Mędralowa to najwyższy szczyt leżący w grani łączącej Małą Babią Górę z Pilskiem. Przebiega tędy granica polsko-słowacka, a kiedyś łączyły się tu granice Węgier, Polski i ziem śląskich, a w czasie II wojny światowej ziemie Generalnego Gubernatorstwa i Słowacji. Jest to jednocześnie najdalej na północ wysunięty kraniec Słowacji (Slovenský najsevernejší bod).
Proponowana trasa wycieczki obfituje w piękne panoramy, jednocześnie nie jest zbyt wymagająca i na pewno o wiele mniej popularna niż sąsiednie szczyty.
Kraj: Polska
Rejon: Beskid Makowski
Punkt wyjścia: Koszarawa – Bystra
Punkt powrotu: Koszarawa – Bystra
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: niewielkie
Suma wzniesień: ok. 560 m
Długość trasy: 10,5 km
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 4:10 h (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).
Zobacz dodatkowe informacje:
Mapa online: Beskid Żywiecki
Ważne: zimą należy uwzględnić warunki śniegowe (czas i możliwość przejścia oraz odpowiedni ekwipunek).
Komplet szczegółowych informacji o wyprawie: trasa, dojazd, ciekawostki i inne dostępny jest na panelu bocznym (po prawej stronie).
Poniżej mapa turystyczna Wydawnictwa Compass rejonu Mędralowej
Punktem wyjścia jest wieś Koszarawa – Bystra. Możemy tu dojechać samochodem lub busem przez Jeleśnię i Przyborów (28 km) z pobliskiego Żywca lub samochodem z Suchej Beskidzkiej przez Lachowice (25 km). Proponowana przez nas trasa zamyka się w zgrabną pętlę. Miejscem startu jest przystanek autobusowy Koszarawa Bystra 3, znajdujący się w górnej części w osiedlu Tokarnia. Przy drodze znajduje się plac, na którym składowane jest drewno.
Naszym pierwszym celem będzie Przełęcz Klekociny, na którą możemy wejść idąc wzdłuż asfaltowej drogi (znaki niebieskie) lub również za znakami niebieskimi odbić w prawo w szutrową drogę, która następnie długim trawersem wyprowadzi nas również na przełęcz (dłuższy wariant). Na przełęczy kończy się asfalt i znajduje się spory plac wykorzystywany przez służby leśne, gdzie również możemy ewentualnie zostawić samochód. Tuż poniżej przełęczy znajduje się prywatna górska stacja turystyczna „Zygmuntówka” (864 m n.p.m.). Dalsza trasa prowadzi zielonym szlakiem pieszym, który wznosi się trawersując północne zbocza Magurki (1114 m).
Łatwa ścieżka w niecałą godzinę wyprowadza nas na rozległą Halę Kamińskiego. W jej górnej części znajduje się szczyt Magurki zwaną też, ponoć błędnie, Kolistym Groniem. Z hali roztacza się piękna panorama na Halę Mędralową, Pilsko, Skrzyczne i całą Kotlinę Żywiecką.
Trawersujemy halę do głównej grani, gdzie spotykamy żółte znaki z Hali Barankowej na Mędralową, zaczyna się tu też czarny szlak zbiegający do Zawoi Czatoży.
Szeroką ścieżką biegnącą granią podchodzimy do wschodniego, niższego wierzchołka Mędralowej.
Wcześniej w lesie znaki zielone odbijają w lewo w kierunku Przełęczy Jałowieckiej i Małej Babiej Góry. Wierzchołek na którym się znajdujemy jest bardzo ciekawym miejscem, a to z kilku powodów. Znajduje się tu słupek graniczny III/90, gdzie do 1564 r. łączyły się granice Węgierska, Polska i ziem śląskich, a w czasie II wojny światowej graniczyły tu ziemie Generalnego Gubernatorstwa ze Słowacją. Obecnie w punkcie tym łączą się granice Słowacji i Polski, a dodatkowo województwa małopolskiego i śląskiego. Dla Słowaków miejsce to również jest ciekawe, ponieważ jest to najdalej na północ wysunięty kraniec Słowacji (Slovenský najsevernejší bod), o czym możemy się dowiedzieć z dużej słowackiej tablicy informacyjnej.
Stąd w kilka minut idąc czerwonym szlakiem w kierunku zachodnim docieramy na Halę Mędralową. Znajduje się tu źródełko i bacówka, której otoczenie jest świetnym punktem widokowym. Zobaczymy stąd w kierunku północnym otoczenie Kotliny Żywieckiej, Beskid Mały, Jałowiec i Magurkę z której przyszliśmy. Po drugiej (południowej) stronie hali w prześwitach między drzewami możemy zobaczyć sylwetkę Babiej Góry oraz Małą Babią Górę.
Dalsza droga prowadzi czerwonym szlakiem wzdłuż granicy państwowej w kierunku zachodnim. Co jakiś czas po naszej lewej stronie (południe) otwierają się widoki na słowackie Tatry Zachodnie, Niskie Tatry, Wielki Chocz, Wielką Fatrę, Małą Fatrę i Pilsko.
Grań obniża się stromo, w prawo odbija ścieżka oznakowana na żółto. Prowadzi ona prosto w dół do przystanku autobusowego Koszarawa Bystra 3, niestety jest on prawie zupełnie pozbawiony widoków. Główną granią schodzimy jeszcze niżej do rozwidlenia z zielonym szlakiem prowadzącym do Przyborów PKS. Ścieżka prowadzi boczną granią przez szczyt Małej Mędralowej (1042 m). Po drodze z polany otwiera się widok w kierunku Magurki, Przełęczy Klekociny i Jałowca.
Po 40 min. marszu (od czerwonego szlaku) docieramy na niewybitny szczyt Jaworzyny (997 m). Z polany szczególnie dobrze widoczne jest Pilsko i jego otoczenie.
Zaraz za szczytem Jaworzyny skręcamy w prawo w boczną odnogę zielonego szlaku, który sprowadzi nas przez osiedle Pod Jałowcem w dół doliny. Po drodze mijamy kolejne grupy doków letniskowych, aż docieramy do asfaltowej drogi, którą schodzimy do głównej drogi we wsi Koszarawa Bystra. Skręcamy w prawo i idąc lekko w górę, po 400 m docieramy do naszego punktu startu.