Wąwozy, jaskinie oraz oryginalne ostańce i formy skalne, z którymi wiążą się ciekawe legendy, a do tego piękny Zamek Pieskowa Skała i ruiny średniowiecznej warowni w Ojcowie – to tylko niektóre atrakcje, które czekają na odwiedzających Ojcowski Park Narodowy.

Park znajduje się w południowej części Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej, tylko 16 km od Krakowa, jest więc świetnym kierunkiem na wycieczki dla jego mieszkańców  – liczne atrakcje przyrodnicze oraz łatwe szlaki turystyczne przyciągają wielu, rodziny z dziećmi i seniorów.

Ojcowski Park Narodowy jest najmniejszym parkiem narodowym w Polsce, jego symbolem jest nietoperz.

Zdjęcia: Waldemar Rusek

OPN Brama Krakowska

“Brama Krakowska” – skalna brama zamyka wylot “Wąwozu za Krakowską Bramą” do Doliny Prądnika. Jej nazwa wiąże się z przebiegającym dawniej przez Dolinę Prądnika szlakiem handlowym z Krakowa na Śląsk

OPN Jaskinia Krowia

“Jaskinia Krowia” (Schronisko Krowie) znajduje się w skale niedaleko Bramy Krakowskiej. Nazwa jaskini pochodzi od tego, że w XIX wieku podobno trzymano tu krowy i owce. W jaskini kręcono scenę z Horpyną w filmie Ogniem i mieczem.

Maczuga Herkulesa koło Zamku Pieskowa Skała

“Maczuga Herkulesa” – chyba najbardziej charakterystyczna dla Ojcowskiego Parku Narodowego wapienna skała. Maczuga znajduje się u stóp Zamku Pieskowa Skała, stoi na skale zwanej Fortepianem, ma ok. 25 m wysokości.
Jej nazwa pochodzi od kształtu skały, w przeszłości nosiła nazwy: Maczuga Kraka, Sokola Skała, Czarcia Skała i Skała Twardowskiego. Z każdą z tych nazw związana jest ciekawa legenda

OPN Dolina Prądnika Panieńskie Skały koło Igły Deotymy

“Panieńskie Skały” – strome wapienne skały na wschodnich zboczach Doliny Prądnika. Wg legendy siostry klaryski z klasztoru w Zawichoście chcąc ratować się przed napaścią Tatarów błagały Boga, by ten zamienił je w skały. Obok Panieńskich Skał stoi charakterystyczny ostaniec – Igła Deotymy

Skała Rękawica wdok z Bramy Krakowskiej

“Rękawica” (inna nazwa to Pięciopalcówka lub Biała Ręka) – skała o charakterystycznym kształcie przypominającym dłoń – składa się w górnej części z 5 palczastych kolumn.

W Jaskini Łokietka

Grota Łokietka (inna nazwa to Jaskinia Łokietka, dawniej znana m.in. jako Grota Królewska”. Jest to najdłuższa jaskinia na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego, całkowita długość jej korytarzy wynosi 320 metrów.
Wg legendy w jaskini miał się ukrywać Łokietek podczas walk o władzę. Życie uratował mu pająk, który zasłonił otwór jaskini pajęczyną i zmylił pościg. Pamiątką po tym wydarzeniu jest nie tylko nazwa jaskini, ale też brama zamykająca wejście, która ma kształt sieci pajęczej.
Jaskinia jest dostępna dla turystów (jest oświetlona).

Wejście do Jaskini Łokietka

Wejście do Jaskini Łokietka

Zamek Pieskowa Skała

Zamek Pieskowa Skała – jest to jedna z fortyfikacji na szlaku od Krakowa po Częstochowę zwanym Szlakiem Orlich Gniazd. Zamek został wybudowany z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, w 1. połowie wieku XIV (najstarsza wiadomość o zamku pochodzi z roku 1315). W XVI w. został przebudowany i przekształcony w rezydencję renesansową. Mocno ucierpiał w czasie potopu szwedzkiego, potem podczas powstania styczniowego oraz w czasie kilku pożarów, które go trawiły.

Zamek Pieskowa Skała

Zamek Pieskowa Skała – mocno zniszczona budowla została uratowana na początku XX w., głównie dzięki staraniom Adolfa Dygasińskiego – w zamku utworzono ekskluzywny pensjonat, który działał aż do 1939 r. Po II wojnie światowej zamek został znacjonalizowany. W latach 1950-1963 przeszedł renowację, stał się też Oddziałem Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu. http://pieskowaskala.eu/

Zamek Pieskowa Skała

Zamek Pieskowa Skała był wykorzystany w kilku filmach, m.in. Stawka większa niż życie, Podróż za jeden uśmiech, Janosik, Pierścień i róża, Ogniem i mieczem, Szkoła żon (teatr telewizji), Reich, Nie kłam kochanie.

Zamek w Ojcowie

Zamek w Ojcowie – ruiny Zamku Kazimierzowskiego w Ojcowie, który był jednym z ogniw Orlich Gniazd. Zamek wzniesiono na polecenie Kazimierza Wielkiego w II połowie XIV w. Wg tradycji pierwotna nazwa warowni brzmiała „Ociec” i została nadana przez samego króla, jako pamiątka walki o tron krakowski jego ojca, Władysława Łokietka.
Ruiny zamku znajdują się na Górze Zamkowej (są widoczne z daleka)

I jeszcze kilka zdjęć z Ojcowskiego Parku Narodowego

OPN mapa szlaków

Ojcowski Park Narodowy – mapa szlaków

OPN Jaskinia Krowia

Jaskinia Krowia

OPN Dolina Prądnika Panieńskie Skały koło Igły Deotymy

Dolina Prądnika – Panieńskie Skały koło Igły Deotymy

OPN koza na zboczach skały Rękawica

Ojcowski Park Narodowy – koza na zboczach skały Rękawica

Ojcowski Park Narodowy - taras widokowy w skale Rękawica

Ojcowski Park Narodowy – taras widokowy w skale Rękawica

Przed Jaskinią Łokietka

Przed Jaskinią Łokietka

Skała Rękawica

Skała Rękawica

Scieżka do Jaskini Łokietka

Ścieżka do Jaskini Łokietka

Zamek Pieskowa Skała

Zamek Pieskowa Skała

Zamek Pieskowa Skała

Zamek Pieskowa Skała

Zamek Pieskowa Skała

Zamek Pieskowa Skała

Zamek w Ojcowie

Zamek w Ojcowie