Sapka, pierogi z suszonymi śliwkami i razowy kołoc z bryndzą – to tylko niektóre potrawy, które czekają na gości podczas zagórzańskiej biesiady w Mszanie Dolnej. Koordynatorem tego wydarzenia jest Urząd Gminy Mszana Dolna, który współtworzy lokalną markę pod nazwą „Zagórzańskie Dziedziny” – utrwala ona i promuje tradycje, kulturę, rzemiosło i kuchnię zamieszkujących tu górali zagórzańskich.

Ale to nie wszystko! Będą też warsztaty artystyczne i kiermasz rękodzieła, a spotkanie umilać będzie rodzinna kapela Kościelnioki ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom z Olszówki.
Może już niedługo potrawy te znajdą się na Liście Produktów Tradycyjnych.

Gospodarze zapraszają i apelują, żeby w Boże Ciało nie gotować obiadu! My chyba się skusimy 🙂

Zagórzańskie smakołyki

Organizatorzy zapraszają na biesiadę „Zagórzański stół” 3 czerwca (w Boże Ciało) w „Pensjonacie Szczebel” w Mszanie Dolnej, w godzinach 14.00 – 17.00. Potrawy będą serwowały Śwarne Babki z KGW Łętowe.
Wśród regionalnych potraw będzie m.in.:
sapka – kluski razowe ugotowane z pszennej mąki, które jadło się z „omastą” – śmietaną, masłem lub skwarkami
zupa z korpieli, zwana korpielanką – rodzaj postnej zupy z dodatkiem brukwi (karpieli), marchwi, ziemniaków, czasem śmietany i ziół, gotowano ją najczęściej w okresach głodu, na przednówku,
pierogi z suszonymi śliwkami – to tradycyjne zagórzańskie danie, które musiało się znaleźć na wigilijnym stole,
razowy kołoc z bryndzą – bardzo sycące ciasto drożdżowe z mąki razowej. Kołacz wypiekany był powszechnie w okresie wzmożonych prac polowych dla osób pomagających w pracach. Był to także tradycyjny poczęstunek na początku wesela.

Regionalne zagórzańskie potrawy będą serwowane w „Pensjonacie Szczebel” w Mszanie Dolnej, ale też w Bazie Lubogoszcz i Ośrodku Rekolekcyjno – Rekreacyjnym na Śnieżnicy w Kasinie Wielkiej.

Zagórzanie mieszkają na styku Beskidu Wyspowego i Gorców, najważniejsze miejscowości to m.in.: Mszana Dolna, Kasina Wielka, Kasinka Mała, Niedźwiedź, Konina, Lubomierz, Podobin, Raba Niżna, Olszówka i Poręba Wielka.
Ważniejsze góry na terenie zagórzan: Lubogoszcz, Śnieżnica, Ćwilin, Szczebel, Luboń Wielki, Turbacz i Kudłoń.