Demianowska Jaskinia Wolności (sł. Demänovská jaskyňa Slobody) to najczęściej odwiedzana turystyczna jaskinia na Słowacji i należąca do najpiękniejszych jaskiń w Europie. Znajduje się w Niżnych Tatrach i słynie z różnorodnych i bogatych form krasowych. Występują tu nie tylko stalaktyty, stalagmity i stalagnaty, ale też m.in. jaskiniowe perły, wodospady naciekowe – wśród nich jeden z najpiękniejszych o nazwie „Wierzba Płacząca”, podziemna rzeka Demianowka, krasowe jeziorka, m.in. „Szmaragdowe Jeziorko”, „Jeziorko Nenufarowe”, „Złote Jeziorko” oraz liczne korytarze, mniejsze i większe sale, wśród nich „Wielka Komnata”, która ma aż 66 m wysokości.

Zwiedzanie jaskini polecamy nie tylko jako urozmaicenie pobytu pod Tatrami, ale też jako pomysł na wycieczkę z dziećmi lub na gorszą pogodę.

Autorem zdjęć jest “warusek”

Demianowska Jaskinia Wolności, zdj. W. Rusek

Jaskinia zachwyca nie tylko fantazyjnymi formami, ale też piękną i barwną szatą naciekową – w kolorach białych, różowych, czerwonych i żółtych (od związków żelaza) oraz zielonych, szarych i czarnych od związków manganu.
Demianowska Jaskinia Wolności należy do systemu Jaskiń Demianowskich, który jest najdłuższym kompleksem jaskiń na Słowacji. Odkryli ją Alois Kral i Adam Mišur w 1921 r.
Demianowska Jaskinia Wolności, zdj. W. Rusek


Zwiedzanie – informacje praktyczne:

Jaskinia otwarta jest od 27 grudnia do 15 listopada (w lipcu i sierpniu codziennie, w pozostałym okresie nieczynna w poniedziałki). Na najciekawszych odcinkach znajdują się przystanki, gdzie można wysłuchać wykładu o genezie i historii jaskini.
Do dyspozycji turystów są 2 trasy:
– dłuższa (Wielka), o długości 2150 m, czas zwiedzania wynosi 100 min., do pokonania jest 1118 schodów
– krótsza (tradycyjna), długość 1150 m, różnica wys. 86 m, czas zwiedzania 60 min., do pokonania jest 913 schodów.

Wejście do jaskini jest o określonych godzinach:
Tradycyjna trasa: 9:30, 11:00, 12:30, 14:00
Wielka trasa: 13:00
Uwaga! Temperatura powietrza w jaskini wynosi ok. 6 – 7 °C, planując wycieczkę pamiętajmy o ciepłym okryciu.

Od 1993 roku Demianowska Jaskinia Wolności jest narodowym zabytkiem kulturalnym. Odbywają się tutaj pobyty speleoklimatyczne, głównie dla chorych dzieci.
Godziny otwarcia, informacje o trasie, cennik: http://www.ssj.sk/pl/jaskyna/4-demianowska-jaskinia-wolnosci

Demianowska Jaskinia Wolności, zdj. W. Rusek

Demianowska Jaskinia Wolności, zdj. W. RusekDemianowska Jaskinia Wolności, zdj. W. RusekDemianowska Jaskinia Wolności, zdj. W. Rusek

Demianowska Jaskinia Wolności, zdj. W. RusekDemianowska Jaskinia Wolności, zdj. W. RusekDojazd
Jaskinia znajduje się w Tatrach Niżnych – 13 km na południe od Liptowskiego Mikulasza, kilka kilometrów k. ośrodka narciarskiego Jasna.
Z parkingu do jaskini prowadzi ścieżka – ok. 400 m i przewyższeniu 67 m.

Demianowska Jaskinia Wolności - parking, zdj. W. RusekDojście do Demianowskiej Jaskini Wolności, zdj. W. Rusek