„Złota Dekada Himalaizmu Polskiego” – spotkania z himalaistami, dyskusje, wykłady
Termin: 25-26.05.2024
Miejsce: Katowice Miasto Ogrodów, plac Sejmu Śląskiego 2, 40-032 Katowice, sala 211 oraz sala koncertowa
Program:
● Wielka opowieść himalajska, wpływ literatury i mediów na percepcję himalaizmu w Polsce – dr hab. Marek Pacukiewicz, dr Ilona Chylińska (Uniwersytet Śląski), rozmowę poprowadzi Beata Tomanek,
● O wyzwaniach wysiłkowych i wysokogórskich. Czyli jak wznieść się na swój Mount Everest wydolności? – dr hab. Jakub Chycki (AWF Katowice),
● Archiwum Jerzego Kukuczki – Wojciech Lemański (wykład, Fundacja Wielki Człowiek),
● Klub Wysokogórski w Katowicach w okresie Złotej Dekady Himalaizmu – Janusz Majer, himalaista,
● Projekcja filmu „Anna P” i rozmowa z reżyserem i himalaistą Ryszardem Wareckim. Rozmowę poprowadzi Beata Tomanek,
● Góry i przyjaciele w Złotej Dekadzie Himalaizmu Polskiego – Krzysztof Wielicki, himalaista,
● Spotkanie z Cecylią Kukuczką. Rozmowę poprowadzi Beata Tomanek,
● Rajd Górski w Istebnej.
● Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa o Złotej Dekadzie Himalaizmu Polskiego.

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest całkowicie darmowy.
Zapraszamy na dwa pełne wrażeń dni z historią polskiego himalaizmu! Okres zwany „Złotą Dekadą Himalaizmu Polskiego” to czas, w którym Polacy definiowali światowe standardy w himalaizmie, wyznaczali nowe, najtrudniejsze drogi na ośmiotysięczniki i stali się prekursorami himalaizmu zimowego. Ta niezwykła historia zainspirowała nas do przedstawienia tego fenomenu z różnych perspektyw – świadka historii, badacza wytrzymałości ludzkiego organizmu, kulturoznawcy, literaturoznawcy, filmowca czy archiwisty. Dzięki temu chcemy dowiedzieć się więcej na temat himalaizmu i odkryć go na nowo. Nie może zabraknąć aktywności fizycznej, więc całość zwieńczona zostanie Rajdem Górskim w Istebnej, czyli w miejscu w którym znajduje się Izba Pamięci  Jerzego Kukuczki. Całemu wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa o Złotej Dekadzie Himalaizmu Polskiego.

W czasie wydarzenia będzie można zakupić książki i inne produkty Fundacji Wielki Człowiek w promocyjnej cenie, a także będzie możliwość uzyskania autografów od zaproszonych gości.
Wydarzenie realizowane jest w paśmie Miasto-Region-Akademia, w ramach obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
Wydarzenie jest dofinansowane ze środków Województwa Śląskiego – Współorganizatora Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
Zadanie jest współfinansowane z budżetu Miasta Katowice.
Więcej informacji i przydatne linki:
Wydarzenie fb: https://fb.me/e/57eov3pog
Wirtualne Muzeum Jerzego Kukuczki: https://jerzykukuczka.com/pl/strona-glowna/