Piękna, letnia wycieczka na Mogielicę – najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego (1171 m), połączona z odpoczynkiem i piknikiem na Polanie Stumorgowej, gdzie znajduje się wiata turystyczna. Z mijanych polan czekają nas wspaniałe panoramy – zobaczyć można nie tylko szczyty Beskidu Wyspowego, ale też m.in. Beskid Sądecki, Gorce, Pieniny, a nawet Tatry i Babią Górę.
W listopadzie 2022 r. udostępniono dla turystów nową wieżę widokową – budowla ma 23 m wysokości, konstrukcja stalowa zakończona jest czterospadowym dachem.
Mogielica to świetny kierunek na wycieczkę o każdej porze roku, ale na początku lata czeka nas prawdziwa eksplozja barw i zapachów – wtedy to polany pokrywają się dywanami pięknych kwiatów.
Opisana wycieczka prowadzi zielonym szlakiem z Przełęczy Rydza-Śmigłego – jest to jedna z najpopularniejszych tras na “Królową Beskidu Wyspowego”.
Górna część jej masywu, ze względu na charakterystyczny kształt, nazywana jest przez miejscową ludność Kopą. Na Mogielicy znajduje się kilka polan, na których dawniej mieszkańcy, głównie Jurkowa, wypasali owce, obecnie większość z tych polan powoli zarasta.
Trasa: Przełęcz Rydza-Śmigłego – Polana Wiśnikówka (zielonym szlakiem) – Mogielica (zielonym szlakiem) – Polana Stumorgowa – przejście ścieżką bez szlaku do szlkau niebieskiego (z Jurkowa na Mogielicę) – niebieskim szlakiem w dół do trasy wokół Mogielicy – drogą powrót do szlaku zielonego – Przełęcz Rydza-Śmigłego
Zdjęcia – Maria Urbańska
Kraj: Polska
Rejon: Beskid Wyspowy
Punkt wyjścia (powrotu): Przełęcz Rydza–Śmigłego (Chyszówki)
Czas: 1/2 dnia
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak trudności technicznych
Suma wzniesień: ok. 510 m
Długość trasy: ok. 10,7 km
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 4 h (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).
Mapa Beskidu Wyspowego online: Beskid Wyspowy
Naszą wycieczkę rozpoczynamy na Przełęczy Rydza-Śmigłego.
Przełęcz Rydza-Śmigłego (700 m n.p.m.) znajduje się między Łopieniem i Mogielicą.
Na pamiątkę wydarzeń, które miały miejsce pod koniec 1914 r. przełęcz nosi nazwę Rydza Śmigłego. To właśnie tutaj doszło do walki Legionów Polskich pod dowództwem Marszałka Śmigłego z oddziałem rosyjskiej kawalerii. Dzięki zaskoczeniu nieprzyjaciela Polacy, którzy mieli dużo mniejsze siły, wzięli do niewoli wszystkich Rosjan, nie ponosząc w walce żadnych strat.
Po II wojnie światowej, ze względów politycznych, zmieniono jej nazwę na Przełęcz Chyszówki. Do pierwszej nazwy wrócono dopiero w 1990 r.
W 10. rocznicę walk, młodzież z Dobrej postawiła na przełęczy krzyż, obok stoi obelisk Rydza-Śmigłego, a także kamienny Pomnik Spotkania Pokoleń z 1938 r („NA PAMIĄTKĘ BOJÓW I BRYGADY LEGIONÓW POLSKICH 23.XI.1914 – 9.XII.1914).
Co roku, 11 listopada odbywają się tutaj uroczystości związane z tymi historycznymi wydarzeniami.
Przełęcz Rydza Śmigłego jest świetnym punktem widokowym. Można stąd zobaczyć m.in.: Gorce, Babią Górę, Ćwilin i Śnieżnicę. Jest to także dobry punkt startu dla wychodzących na Mogielicę i Łopień.
Na przełęcz można dojechać samochodem, prowadzi tędy droga z Jurkowa przez Chyszówki do Słopnic.
Więcej ciekawostek o regionie: Mogielica z Przełęczy Rydza-Śmigłego – ciekawostki
Polana Stumorgowa – to największa polana w całym Beskidzie Wyspowym, położona jest na południowo-zachodnim grzbiecie łączącym Mogielicę z Krzystonowem (wys. ok. 1000-1100 m n.p.m.). Jej nazwa pochodzi od dawnej jednostki powierzchni – mórg (ok. 0,5 ha). Jest niezwykle widokowa, można z niej zobaczyć nie tylko okoliczne szczyty Beskidu Wyspowego, takie jak Luboń Wielki, Szczebel, Ćwilin, Łopień, Lubogoszcz i Śnieżnicę, grzbiet Jasienia i Krzystonowa, ale także pasmo Radziejowej, Dzwonkówkę, Kiczorę Kamienicką, Pieniny, pasmo Lubania, Gorce ze szczytami: Kudłoń, Kiczora i Turbacz, a nawet pasmo Tatr i szczyt Babiej Góry.
W czasie II wojny światowej Hala Stumorgowa była miejscem zrzutów alianckich dla działających w tym rejonie partyzantów.