Imponujące sople zwisające ze skalnego urwiska i ogromna lodowa ściana to jedna z największych zimowych atrakcji turystycznych Beskidu Niskiego. Lodospady w Rudawce Rymanowskiej przyciągają turystów zafascynowanych widokiem pięknych lodowych nacieków, miejsce odwiedzają też fotografowie oraz spragnieni emocji amatorzy wspinaczki lodowej.
Zjawisko to można obserwować w kilku miejscach przełomu Wisłoka w Rudawce Rymanowskiej. Warunkiem ich powstania jest duża ilość opadów poprzedzających zimę oraz minusowa temperatura utrzymująca się przez dłuższy czas. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych tworzą się naprawdę spektakularne lodowe nacieki, świadczą o tym m.in. określenia pojawiające się przy ich opisach, jak np. „Płacząca ściana” i „Lodowa katedra”.
Uwaga! Spacerując pod lodowymi nawisami należy zachować ostrożność, ponieważ może dojść do oberwania się lodowych fragmentów!
Lodowe nacieki tworzą się w kilku miejscach przełomu Wisłoka. Najszybciej dotrzemy do nich ścieżką, która przechodzi za Zakładem Doświadczalnym Instytutu Zootechniki. Od głównej drogi schodzimy w dół, do poziomu rzeki – tutaj skręcamy w prawo, idziemy kilkadziesiąt metrów w górę rzeki – lodospady zobaczymy po przeciwnej stronie Wisłoka – jest to ścianka z mniejszymi naciekami. Natomiast jeżeli pójdziemy w lewo, w dół rzeki dojdziemy do głównego lodospadu.
Całość wycieczki (sam marsz) do lodospadów i do Ściany Olzy (opis poniżej) zajmie nam zimą ok . 2:00 h (3,5 km), a suma podejść wynosi zaledwie 80 m. Należy przewidzieć trochę więcej czasu na podziwianie lodowych ścian oraz na ewentualne utrudnienia w poruszaniu się na oblodzonych brzegach rzeki.
Rudawka Rymanowska – wioska w gminie Rymanów, leżąca u podnóża Wzgórz Rymanowskich, słynie z imponujących lodospadów tworzących się nad skalnymi urwiskami w przełomie Wisłoka. Ale miejsce jest znane także latem – funkcjonuje tu ośrodek wypoczynkowy „Rudawka” – oprócz kompleksu rekreacyjno-sportowego są tu też m.in. tężnie i basen solankowy.
Co roku organizowana jest też impreza hodowlano-wystawiennicza prezentująca bydło simentalskie oraz konie huculskie.
Na przełomie czerwca i lipca odbywa się w Rudawce, w pobliżu Ściany Olzy festiwal muzyczny wielkich głośników Bass Camp.
Oprócz lodospadów w Rudawce warto zobaczyć Ścianę Olzy – największą w polskich Karpatach odkrywkę łupków menilitowych. Latem jest to również popularne miejsce rekreacji (kąpiele w rzece).
Po przeciwnej strony Wisłoka znajdują się tablice upamiętniające wycieczki Jana Pawła II w tym rejonie.
Jak dojść do Ściany Olzy
Przed zabudowaniami w Rudawce Rymanowskiej, po lewej stronie, stoją tablice informacyjne i drogowskazy do amfiteatru i Ściany Olzy. Możemy tam dojść szeroką ścieżką, a po drodze “zaglądnąć” w głąb przełomu Wisłoka – trzeba zachować ostrożność!