Bardzo ciekawa wycieczka po urokliwych zakątkach Beskidu Niskiego w rejonie Folusza – na trasie znajduje się wiele atrakcji, m.in. wieża widokowa na Ferdlu, „Diabli Kamień” – kompleks skał o oryginalnych kształtach oraz Wodospad Magurski – największy wodospad w Beskidzie Niskim.

Zdjęcia – Maria Urbańska

Kraj: Polska
Rejon: Beskid NiskiDiabli Kamień
Punkt wyjścia: Wapienne
Miejsce powrotu: Folusz
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima (zależnie od warunków śniegowych)
Trudności: brak trudności technicznych
Suma wzniesień: ok. 500 m
Długość trasy: ok. 12,7 km
Czas wyprawy: ok. 4:25 h (sam przemarsz) (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).
Mapa Beskidu Niskiego online: Beskid Niski

Trasa wycieczki: uzdrowisko Wapienne – Ferdel z wieżą widokową – Barwinok – Kłopotnica – Diabli Kamień – Wodospad Magurski – Folusz.

Naszą wycieczkę rozpoczynamy w Wapiennym – spod budynku sanatorium do wieży widokowej mamy do pokonania ok. 3 km, wg oznaczeń do przejścia w 1:15 h. Trasa jest bardzo urokliwa, ścieżka przebiega głównie leśnym terenem.

Uzdrowisko Wapienne

Wapienne – miejscowość znajduje się w środkowej części Beskidu Niskiego, w dolinie potoku Wapienka, którą otaczają wzniesienia: Ferdel (648 m), Barwinok (670 m) i Męcińska Góra (679 m). Wapienne jest jednym z najmniejszych polskich uzdrowisk, gdzie leczy się m.in. schorzenia: reumatyczne, ortopedyczno-urazowe, układu krążenia, układu oddechowego, nerwowego, i wiele innych. Na terenie Wapiennego znajduje się cmentarz wojenny nr 83 z I wojny światowej – obiekt wpisany jest do rejestru zabytków województwa małopolskiego.

Wieża widokowa na szczycie Ferdel

Wieża widokowa na Ferdlu (648 m n.p.m) ma prawie 25 metrów wysokości. Z jej tarasu rozciąga się wspaniała panorama Beskidu Niskiego, ale przy dobrej widoczności można zobaczyć nawet Tatry.
Do wieży można dojść pieszo szlakami turystycznymi z Wapiennego, Rozdziela, Bartnego i Folusza.

Z Ferdla idziemy przez Barwinok (670 m) w kierunku “Diablego Kamieia” – jest to grupa dużych skalnych bloków z piaskowca magurskiego o bardzo oryginalnych kształtach.

W drodze do Diablego Kamienia

Diabli KamieńDiabli Kamień

Z „Diablim Kamieniem” związana jest ciekawa legenda.
Otóż wg lokalnych podań dawno, dawno temu, kiedy w rejonie Folusza nie było żadnej świątyni, w okolicy bardzo rozpanoszyły się diabły – ciągle kusiły ludzi do złego. Ci postanowili położyć kres ich władzy i zdecydowali o budowie kościoła w niedalekim Cieklinie. Rozpoczęto prace budowlane, zamówiono też dzwony, które miały być wytopione z czystego srebra. Bardzo szybko wybudowano świątynię, osadzono też dzwony na wieży kościelnej i czekano na przyjazd biskupa, który miał wszystko poświęcić.
Diabły widząc co się dzieje poszły po pomoc do najstarszego, a ten im podpowiedział, jak zniszczyć dzieło ludzi – muszą znaleźć ogromny kamień i zrzucić go z góry na świątynię. Ale, aby to się udało muszą to zrobić przed wschodem słońca, zanim zapieją kury.
Poleciały więc diabły na Magurę Wątkowską, gdzie znalazły potężny głaz – tak ciężki, że kilkunastu ich miało problemy z dźwignięciem go. Kiedy leciały z nim w kierunku kościoła, nad Foluszem, usłyszały pianie koguta – wtedy to straciły swoje piekielne moce i upuściły głaz na ziemię, a ten spadł na zbocze góry i rozbił się na mniejsze skały.
Kościół w Cieklinie został ocalony, a czarty musiały uciekać z okolicy.
Pamiątką po tej przygodzie jest ogromny kamień w Foluszu, na którym podobno można jeszcze odnaleźć ślady diablich pazurów.

Diabli KamieńDiabli Kamień

Diabli KamieńDiabli Kamień

Naszym kolejnym celem jest “Wodospad Magurski” – to największy wodospad w Beskidzie Niskim, woda spada ze skalnego progu o wysokości blisko 7 metrów.

Na odcinku pomiędzy “Diablim Kamieniem” i wodospadem przebiega trasa „Ścieżki przyrodniczej Folusz”.

Wodospad Magurski

Wodospad Magurski – najlepiej jest go podziwiać wczesną wiosną, gdy spływają nim większe kaskady wody.

Ścieżka ma swój początek w Foluszu przy wejściu zielonego szlaku na teren Magurskiego Parku Narodowego w okolicy wodospadu Magurskiego, a kończy na miejscu dziennego wypoczynku przy zejściu żółtego szlaku z Kornutów w okolicy wychodni skalnej „Diabli Kamień”. Jej trasa ma 4 km długości, można ją przejść w obu kierunkach – zajmuje to około 2 godzin. Przy ścieżce umieszczono 12 przystanków – ich tematyka związana jest z osobliwościami regionu oraz ochroną przyrody w MPN.