Imponujące, piękne stalagmity i stalaktyty, ogromne komnaty i ciągi korytarzy, które zwiedza się podczas przejażdżki podziemną kolejką oraz tajemniczy, żyjący w wodach jaskini bezoki płaz – to wszystko czeka na nas w Jaskini Postojnej.
Jaskinia Postojna (słoweń. Postojnska jama) to absolutnie wyjątkowa atrakcja Słowenii, słynie nie tylko z przepięknych i różnorodnych form krasowych, ale też oryginalnej formy zwiedzania – z dostępnych 5,5 km trasy turystycznej – odcinek 3,7 km pokonuje się kolejką. Symbolem „Postojnej” jest pięciometrowy, śnieżnobiały stalagmit o nazwie Brylant. Ogromną atrakcją jest żyjący w wodach jaskini bezoki płaz – odmieniec jaskiniowy, można go zobaczyć w specjalnym akwarium.

Autorem zdjęć jest “warusek”

Jaskinia Postojna, zdj. Warusek

 

Jaskinia Postojna została wydrążona przez rzekę Pivkę. Ma 24 km podziemnych sal i korytarzy, trasa turystyczna liczy 5,5 km. Została udostępniona turystom na początku XIX w. Przez 200 lat odwiedziło ją już ponad 38 milionów turystów.
Jaskinia pochwalić się może ogromnymi komnatami, m.in. bogato zdobioną stalaktytami i stalagmitami Salą Gotycką (Gotska dvorana) i Salą Kongresową (Kongresna dvorana), zwaną też Balową, gdzie organizowane są bale i koncerty, największą jest „Sala Koncertowa” – znajduje się tu sklep z pamiątkami oraz przystanek kolejki.

Jaskinia Postojna, zdj. Warusek

Ciekawostki

– Jaskinia Postojna jest najdłuższą jaskinią turystyczną w Europie
– w 1884 r. zamontowano instalację elektryczną! , obecnie Salę Balową ozdabiają żyrandole ze słynnego szkła z Murano
– przy wejściu do jaskini można zobaczyć osmalone ściany, jest to pamiątka po akcji słoweńskich partyzantów, którzy w 1944 r. wysadzili znajdujący się tu niemiecki skład paliw
– w 1899 roku w Jaskini Postojnej otwarty został pierwszy na świecie podziemny urząd pocztowy, placówka nadal działa, można z niej wysłać specjalną pocztówkę ze znaczkiem związanym z jaskinią
– symbolem Postojnej jest śnieżnobiały stalagmit o nazwie Brylant – ma 5 m wysokości
– „las stalagmitów” – Giganci (Giganti) – kolorowe, gęsto skupione koło siebie stalagmity, można je podziwiać ze szczytu Wielkiej Góry (Kalvarija)
– najstarszy stalagmit znajdujący się przy trasie turystycznej nazywa się Nebotičnik (Drapacz Chmur), ma 16 metrów wysokości. W jaskini, w niedostępnej turystycznie części, znaleźć można dużo starsze okazy – niektóre liczą ponad pół miliona lat!
– Odmieniec jaskiniowy (Proteus anguinus) zwany jest przez Słoweńców ludzką rybą (ze względu na kolor zbliżony do skóry  ludzi białej rasy). Ma ok. 30 cm długości – 4 kończyny (2 przednie i 2 tylne) i długi wężopodobny ogon. Ma bladą, prawie przeźroczystą skórę, na której znajdują się receptory umożliwiające lokalizację potencjalnej ofiary, jest ślepy, prowadzi całkowicie wodny tryb życia. Odmieniec jest mistrzem przetrwania – potrafi przeżyć bez pożywienia ponad 10 lat, a dożywa nawet 100 lat
– W 1989 roku w Jaskini Postojnej po raz pierwszy wystawiono jasełka (odbywają się co roku)

Jaskinia Postojna, zdj. Warusek

Informacje praktyczne

Jaskinia jest dostępna przez cały rok.
Trasa turystyczna liczy 5,5 km, odcinek 3,7 km pokonuje się kolejką elektryczną, pozostały pieszo.
Czas zwiedzania – 1,5 godziny
W miesiącach letnich wejście jest co godzinę, w pozostałych kilka razy dziennie
Temperatura wewnątrz wynosi ok. 8-10 °C.
Przewodnicy posługują się językiem słoweńskim, angielskim, niemieckim i włoskim, ale można skorzystać z przewodnika audio w języku polskim.

Jaskinia Postojna, zdj. Warusek

Oprócz Jaskini Postojnej można zobaczyć:
– wiwarium – interaktywna wystawa dotycząca krasu i ewolucji życia na Ziemi
– wystawę Expo Jaskinia krasowa
– zamek Predjama (ok. 9 km od Postojnej) – wybudowany na środku skalistego klifu, niezwykłą, średniowieczną budowlę, pod nią znajduje się jaskinia.

Organizowane są również tzw. „wycieczki przygodowe” – jest to możliwość wejścia z doświadczonym przewodnikiem do innych jaskiń: jaskini Pivka i Czarna, Jaskini Otok, do korytarzy w Jaskini Postojnej i Małych jaskiń lub Kolorowego korytarza i Niższego Tartaru.

Godziny otwarcia, cennik: https://www.postojnska-jama.eu/pl/bilety/

I jeszcze kilka zdjęć z trasy

Jaskinia Postojna, zdj. Warusek

Jaskinia Postojna, zdj. Warusek

Jaskinia Postojna, zdj. Warusek

Jaskinia Postojna, zdj. WarusekJaskinia Postojna, zdj. Warusek

Jaskinia Postojna, zdj. Warusek

Jaskinia Postojna, zdj. WarusekJaskinia Postojna, zdj. WarusekDojazd do Postojnej

Postojna to miasteczko położone w południowo-zachodniej części Słowenii. Można tu dojechać samochodem (zjazd z autostrady A1 relacji Lublana – Koper), pociągiem (ze stacji Postojna w dziesięć minut dojdziemy do wejścia do jaskini) lub autobusem (np. z Lublany, przystanek przy wejściu do jaskini). Więcej informacji na stronie: https://www.postojnska-jama.eu/pl/informacje/jak-do-nas-dotrzec/
Jaskinia Postojna, zdj. Warusek