Beskid Niski – region do eksploracji przez 4 pory roku i dla pasjonatów różnych aktywności. Idealny kierunek na wycieczki rowerowe, krótkie spacery i długie wędrówki z plecakiem, ale też dla miłośników historii i drewnianej architektury. Tym razem zachęcamy do wyjazdu zimowego i poznawania różnorodnych atrakcji przyrodniczych i historycznych, które są doskonałym uzupełnieniem pieszych wycieczek.

Autorką propozycji wycieczek i zdjęć jest Ela Kozak

Mapa online: Beskid Niski

1. Góra Zamkowa nad Mrukową

Góra Zamkowa (571 m), zwana również Zamczyskiem lub Górą Mruków znajduje się w miejscowości Mrukowa (ok. 7 km na zachód od Nowego Żmigrodu). Jej największą atrakcją są wychodnie z piaskowca o oryginalnych kształtach przypominające skalne twory. Z Mrukowa idziemy szlakiem (zielone i żółte znaki), po prawej stronie wznoszą się strome zbocza Góry Zamkowej z widocznymi wychodniami skalnymi. Po 1,6 km skręcamy w prawo za zielonym szlakiem i docieramy na przełęcz pod samym szczytem Góry Zamkowej. Najwyższy punkt znajduje się ok. 300 m po prawej stronie. Znajdują się tutaj pozostałości warowni – grodziska, a na stromym stokach opadających w kierunku Mrukowa, kolejne wychodnie piaskowcowe. Wracamy zielonym szlakiem w dół doliny, następnie żółtym szlakiem prosto na północ, aż do kaplicy “Pod Trzema Krzyżami” – znajduje się cudowne źródełko. Dla urozmaicenia możemy wrócić trasą drogi krzyżowej, która biegnie równolegle do żółtego szlaku. Stację są piękne, na drzewach znajdują się tabliczki z bardzo ciekawymi treściami. (zdjęcia z 08.01.2012)
Dojazd – należy dojechać do Mrukowej – tam należy kierować się znakami na drogę krzyżową. Samochód można zostawić na  końcu wsi przy miejscu biwakowym (wygodny parking).
Atrakcje: wychodnie skalne, źródełko z wodą uznawana za uzdrawiającą, pozostałości grodziska – warowni, datowanej na XII – XIV wiek.
Długość trasy (tam i z powrotem): ok. 6,5 km
Czas wycieczki (sam przemarsz tam i z powrotem) ok. 2:00 h

Góra Zamkowa - mapa trasyGóra Zamkowa – mapa trasyGóra Zamkowa nad Mrukową, zdj. Ela Kozak

Góra Zamkowa nad Mrukową, zdj. Ela Kozak

 

2. Rotunda (771 m)

Góra Rotunda znajduje się ok. 2 km na wschód od Regietowa. Na szczycie Rotundy znajduje się odnowiony cmentarz wojenny nr 51 z okresu I wojny światowej. Cmentarz zaprojektował Dušan Jurkovič (jeden z najwybitniejszych słowackich architektów przełomu XIX i XX w. to on właśnie jest autorem projektu stacji kolei linowej w Tatrzańskiej Łomnicy). Na Rotundzie pochowano 42 żołnierzy austro-węgierskich oraz 12 rosyjskich, którzy polegli w 1915 r.
Sam szczyt jest zalesiony, bez widoków.
Dojazd – najlepiej udać się do miejscowości Regietów i zostawić samochód w okolicy studenckiej bazy namiotowej. Z Regietowa prowadzi na Rotundę czerwony szlak (zdjęcia z 21.01.2012)
Długość trasy (tam i z powrotem): ok. 4 km
Czas wycieczki (sam przemarsz tam i z powrotem): 1:10 h

Rotunda - mapa trasyRotunda – mapa trasyRotunda, zdj. Ela KozakRotunda – cmentarz wojenny nr 51 z okresu I wojny światowej

Rotunda, zdj. Ela KozakRotunda – odnowione nagrobki na cmentarzu nr 51
Rotunda, zdj. Ela KozakRotunda w zimowej szacie

3. Góra Grzywacka (567 m)

Grzywacka Góra znajduje się ok. 4 km na północ od Nowego Żmigrodu. Do góry proponujemy wchodzić od strony drogi krzyżowej z miejscowości Kąty. Na szczycie stoi kaplica i krzyż milenijny z wieżą widokową. Rozciągają się stąd piękne widoki, przy dobrej pogodzie można zobaczyć nawet Tatry. W dół można zejść szlakiem do asfaltu, potem kawałek drogą do samochodu. Należy pamiętać, że jest to jedna z wyższych odsłoniętych gór w okolicy, więc często tam wieje (zdjęcia z 30.12.2011).
Dojazd – najlepiej udać się do miejscowości Kąty, tam samochód zostawić można na dużym parkingu przykościelnym
Długość trasy (tam i z powrotem): ok. 3,2 km
Czas wycieczki (sam przemarsz tam i z powrotem): ok. 1:10 h

Grzywacka Góra - mapa trasyGrzywacka Góra – mapa trasyGrzywacka, zdj. Ela Kozak

Grzywacka, zdj. Ela KozakGrzywacka Góra
Grzywacka, zdj. Ela Kozak

4. Góra Jaworze (882 m)

Jaworze – to szczyt w Górach Grybowskich, znajdujący się ok. 14 km na zachód od Nowego Sącza.
Na górze znajduje się mały ołtarz, drewniany krzyż i platforma widokowa – rozciąga się z niej piękny widok, przy dobrej pogodzie zobaczymy nawet Tatry. Jest kilka wariantów wejścia na górę. Jeden z nich, stosunkowo łatwy, to niebieski szlak prowadzący z Ptaszkowej, którym na szczyt wejdziemy za 1:30 h. Szybciej, bo za około 1 h, zdobędziemy Jaworze z przełęczy pomiędzy wsią Bogusza a Binczarową (niebieski szlak). Trasa jest krótsza, ale bardzo stroma.

Dojazd – do miejscowości Ptaszkowa, samochód można zostawić pod kościołem
Długość trasy (tam i z powrotem): ok. 3,2 km
Czas wycieczki: ok. 2:00 h (sam przemarsz tam i z powrotem)

Jaworze - mapa trasyJaworze – mapa trasyJaworze, zdj. Ela KozakJaworze – platforma widokowa
Jaworze, zdj. Ela KozakJaworze, zdj. Ela Kozak
Jaworze, zdj. Ela Kozak