 zdjęć, na które można było na fanpage festiwalu oddawać głosy i tym samym wytypować nagrodę publiczności. Łącznie zostało oddanych 4 500 głosów. Całą galerię zdjęć konkursowych można zobaczyć tutaj.

Zdjęciem, które otrzymało najwięcej głosów, była fotografia Kacpra Kameckiego – Sailing through the clouds. Zdjęcie przedstawia bukszpryt Daru Młodzieży, wykonane techniką analogową. Otrzymało 602 głosy

Kacper Kamecki - Sailing through the clouds

Kacper Kamecki – Sailing through the clouds

W konkursie zostały także przyznane przez Jury konkursowe 3 nagrody
Skład Jury konkursu fotograficznego: Paweł Kosicki, Jagoda Lasota, Jaśmina Labus.

1 miejsce – Konkurs Fotograficzny

Wojtek Tarkowski – “Droga… pod wiatr, pod słońce… po horyzont”.
Zdjęcie wykonane na trasie z Duny 7 do Walwis Bay, tuż przed zachodem słońca. Przed nami jeszcze kilkugodzinna podróż do celu… ten kurz widoczny na zdjęciu oznacza, że drogą porusza się jakiś samochód… widok niecodzienny w Namibii południowej…

Wojtek Tarkowski - Droga... pod wiatr, pod słońce... po horyzont

Wojtek Tarkowski – “Droga… pod wiatr, pod słońce… po horyzont”.

2 miejsce – Konkurs Fotograficzny

Gizela Rakowska – “Rowerem przez most nepalski”.
Dzień po zdobyciu przełęczy wyruszyliśmy w fajną przejażdżkę rowerową. Najpierw terenem z wysokości 3800 m na 2800 m , gdzie były widoczne na zdjęciu mostki. Po drodze widoki jak na Gran Canarii. Powrót drogą asfaltową.

Gizela Rakowska - Rowerem przez most nepalski

Gizela Rakowska – “Rowerem przez most nepalski”.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!
Autorzy najlepszych zdjęć otrzymali upominki od partnerów festiwalu.