Wycieczka na niewysoki, widokowy i jednocześnie rzadko odwiedzany Dwernik Kamień (1004 m) to jedna z ciekawszych bieszczadzkich propozycji. Główny szczyt tworzy imponująca wychodnia skalna, z której rozciąga się piękna panorama na najpopularniejsze bieszczadzkie połoniny: Wetlińską i Caryńską, Smerek, Wielką i Małą Rawkę oraz na Tarnicę i Bukowe Berdo.
Miejsce warto odwiedzić, zanim rosnące pod szczytem świerki i modrzewie całkiem nie zasłonią widoku.
Miejscowa ludność nazywała dawniej szczyt Holicą, a jego skalisty wierzchołek Kamieniem. Dwernik Kamień leży poza granicami Bieszczadzkiego Parku Narodowego, jest to więc ciekawa propozycja dla osób szukających tras na wycieczki z psem.

Ciekawostka: na trasie wycieczki znajduje się wspaniały drzewostan bukowy, spośród niego 3 najzdrowsze i najbardziej okazałe buki (są oznaczone), zostały wpisane do rejestru bazy nasiennej w Polsce.

Kraj: PolskaDwernik Kamień - wychodnia skalna na szczycie
Rejon: Bieszczady Wysokie
Punkt wyjścia
: Nasiczne
Punkt powrotu: Nasiczne
Czas: 1/2 dnia
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
(zależnie od warunków śniegowych)
Trudności: brak trudności technicznych

Suma wzniesień: ok. 400 m
Długość trasy: ok. 5 km
Czas wyprawy: ok. 2:15 h (sam przemarsz) (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).
Zobacz dodatkowe informacje:

DOJAZD      EKWIPUNEK      POGODA

NOCLEGI online


Mapa online: Bieszczady

Komplet dodatkowych informacji o wyprawie: dojazd, mapy, przewodniki i inne, dostępny jest w panelu bocznym po prawej stronie (na smartfonach na dole).

Poniżej prezentujemy fragment mapy “Bieszczady” Wydawnictwa Compass z zaznaczoną trasą na Dwernik Kamień z Nasicznego.

Dwernik Kamień mapa


Na Dwernik Kamień można wyjść:

Z Nasicznego:
– ścieżką dydaktyczną „Dwernik Kamień”, która pokrywa się na tym odcinku ze ścieżką historyczno-przyrodniczą “Przysłup Caryński – Krywe n. Sanem” (znaki czerwone)
Z Zatwarnicy:
– ścieżką historyczno-przyrodniczą “Hylaty” (pętla przez szczyt i zejście przez Dolinę Hylatego)
– ścieżką historyczno-przyrodniczą “Przysłup Caryński – Krywe n. Sanem” (znaki czerwone)

Najkrótsza trasa na Dwernik Kamień prowadzi z Nasicznego (czerwone znaki). Przy drodze znajduje się parking, obok stół, ławy oraz po drugiej stronie, przy wejściu na szlak – duża wiata z paleniskiem. Zaraz obok płynie „Nasiczański” potok.
Na parkingu znajdują się informacje (drogowskazy) kilku ścieżek dydaktycznych: „Dwernik Kamień”, „Przez Bieszczadzki Las” oraz ścieżki historyczno-przyrodniczej “Przysłup Caryński – Krywe n. Sanem”, która przebiega w tym rejonie z Nasicznego przez szczyt Dwernika Kamień do Zatwarnicy (oznakowana czerwonymi symbolami ścieżki edukacyjnej). Opis i oznakowanie tych ścieżek jest mało precyzyjne, więc w naszym opisie wycieczki postaramy się podać więcej istotnych informacji.

Nasiczne - parking (przy czerwonym szlaku na Dwernik Kamień)

Z parkingu przechodzimy do wiaty ze stołami i paleniskiem (bardzo ładny i funkcjonalny obiekt) znajdującej się nad samym brzegiem potoku Nasiczniańskiego i za drogowskazem „Ścieżka dydaktyczna” wchodzimy do lasu. Droga jest oznakowana aż na sam szczyt czerwonymi symbolami ścieżki dydaktycznej. Mijamy pierwszy przystanek ścieżki „Dwernik Kamień – Drzewostan modrzewiowy” i dalej wspinamy się przez las do szutrowej drogi – stokówki.

Podejście z Nasicznego na Dwernik KamieńSzlak prowadzi przez bukowy las, jesienią czeka nas spacer po szeleszczącym dywanie

Znajduje się tu tablica informacyjna stanowiąca element ścieżki „Przez Bieszczadzki Las” oraz stół i ławy. Jest to dobry punkt widokowy w kierunku Połoniny Caryńskiej. Drogą prowadzi również bardzo fajna trasa rowerowa (11 km) do Zatwarnicy – parking Sękowiec.

Stokówka z Zatwarnicy do NasicznegoStokówka z Zatwarnicy do Nasicznego przecina szlak na Dwernik Kamień
Punkt widokowy przy stokówce z Zatwarnicy do NasicznegoŁaweczka z widokiem na Magurę Nasiczańską

Nasza trasa przecina stokówkę i wspina się dalej stromo przez las prosto na grań. Mijamy bardzo efektowne wychodnie skalne, gdzie znajduje się kolejny przystanek ścieżki „Dwernik Kamień – Skała”.

Wychodnia skalna zbudowana z piaskowca krośnieńskiego przy czerwonym szlaku na Dwernik Kamień, powyżej niej znajduje się II przystanek ścieżki przyrodniczej

Wychodnia skalna zbudowana z piaskowca krośnieńskiego przy czerwonym szlaku na Dwernik Kamień, powyżej niej znajduje się II przystanek ścieżki przyrodniczej

Dalej droga nie jest już tak stroma. Po drodze zaliczmy trzeci przystanek „Dwernik Kamień – Świerki” i wchodzimy na zalesioną grań.

Jesienne buki przy szlaku na Dwernik KamienBieszczadzka jesień
Plątanina korzeni buka na szlakuFantazyjna plątanina korzeni na szlaku
Ławeczka pod szczytem - idealny punkt widokowyŁaweczka z widokiem na Otryt i dolinę Sanu

Stoi tu ławeczka, z której między drzewami można podziwiać panoramę Otrytu i doliny Sanu. Droga na szczyt prowadzi w lewo do góry, a w prawo zbiega granią trasa ścieżki „Dwernik Kamień” (będziemy nią schodzić). W kilkanaście minut docieramy na odkrytą część grani z charakterystycznymi skałami wychodni (nie jest to jeszcze właściwy szczyt). Jest to wspaniałe miejsce widokowe – możemy stąd zobaczyć szeroką panoramę Bieszczadów od Bukowego Berda, przez Tarnicę, Połoninę Caryńską, Wielką Rawkę, Połoninę Wetlińską, Smerek, aż po Wołosań.
Pod wzniesieniem rośnie sporo modrzewi, świerków i brzóz, które mogą przysłaniać piękną panoramę ze szczytu. Podobno mają być prowadzone tutaj kosmetyczne przycinki drzew.

Dwernik Kamień - panorama ze szczytu
Dwernik Kamień - panorama ze szczytu
Dwernik Kamień - wychodnia skalna na szczycie
Idąc granią kilkanaście metrów w kierunku zachodnim dotrzemy na szczyt Dwernika Kamienia (1004 m), który zwany jest również Holicą. Stoi tu tablica czwartego przystanku ścieżki „Dwernik Kamień – Szczyt” oraz komplet drogowskazów.
Wierzchołek Dwernika Kamienia tworzą trzy równoległe grzędy. Wg ludowych podań u podnóża jednej z grzęd istniały kiedyś stajnie, w których zbójnicy trzymali konie przed ich sprzedażą na Węgrzech. Partie szczytowe porasta karłowata buczyna powykręcana od silnie wiejących tu wiatrów.

Szczyt Dwernika Kamienia (1004 m)Wejście na szczyt Dwernika Kamienia (1004 m)

Ze szczytu również można podziwiać rozległe bieszczadzkie panoramy.

Panorama ze szczytu Dwernika KamieniaWidok ze szczytu Dwernika Kamienia
Panorama ze szczytu Dwernika KamieniaWidok ze szczytu Dwernika Kamienia
Panorama ze szczytu Dwernika KamieniaWidok ze szczytu Dwernika Kamienia

Zejście z Dwernika Kamienia

Ze szczytu możemy wrócić do Nasicznego, lub też zrobić dłuższą trasę i zejść do Zatwarnicy ścieżką historyczno przyrodniczą “Hylaty” (w dolnej części szlak przechodzi przy pięknym wodospadzie na Hylatym) lub czerwono oznakowaną ścieżką historyczno-przyrodniczą “Przysłup Caryński – Krywe n. Sanem” (zejście do parkingu Sękowiec).
Jeżeli naszym celem jest Nasiczne, mamy 2 możliwości powrotu: ścieżką z czerwonymi znakami (którą wchodziliśmy), lub znakowaną białymi strzałkami malowanymi na drzewach, ścieżką przyrodniczą L.P. będącą kontynuacją naszej ścieżki “Dwernik Kamień”.
Zejście do Nasicznego – niezależnie od wybranego wariantu schodzimy z Dwernika Kamienia do punktu widokowego (z ławeczką). W tym miejscu czerwony szlak odbija w prawo, my natomiast wchodzimy na ścieżkę, która jest przedłużeniem tej schodzącej ze szczytu (drogowskaz „Ścieżka dydaktyczna”). Poruszamy się wzdłuż grani przecinką leśną, ale uwaga – ścieżka nie jest najlepiej oznaczona (białe strzałki malowane na drzewach – stan w 2017 r.), przejście jej, szczególnie jesienią, kiedy liście skutecznie zasłaniają przedeptany szlak może być mało “oczywiste”.

Warto jednak zaryzykować, ponieważ w tej części lasu rośnie piękny drzewostan bukowy. I tu ciekawostka: 3 najzdrowsze i najbardziej okazałe drzewa (są oznaczone) zostały wpisane do rejestru bazy nasiennej w Polsce. Miejsce to jest piątym przystankiem ścieżki “Dwernik Kamień – Drzewa doborowe”, o czym informuje stosowna tablica.

Piękny bukowy las - na szlaku z Dwernika Kamienia do Nasicznego. Znajdują się tu okazy wpisane do rejestru bazy nasiennej w Polsce

Piękny bukowy las – na szlaku z Dwernika Kamienia do Nasicznego. Znajdują się tu okazy wpisane do rejestru bazy nasiennej w Polsce

Czerwony szlak na Dwernik Kamień, przecina go stokówka z Zatwarnicy do Nasicznego
Po ok. 30 minutach dochodzimy do stokówki (znana nam już droga z Zatwarnicy do Nasicznego – „Przez Bieszczadzki Las”) i nią podchodzimy w kierunku zachodnim. Po ok. 15 min. marszu docieramy do miejsca, gdzie przekraczaliśmy stokówkę idąc na szczyt (punkt widokowy, ławy i stół) i tutaj skręcamy w lewo, w drogę, która sprowadza nas na parking w Nasicznym.

Stokówka z Zatwarnicy do Nasicznego
Stokówka z Zatwarnicy do Nasicznego - jest to ciekawa trasa rowerowaStokówką przebiega trasa rowerowa z Zatwarnicy do Nasicznego
Stokówka z Zatwarnicy do Nasicznego przecinająca szlak czerwony na Dwernik KamieńDobrze nam znana ławeczka z widokiem na Magurę Nasiczańską