Norweski Język Trolla jest znany chyba wszystkim miłośnikom gór. Jakie było nasze zdziwienie, gdy przypadkowo przeglądając sobie ciekawe miejsca na potencjalnej trasie przejazdu z Hiszpanii do Francji, znaleźliśmy punkt widokowy Mirador de Zamariain. Aby tam dotrzeć, należy kierować się na wioskę Garaioa w pobliżu granicy hiszpańsko-francuskiej. Jest tam parking, z którego można zacząć wycieczkę.

Autor: Przemysław Borys

Mirador De Zamariain

Punkt widokowy Mirador de Zamariain – hiszpański “Język Trolla”

 

Po wyjściu z wioski idziemy zielonym szlakiem przez szczyt Iturreta (998 m n.p.m.). Trasa liczy około 3 km i 300 m przewyższenia – jest to drobiazg w skali górskich szlaków i można powiedzieć, że to trasa dla każdego. Wspomnieć należy tylko, że na szlaku napotkamy ogrodzenie z drutu kolczastego z drzwiami, które należy uchylić, aby przejść dalej.

Mirador De Zamariain

Oznaczenie szlaku z Garaioa

Ponadto, przed samym punktem widokowym trzeba skręcić z głównej ścieżki w prawo. Oznaczenia są wycięte na drzewach i – kiedy my tam szliśmy – na ziemi również ułożona była wielka strzałka. Mimo wszystko przegapiliśmy te znaki i dopiero jak na nawigacji zauważyliśmy, że się oddalamy od punktu widokowego, zrewidowaliśmy naszą trasę.

W końcu dotarliśmy pod punkt widokowy (gdzie już zebrało się sporo innych chętnych do zdjęcia). Trzeba przyznać, że dostarcza on dużo adrenaliny, nawet nam, zaprawionym wędrówkami po Tatrach i trudno powiedzieć czy wszyscy zdecydują się na niego wejść. Ja z lękiem wysokości wsunąłem się na niego tyłem, na siedząco.

Mirador De Zamariain

Widoki ze skały