Gubałówka (1120 m – do 1129 m) – wzgórze wznoszące się nad Zakopanem (w Paśmie Gubałowskim) i jedno z popularniejszych miejsc wśród turystów odwiedzających Podhale. Z grani rozciąga się wyjątkowo piękny widok na Tatry i leżące w dole Zakopane. Zimą pojawiają się narciarze, którzy korzystają z tras narciarskich i snowparku, latem popularna jest zjeżdżalnia grawitacyjna oraz piaszczysta plaża. Poza tym są tu liczne bary, restauracje i punkty sprzedaży góralskich pamiątek. Dużą popularnością cieszą się wakacyjne występy artystów.

Gubałówka, zdj. Waldemar Rusek

Jak najlepiej dostać się na Gubałówkę?
Na Gubałówkę można wjechać koleją linowo-terenową. Została ona wybudowana w 1938 r., ma 1298 m długości i pokonuje ok. 300 m różnicy wzniesień. W 2001 roku przeszła gruntowną modernizację. Na trasie kursują  dwa wagoniki, które mogą przewieźć około 120 osób, wjazd na górę zajmuje ok. 3 minut.
Pieszo – z Zakopanego:
– czarnym szlakiem bezpośrednio wzdłuż torów kolejki linowo-terenowej na Gubałówkę (1,3 km),
– niebieskim szlakiem na Michny (1071 m) leżące na wschód od Gubałówki i dalej drogą za żółtymi i czerwonymi znakami,
– zielonym szlakiem przez Ciągłówkę na Furmanową (grań Gubałówki) i dalej w lewo czerwonym szlakiem na Gubałówkę,
– żółtym szlakiem z Polany Szymoszkowej wzdłuż wyciągu kolei krzesełkowej,
– niebieskim szlakiem z Polany Szymoszkowej przez Butorowy Wierch.
Kolejką krzesełkową (dwuosobową), która wywiezie nas na sąsiedni Butorowy Wierch (1160 m), stąd przechodzimy ok. 40 minutowym spacerkiem „Szlakiem Papieskim” na Gubałówkę. Kolejka została wybudowana w 1977 roku, z wyciągu możemy podziwiać wspaniałą panoramę Tatr i Zakopanego.
Na Butorowy Wierch można również wejść pieszo – zielonym szlakiem turystycznym z Kir.

Przydatne informacje:

POGODA – ZAKOPANE

NOCLEGI online

Mapa Tatr i Zakopanego

Z Gubałówki można wrócić pieszo lub kolejką. Przy zakupie biletu łączonego można zjechać kolejką z Butorowego do Kościeliska.
Gubałówka swą nazwę  zawdzięcza  znajdującej się na niej polanie Gubałówka (a nazwa tej pochodzi od nazwiska Gubała).

Zdjęcia – Waldemar Rusek, czerwiec 2017

Wyjazd kolejką na Butorowy Wierch, zdj. Waldemar Rusek

Panorama Tatr z wyciągu na Butorowy Wierch, zdj. Waldemar RusekPanorama Tatr z wyjazdu kolejką na Butorowy Wierch
Panorama Tatr z wyciągu na Butorowy Wierch, zdj. Waldemar Rusek

Panorama z wyciągu na Butorowy Wierch, zdj. Waldemar Rusek

Kolej Krzesełkowa Harenda, zdj. Waldemar RusekKolej Krzesełkowa Harenda
Kolej Krzesełkowa Harenda, zdj. Waldemar RusekKolej Krzesełkowa HarendaPanorama Tatr z Gubałówki, zdj. Waldemar RusekPanorama Tatr z Gubałówki Gubałówka - kawka z widokiem na Tatry, zdj. Waldemar RusekGubałówkaPlaża z widokiem na Tatry, Gubałówka, zdj. Waldemar RusekGubałówka – plaża z widokiem na TatryZakopane widziane z Gubałówki, zdj. Waldemar RusekRelaks na najwyżej położonej w Polsce plaży Panorama Tatr z Gubałówki, zdj. Waldemar RusekPanorama Tatr z GubałówkiPanorama Tatr z Gubałówki, zdj. Waldemar RusekPanorama Tatr z GubałówkiPanorama Tatr z Gubałówki, zdj. Waldemar RusekPanorama Tatr z GubałówkiPanorama Tatr z Gubałówki, zdj. Waldemar RusekPanorama Tatr z GubałówkiPanorama Tatr z Gubałówki, zdj. Waldemar RusekPanorama Tatr z GubałówkiPanorama Tatr z Gubałówki, zdj. Waldemar RusekPanorama Tatr z GubałówkiWidok z Gubałówki na Zakopane, zdj. Waldemar RusekWidok z Gubałówki na ZakopaneGubałówka, zdj. Waldemar RusekGubałówkaAutor - Waldemar RusekWaldemar Rusek – autor zdjęć