Jaskinia Malinowska jest dobrze znana miłośnikom Beskidu Śląskiego, a od kiedy zamontowano ułatwienia umożliwiające bezpieczne zejście – wyrasta na jedną z większych turystycznych atrakcji regionu.

Jaskinia najczęściej odwiedzana jest przez turystów, którzy zmierzają na Malinowską Skałę i Skrzyczne, ale miejsce warte jest odwiedzenia nie tylko “przy okazji”. Znajdująca się w stoku Malinowa “jama” jest ciekawym pomysłem na krótką i atrakcyjną wycieczkę dla każdego, sprzyja temu także łatwy i szybki dostęp z Przełęczy Salmopolskiej.

Kraj: Polska
Rejon: Beskid ŚląskiWejście do Jaskini Malinowskiej zabezpieczone klamrami i stalowymi drabinkami
Punkt wyjścia: Przełęcz Salmopolska (Biały Krzyż)
Punkt powrotu: Przełęcz Salmopolska (Biały Krzyż)
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak trudności technicznych
Suma wzniesień: 280 m
Długość trasy: 4 km
Czas wyprawy: ok. 1:40 h (tam i z powrotem) + czas na zwiedzanie jaskini

Poniżej mapa z zaznaczoną trasą do Jaskini Malinowskiej Wydawnictwa Compass

Jaskinia Malinowska

Jak dojść do Jaskini Malinowskiej

Jaskinia Malinowska znajduje się w stoku Malinowa, niedaleko czerwonego szlaku biegnącego z Przełęczy Salmopolskiej na Malinowską  Skałę. Przez Przełęcz Salmopolską (inna nazwa to Przełęcz Salmopol, Biały Krzyż, 934 m n.p.m.), przebiega droga wojewódzka 942 z Wisły do Szczyrku i dalej do Bielska-Białej. Dojechać tu możemy własnym samochodem lub komunikacją autobusową z Bielska Białej i Szczyrku (Uwaga! Na przełęcz kursuje tylko kilka autobusów dziennie, a w okresie od 1 listopada do 31 marca autobusy PKS kursują z Bielska-Białej tylko do przystanku Szczyrk Salmopol (Solisko). Rozkład jazdy (https://www.komunikacjabeskidzka.pl/)
Powszechnie używana nazwa „Biały Krzyż” pochodzi od białego, drewnianego krzyża (pierwotnie wykonany był z brzozy), który jest symbolem tej przełęczy, znajduje się on tuż nad drogą, obok zajazdu również  noszącego nazwę „Biały Krzyż”. Oprócz zajazdu jest tutaj też drewniany bar, parking oraz przystanek autobusowy.
Zimą na Białym Krzyżu działają dwa wyciągi narciarskie dla początkujących i jeden dla dzieci.
W pobliżu jest też Jaskinia Salmopolska, która ze względu na zawaliskowy charakter korytarzy nie jest oficjalnie udostępniona do zwiedzania (jako pomnik przyrody nieożywionej podlega ochronie prawnej).

Przełęcz Salmopolska (934 m)

Przełęcz Salmopolska (934 m)

Z parkingu podchodzimy pod Biały Krzyż, za którym powyżej prowadzi szeroki trakt czerwonego szlaku. Droga wspina się równomiernie w większości zalesionym terenem, niestety bez widoków.

W ok. 0:30 h wchodzimy na szczyt Malinów (1117 m n.p.m.).

Na szczycie Malinowa (1117 m)

Na szczycie Malinowa (1117 m)

Stąd ścieżka szlaku zaczyna delikatnie obniżać się w kierunku Malinowskiej Skały. Po kilku minutach marszu dochodzimy do miejsca, gdzie dalsza droga zbiega ostro w dół kamiennymi uskokami na Przełęcz Pod Malinowem (1005 m).

Podejście z Przełęczy pod Malinowem (1005 m) na Malinów (1117 m)

Podejście z Przełęczy pod Malinowem (1005 m) na Malinów (1117 m)

Między drzewami, po lewej stronie szlaku, otwierają się widoki na Małe Skrzyczne (1211 m), Kopę Skrzyczeńską (1189 m) i Malinowską Skałę (1152 m), a przed nami widać Zielony Kopiec (1152 m) i Baranią Górę (1220 m).

Widok spod szczytu Malinowa na Małe Skrzyczne (1211 m), Kopę Skrzyczeńską (1189 m), Malinowską Skałę (1152 m)

Po paru metrach stromego zejścia dochodzimy do drogowskazu prowadzącego do jaskini. Skręcamy w prawo i wąską ścieżką (50 m) docieramy do wejścia do jaskini.

Podejście do Jaskini Malinowskiej

Podejście do Jaskini Malinowskiej

Podejście do Jaskini Malinowskiej

Podejście do Jaskini Malinowskiej

Wejście do Jaskini Malinowskiej

Otwór wejściowy jaskini znajduje się na wysokości 1080 m n.p.m. – jest to duża szczelina, która ma ok. 10 m głębokości. Wejście jest zabezpieczone metalowymi drabinami i klamrami – zostały one zamontowane przez członków Klubu Alpinistycznego przy Grupie Beskidzkiej GOPR. Przy otworze wejściowym znajduje się tablica informacyjna z opisem i planem jaskini, obok stoi drewniany ławostół.
Na dnie korytarzy znajduje się gruz skalny i żwir, oraz większe bloki skalne, w niektórych miejscach znajdują się kałuże i błoto – dlatego warto założyć  odpowiednie buty i ubranie.
Według pomiarów wszystkie korytarze w jaskini mają 230,5 metra długości (łatwo dostępne jest 40 metrów) oraz 22,7 m głębokości. Największą salą jest tzw. Galeria (w ciągu I), która ma 13,5 m długości, do 1,4 m szerokości i wysokości 9,5 m.
Wewnątrz jaskini utrzymuje się temperatura ok. +6 °C. Światło dzienne dociera do dna szczeliny wejściowej i do wstępnych partii niższych korytarzy.

Uwaga! W jaskini nie ma sztucznego oświetlenia, dlatego przed planowanym zwiedzaniem należy wyposażyć się w latarkę (najlepiej czołówkę) – latarka w telefonie komórkowym nie jest odpowiednim rodzajem oświetlenia!
Nie są wymagane dodatkowe liny, ani zabezpieczenia.

Wejście do Jaskini Malinowskiej

Wejście do Jaskini Malinowskiej

Wejście do Jaskini Malinowskiej zabezpieczone klamrami i stalowymi drabinkami

Wejście do Jaskini Malinowskiej zabezpieczone klamrami i stalowymi drabinkami

Wejście do Jaskini Malinowskiej zabezpieczone klamrami i stalowymi drabinkami

W jaskini nie ma sztucznego oświetlenia, dlatego przed planowanym zwiedzaniem należy wyposażyć się w latarkę (najlepiej czołówkę) – latarka w telefonie komórkowym nie jest odpowiednim rodzajem oświetlenia!

Jaskinia Malinowska to jaskinia typu osuwiskowego, powstała w tzw. zlepieńcach z Malinowskiej Skały i piaskowcach górnych warstw godulskich. Brak w niej jakichkolwiek nacieków i innych form krasowych, ma jednak bardzo zróżnicowany układ korytarzy – wąskie i wysokie szczeliny połączone ciasnymi, krętymi korytarzykami i kominkami, dzięki czemu jest bardzo atrakcyjna.

Korytarze Jaskini Malinowskiej są bardzo wysoki i wąskie. Trudniejsze fragmenty są zabezpieczone klamrami i stalowymi drabinkami.

Po długotrwałych opadach deszczu oraz wiosną podczas roztopów w wielu miejscach występuje deszcz podziemny, a za ścianą w Galerii słychać szum wody.

Strop korytarzy pokrywają krople wody, które w świetle latarek wyglądają jak srebrne kryształy.

Strop korytarzy pokrywają krople wody, które w świetle latarek wyglądają jak srebrne kryształy

W 2019 r. członkowie Klubu Alpinistycznego przy Grupie Beskidzkiej GOPR zamontowali stopnie, klamry i metalowe uchwyty umożliwiające bezpieczne zejście, wsparcia finansowego przy realizacji tego projektu udzieliło Miasto Wisła. Przed wejściem znajduje się tablica z najważniejszymi informacjami o jaskini oraz jej schematyczny plan.Tablica informacyjna przed wejściem do Jaskini Malinowskiej

Tablica informacyjna przed wejściem do Jaskini Malinowskiej

Wejście do Jaskini Malinowskiej

Wejście do Jaskini Malinowskiej – stopnie, klamry i metalowe uchwyty umożliwiające bezpieczne zejście zamontowali członkowie Klubu Alpinistycznego przy Grupie Beskidzkiej GOPR. Oficjalne otwarcie miało miejsce 8 czerwca 2019 r.

Historia Jaskini Malinowskiej

Jaskinia była znana od bardzo dawna. Wg ludowych podań w XV w. służyła jako kryjówka oraz miejsce nabożeństw dla husytów, natomiast w XVI i XVII wieku korzystali z niej ewangelicy, którzy wówczas byli prześladowani na Śląsku. Podobno w XIX w. była to też kryjówka zbójników Ondraszka. Wg niektórych, niepotwierdzonych, podań dawniej wejście do jaskini było dużo niżej, nad potokiem Malinka, a obecny otwór został przypadkowo odkryty podczas prac leśnych, ok. 1860/70 roku.
Informacja o jaskini pojawiała się wielokrotnie w literaturze, pisali o niej m.in. Ludwik Zejszner w 1850 r., w 1888 r. Bogumił Hoff opisał dojście do jaskini oraz informacje związane z ludowymi podaniami i historią jej eksploracji. W 1910 r. W. Friedberg podał szczegółowy opis oraz szkicowy plan. Pełny opis inwentarzowy opublikował w 1954 r. Kazimierz Kowalski.

Opis jaskini na podstawie materiałów SKTJ: http://www.sktj.pl/epimenides/flisz/malin_p.html

Trudniejsze fragmenty Jaskini Malinowskiej są zabezpieczone klamrami i stalowymi drabinkami

Trudniejsze fragmenty Jaskini Malinowskiej są zabezpieczone klamrami i stalowymi drabinkami

Z jaskini wracamy tą samą drogą na Przełęcz Salmopolską – 0:35 h.

Można też przedłużyć trasę i pójść na Malinowską Skałę i dalej na Skrzyczne i stamtąd wrócić do Szczyrku lub możemy przez Magurkę Wiślańską wejść na Barania Górę.