Zapraszamy do obejrzenia serii filmów edukacyjnych wyprodukowanych przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Ich celem jest zapoznanie z różnorodnymi zagrożeniami, z jakimi możemy się spotkać w trakcie naszej górskiej aktywności, zarówno w letnich, jak i zimowych warunkach. Filmy nie zastępują odpowiednich szkoleń, ale dają pogląd na zakres wiedzy i umiejętności, jakie powinniśmy posiadać wyruszając w góry.

“Akademia Górska TOPR” –  Letnia turystyka wysokogórska – asekuracja dla turystów

Tematem jest kolejna próba uświadomienia turystom korzystającym z tatrzańskich wysokogórskich szlaków potrzeby i możliwości zwiększenia swego bezpieczeństwa przez zastosowanie odpowiednich środków technicznych i przez nabycie odpowiednich umiejętności.

Film ten nie jest filmem instruktażowym, po jego obejrzeniu nie zdobędziemy odpowiednich umiejętności. Upadek z dużej wysokości jest w ostatnich latach przyczyną ponad połowy wypadków  śmiertelnych. To, że poruszamy się po znakowanych szlakach turystycznych nie oznacza, że nie jest konieczne zastosowanie dodatkowej asekuracji. Tatrzańskie” łańcuchy” nie są typowymi via ferratami, ale z pewnością zastosowanie tych samych technik zwiększa nasze szanse na uniknięcie poważnego w skutkach upadku. Mniej doświadczonym polecamy korzystanie z usług przewodników wysokogórskich, lub skorzystanie z dostępnych szkoleń turystycznych i wspinaczkowych.

 

“Akademia Górska TOPR” – Burze

Ratownicy TOPR od szeregu lat prowadza działania profilaktyczne. Film przedstawie, jak dużym zagrożeniem dla turystów są burze. Obszary górskie są szczególnie narażone na niebezpieczne wyładowania atmosferyczne. Film zawiera porady, jak unikać tego typu zagrożeń oraz jak zachować się w przypadku porażenia piorunem.