Karakorum Highway – to jedna z najpiękniejszych dróg górskich – trudno się z tym nie zgodzić, skoro z trasy zobaczyć można m.in. Nanga Parbat, imponujące wąwozy, lodowce, szmaragdowe jeziora… Obok podobnej, Pamir Highway, jest jedną z najciekawszych dróg świata, należącą do tych z kategorii podróżniczych „MUST SEE”.

Karakorum Highway łączy Pakistan i Zachodnie Chiny, ma 1300 km i jest najwyżej położoną utwardzoną międzynarodową drogą na świecie. W Chinach nazywana jest „autostradą przyjaźni’, a ze względu na wysokość oraz bardzo trudne warunki w jakich była budowana określano ją też „ósmym cudem świata”. Wysokość jest faktycznie imponująca – jej najwyższym punktem jest Przełęcz Khunjerab (4693 m), jest to zarazem najwyżej położone utwardzone międzynarodowe przejście graniczne na świecie. Karakorum Highway jest wspólnym dziełem Pakistanu i Chin, jej budowa trwała 20 lat, do ruchu turystycznego została oddana w 1986 r.
Jako ciekawostkę warto jeszcze dodać, że drogę poprowadzono po jednej z odnóg starożytnego traktu handlowego – Jedwabnego Szlaku.

Karakorum Highway, zdj. Łukasz Odzimek

Karakorum Highway, zdj. Łukasz OdzimekPrzejazd Karakorum Highway jest nie tylko bardzo widokowy, ale też emocjonujący – są odcinki poprowadzone wysokimi serpentynami, w wykutych skalnych półkach, w tunelach oraz na krawędzi przepaści. Zdarzają się też niespodzianki – urwana droga, którą podmyła rzeka, albo brak przejazdu z powodu osunięcia się zbocza i lawiny błotno-kamiennej.

Droga jest bardzo dużą atrakcją turystyczną. Na trasie znajduje się wiele spektakularnych miejsc, te najbardziej znane to Hunza, Fairy Meadow, Passu, Khunjerab Pass, Rakopaszi view.
Hunza – to jedna z piękniejszych górskim dolin świata. Łatwo tu o spotkanie z mieszkańcami o jasnej, pigmentacji i europejskich rysach twarzy, są też niezwykle pogodni, uprzejmi i delikatni, słyną z długowieczności. Symbolem Hunzy i głównym produktem spożywczym są rosnące wszędzie morele.
Fairy Meadow –
jeden z najbardziej malowniczych regionów trekkingowych w Pakistanie, tu rozpoczyna się trekking pod Nanga Parbat.
Passu –
Passu to miejscowość, a także nazwa lodowca. To w tej miejscowości znajduje się najładniejsza część trasy KKH – słynna katedra szczytów, a także wiszący most na rzece Hunza oraz lodowiec Passu z wielkim jęzorem wijącym się niemal do asfaltu drogi KKH. Jest to jedno z najbardziej malowniczych miejsc całej trasy .

Szlak Karakorum Highway można pokonać samochodem, rowerem lub motocyklem.

Karakorum Highway, zdj. Łukasz Odzimek

Prezentowana poniżej galeria zdjęć została udostępniona dzięki uprzejmości Łukasza Odzimka, który organizuje wyjazdy – trekkingi i wyprawy motocyklowe, m.in. do Pakistanu. Polecamy jego stronę internetową „Poza Trasą”, gdzie można znaleźć dokładny opis planowanych wypraw, ale też bardzo dużo artykułów i ciekawostek o kulturze i historii tych miejsc, m.in. o Kalaszach – grupie etnicznej zamieszkującej teren przygraniczny Pakistanu z Afganistanem.
Bardzo inspirująca i pomocna jest również grupa podróżnicza na Facebooku “Poza Trasą”.

I jeszcze kilka zdjęć z Karakorum Highway

Karakorum Highway, zdj. Łukasz Odzimek

Khunjerab Pass to górska przełęcz w Karakorum, znajduje się na wysokości 4693 m n.p.m. i jest najwyższym punktem na trasie Karakorum Highway. Na przełączy znajduje się granica chińsko-pakistańska.

Karakorum Highway, zdj. Łukasz Odzimek

Ciężarówki to częsty widok na Karakorum Highway.
Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że ciężarówki wiodą prym na drogach w Pakistanie i są fenomenem na skalę światową – niezwykle kolorowe, na ich podwoziu wiszą lampeczki, świecidełka, obrazki imamów i wersety z Koranu. Często dobiega z nich muzyka hindi, co stwarza atmosferę taboru.
Więcej o podróży przez Pakistan: Poza Trasą

Kalasze to grupa etniczna w Pakistanie zamieszkująca teren przygraniczny z Afganistanem w dolinach Rumbur, Bumboret i Birir. Ich wioski usytuowane są na terenach górskich, gdzie dojazd od wieków był bardzo utrudniony. Ta izolacja jednak pomogła Kalaszom w zachowaniu własnych tradycji, kultury i obyczajów, bardzo odrębnych od islamu, przez co ziemie Kalaszów nazywane są Kafiristanem czyli ziemią innowierców. Kalaszy jest zaledwie 6 tysięcy, z czego połowa kultywuje własną jedyną pogańską politeistyczną religię – Kalaszowie wierzą w dwanaście głównych bogów i bogiń personifikujących różne siły natury.
Kobiety Kalaszów chodzą na co dzień ubrane w tradycyjne stroje: długie, czarne suknie, bogato zdobione kolorowymi haftami i przepasane kolorową, ręcznie plecioną szarfą.
Więcej o ich kulturze i religii: https://pozatrasa.pl/artykuly-z-podrozy/kalasze-w-pakistanie/

Widoki z drogi Karakorum Highway

Karakorum Highway, zdj. Łukasz Odzimek
Karakorum Highway, zdj. Łukasz OdzimekKarakorum Highway, zdj. Łukasz OdzimekKarakorum Highway, zdj. Łukasz Odzimek