Ćwilin (1072 m) to jeden z najpopularniejszych szczytów Beskidu Wyspowego. Odwiedzający zgodnie potwierdzają, że z polan na jego szczycie rozciągają się jedne z piękniejszych panoram. Przy dobrej pogodzie wspaniale widać cały Beskid Wyspowy, Sądecki, Gorce, Babią Górę, Tatry i Wielką Fatrę.
Według popularnej opinii to właśnie na Ćwilinie Kazimierz Sosnowski widząc rano wyłaniające się z mgły okoliczne szczyty sformułował nazwę „Beskid Wyspowy”.
Na szczyt prowadzi kilka szlaków, jednym z łagodniejszych, proponowanym również przy gorszej pogodzie jest wejście z przełęczy pomiędzy Jurkowem a Wilczycami – biegnie tędy trasa rowerowa i tzw. dróżki różańcowe.
Trasa fotogalerii – wejście z przełęczy na Wilczycach – Ćwilin – zejście niebieskim szlakiem do Jurkowa.
Mapa Beskidu Wyspowego online:  Beskid Wyspowy

Wycieczka zorganizowana przez PTTK Bochnia, autor zdjęć “Maurka”

W drodze na Ćwilin

Trasa na Ćwilin - podejście z Wilczyc

Trasa na Ćwilin - podejście z Wilczyc

Ćwilin (1072 m) drugi, po Mogielicy, co do wysokości szczyt w Beskidzie Wyspowym. Jego nazwa wywodzi się z języka niemieckiego: Zwilling (bliźniak – sąsiedniej Śnieżnicy) i została nadana w XIV w. przez osadników niemieckich, którzy zamieszkiwali Tymbark i Jurków.
Podobnie jak pozostałe szczyty Beskidu Wyspowego, Ćwilin wyraźnie oddzielony jest od pozostałych wzniesień przełęczami, największa z nich to Przełęcz Gruszowiec, do której bardzo stromo opadają zbocza góry od strony północnej.

Na samym szczycie Ćwilina znajduje się Polana Michurowa – jedna z większych w Beskidzie Wyspowym . Polana jest pozostałością po działalności pasterskiej Wołochów, którzy przybyli tutaj w XV w. Pasterstwo bardzo intensywnie rozwijało się w tym rejonie przed II wojną światową. Wypas na Ćwilinie prowadzili mieszkańcy Jurkowa, Wilczyc i Łostówki.
Polana szczytowa licząca kilka hektarów dzieli się na części, których nazwy pochodzą od nazwisk właścicieli. Zachodnia, to Gruszowskie Polany, wschodnia (w pobliżu szczytu) to Michurowa Polana, natomiast dolna dzieli się na Polanę Mysoglądów i Polanę Kuczai. Na południowo-wschodnim stoku znajduje się źródło.

Widoki z Ćwilina

W zachodniej części polany Michurowej znajduje się pomnik ku czci Jana Pawła II. Obok, na drzewie zawieszona jest ludowa rzeźba Jezusa Frasobliwego z wierszem oraz napisem: „Kapliczkę wzniesioną w 1941 r. przez J. Schnaydra i A. Millera odnowił we wrześniu 1969 r. za bacowania gazdy Kołodzieja z Wilczyc Walery Krawczyński z synami”.
Jak czytamy na stronach „Odkryj Beskid Wyspowy” kapliczkę wystawiono ku pamięci A. Schnaydra, który zginął w trakcie hitlerowskiej akcji przeciwko partyzantom. Jest też polowy ołtarz, który ustawiono w 2000 r. z okazji obchodów Roku Milenijnego.

Ołtarz polowy na Polanie Michurowej na Ćwilinie

Widoki z ĆwilinaĆwilin (1072 m) słynie z piękniejszych panoram. Przy dobrej pogodzie wspaniale widać cały Beskid Wyspowy, Sądecki, Gorce, Babią Górę i Tatry.

Widoki z Ćwilina

Widoki z Ćwilina

Widoki z ĆwilinaZe szczytu schodzimy niebieskim szlakiem do Jurkowa

Zejscie niebieskim szlakiem do Jurkowa

Zejscie niebieskim szlakiem do Jurkowa