KLUB MIŁOŚNIKÓW GÓR

Dom Kultury w Rybniku-Chwałowicach

www.dkchwalowice.pl

Rybnik ul. 1 Maja 91B, tel. 32 42 16222

KMG-logo

26 października (czwartek) 2017 r. o godz. 18.00

Klub Miłośników Gór w Rybniku zaprasza na

spotkanie z Anną Kamińską, autorką książki

“Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”.

Wstęp to jedyne 10 zł.

Dzieci, uczniowie i studenci – WSTĘP WOLNY!

KMG - 26.10.2017 r. - baner

Biografia ikony polskiego himalaizmu.

Anna Kamińska przybliża czytelnikom życie najsłynniejszej polskiej himalaistki Wandy Rutkiewicz. Trzecia kobieta i pierwsza Europejka na Mount Evereście. Pierwsza kobieta, która zdobyła szczyt K2. Zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników: Mount Everest, Nanga Parbat, K2, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju i Annapurnę. Wspinała się na wielu klasycznych i bardzo trudnych drogach w Tatrach, Alpach, były też Pamir, Hindukusz i oczywiście Karakorum i Himalaje. Osiągnięcia Wandy Rutkiewicz stawiają ją w gronie najlepszych himalaistek w historii. Była zdecydowaną rzeczniczką i zdeterminowaną realizatorką wspinaczkowej samodzielności kobiet. O swoich wyprawach i płynących stąd przemyśleniach często pisała w czasopismach o tematyce górskiej, była też autorką i współautorką filmów i książek.

Wanda Rutkiewicz - fot. z arch. Wandy Rutkiewicz

Od małego słynęła ze swojego uporu. Była wybitnie uzdolniona nie tylko sportowo, w czasach licealnych zapowiadała się na świetną siatkarkę, grała w I lidze (nawet kandydowała do gry w reprezentacji Polski). Do szkoły poszła w wieku 6,5 lat – od razu do drugiej klasy. Studentką Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej została w wieku niespełna 17 lat. Szybko musiała dorosnąć, by wesprzeć matkę w domowych obowiązkach. Ojcu chciała z kolei zastąpić pierworodnego syna, który zginął śmiercią tragiczną. Najpierw dźwigała ciężar niełatwej historii rodzinnej, później sprawy „na dole” zawsze pozostawiała na drugim planie. Żyła od wyprawy do wyprawy. Nigdy nie zdecydowała się na macierzyństwo. Rozpadły się jej dwa małżeństwa. Najważniejsza była dla niej wolność. Jej prawdziwą miłością były góry.

Wanda Rutkiewicz - fot. z arch. Wandy Rutkiewicz (1)

Wanda Rutkiewicz mówiła: “Jeśli igram ze śmiercią, widocznie tego potrzebuję”. Prosiła, by nie oceniać ludzi, którzy ryzykują życie, bo jeśli tak jest, to znaczy, że potrzebują tego, by poczuć, co to znaczy życie. Zginę w górach” – mówiła. Dotrzymała słowa – według dokumentów sądowych zmarła 13 maja 1992 roku. Dzień wcześniej zaginęła na górze Kanczendzonga w Himalajach. Jej śmierci nikt nie widział, jej ostatniego słowa nikt nie słyszał, jej ciała nikt nie odnalazł. Na początku XXI wieku do Izby Pamięci Jerzego Kukuczki zapukała para turystów, która twierdziła, że w jednym z klasztorów w Tybecie spotkała postać przypominającą zaginioną przed laty himalaistkę… Jej odejście, tak jak wiele zdarzeń z jej życia, do dziś pozostaje tajemnicą.

Pracując nad biografią Wandy Rutkiewicz, Anna Kamińska dotarła do wielu różnych osób. Rozmawiała z bliższą i dalszą rodziną, spotkała się z alpinistami, przyjaciółmi, znajomymi z pracy i szkolnej ławy. Wielu z nich po raz pierwszy zgodziła się rozmawiać o Wandzie Rutkiewicz. Autorka bardzo skrupulatnie odtwarza ich słowa i opinie. A są one bardzo różne. Anna Kamińska jednak ich nie ocenia i pozwala czytelnikowi na wyrobienie sobie własnego zdania na temat słynnej himalaistki. Jest to książka o człowieku wielowymiarowym, który jest pełen pasji i marzeń, i który ma odwagę je realizować. Pomimo ogromnych sukcesów zawodowych, życie Wandy Rutkiewicz było jednak pełne porażek. I tu autorka nie ocenia swojej bohaterki, tworzy natomiast fantastyczny portret kobiety, która zdobywając najwyższe szczyty, pokonuje zarazem własne słabości i niedoskonałości oraz przeróżne życiowe przeszkody. Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz” to znacznie więcej niż biografia. To opowieść o pokonywaniu własnych demonów, przełamywaniu swoich słabości i o wielkiej, życiowej pasji, która, dając niebywałą siłę, może również spalać.

Historia Wandy Rutkiewicz, jest opowieścią o człowieku , który pokazywał, że nie ma rzeczy niemożliwych. Nie wyobrażała sobie życia bez przygód. Nie chciała być też zdominowana przez kogokolwiek – to ona chciała mieć nad wszystkim kontrolę. Kochała wolność – mówi Anna Kamińska.

KMG-logo

Anna Kamińska – autorka książek. Publikowała między innymi w tygodniku „Wysokie Obcasy” („Gazeta Wyborcza”) oraz w magazynach: „Pani”, czy „Zwierciadło”. Pracowała też jako wydawca wielu programów telewizyjnych w TVN Style i Polsat Cafe. Autorka książek Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych” (2010), “Miastowi. Slow food i aronia losu” (2011), a także porywających biografii Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” (2015) oraz Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz” (2017). Za Simonę…, która rozeszła się w nakładzie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy, otrzymała nominację do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego.

Anna Kamińska - fot. Magdalena Wiśniewska