Wybór odpowiednich nart biegowych jest uzależniony od rodzaju tras narciarskich i warunków fizycznych (waga, wzrost) biegacza.

Rodzaje nart biegowych:

Narty śladowe – tzw. śladówki, służą do uprawiania narciarstwa turystycznego i biegania rekreacyjnego zarówno na trasach przygotowanych, jak i poza szlakiem. Są szersze od sportowych nart biegowych, (szer. 50-70 mm), z łuską w środkowej części ślizgu, która zapobiega cofaniu się narty przy odbiciu, najczęściej są taliowane.

Narty backcountry – służą do uprawiania narciarstwa turystycznego, poza trasami, w terenach górskich.
Narty backcountry są szersze od nart śladowych i posiadają stalowe krawędzie. Są też o wiele lżejsze od nart zjazdowych czy turowych. W środkowej części ślizgu posiadają łuskę, co zapobiega ześlizgiwaniu się nart na podejściach.
Różnice występują też w zakresie butów i wiązań. Buty są wyższe, cięższe i cieplejsze od butów biegowych, lepiej trzymają kostkę, co jest szczególnie ważne podczas jazdy w terenie poza przygotowanymi trasami. Wiązania również są masywniejsze od wiązań do nart biegowych: są szersze, dłuższe i bardziej stabilne podczas jazdy w trudnych warunkach.

Turystyczne i rekreacyjne narty biegowe na trasy przygotowane. Są proste, nietaliowane, wąskie (do 48 mm) przez co też mało stabilne. Buty są cieńsze, nieocieplone (szybko odprowadzają ciepło), wiązania są delikatne – nie nadają się do jazdy w terenie „naturalnym”.

Narty turowe (ski-turowe) – łączą w sobie funkcjonalność nart zjazdowych oraz biegowych. Umożliwiają przemieszczanie się po terenie górskim i pokonywanie odcinków płaskich, stromych podejść oraz zjazdów.

Wiązania do nart turowych, w zależności od terenu, umożliwiają: sztywne zamocowanie pięty buta do narty przy zjazdach, uwolnienie pięty przy chodzeniu (but jest zamocowany do narty tylko w przedniej części). Przy stromych podejściach możliwe jest podparcie pięty na pewnej wysokości nad nartą.

Do nart turowych, do ich spodnich części przypina się foki, czyli pasy o specyficznej strukturze, które zapobiegają ześlizgiwaniu się nart podczas podchodzenie pod górę.

Oczywiście, oprócz nart z Ekwipunek podstawowyosprzętem należy przygotować się podobnie jak na krótką wycieczkę (ekwipunek podstawowy), a równocześnie, ze względu na intensywny ruch musimy zapewnić szybkie odprowadzenie ciepła. Rozwiązaniem jest wybór sportowego, lekkiego ubioru na czas biegu i zabranie ze sobą cieplejszego polaru i kurtki, które będziemy mogli ubrać na postojach lub przy pogorszeniu pogody.