Beskid Niski to region szczególny, wierni sympatycy przyjeżdżają tu w poszukiwaniu ciszy, spokoju, pustych szlaków i wciąż jeszcze wielu naturalnych, nie skażonych komercją miejsc. Jednym z wyróżników regionu jest obecność cerkwi – pięknych, urokliwych, najczęściej drewnianych – prawdziwych „ambasadorek” Beskidu Niskiego.
Poniżej prezentujemy kilka z nich, postaramy się sukcesywnie uzupełniać nasz wpis –  mamy nadzieję, że będzie to pretekstem do wycieczki – na żywo są naprawdę warte zobaczenia!

Cerkiew greckokatolicka p.w. św. Paraskewy – Kwiatoń

Cerkiew pw. św. Paraskewi w Kwiatoniu

Cerkiew greckokatolicka p.w. św. Paraskewy w Kwiatoniu – uważana jest za jedną z najpiękniejszych, nie tylko w tym rejonie, ale w Polsce.  Jej długość i wysokość to różnica zaledwie jednego centymetra. Uważa się ją za klasyczny przykład łemkowskiej architektury drewnianej. Drewniana, kryta gontem, o doskonałych proporcjach cerkiew została wpisana w 2013 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wewnątrz znajduje się piękna polichromia z 1811 r. i ikonostas autorstwa Michała Bogdańskiego z 1904 r. Cerkiew warto zwiedzić z przewodnikiem. Można poznać wiele niezwykłych historii, ciekawostek związanych nie tylko z samą cerkwią, ale też z całym rejonem. Obecnie jest to kościół rzymskokatolicki.

Ikonostas w cerkwi w Kwiatoniu

Cerkiew pw. śś. Kosmy i Damiana – Skwirtne

Cerkiew pw. śś. Kosmy i Damiana - Skwirtne

We wsi Skwirtne stoi zbudowana w 1837 r. cerkiew filialna greckokatolicka pw. śś. Kosmy i Damiana. Wewnątrz świątyni umieszczono pozostałości ikonostasu z przełomu XVIII i XIX w. Obecnie jest to kościół rzymskokatolicki.

 

Kościół w Sękowej pod wezwaniem św. Filipa i św. Jakuba – Perła Beskidu Niskiego

Kościół w Sękowej pod wezwaniem św. Filipa i św. Jakuba

Kościół w Sękowej pod wezwaniem św. Filipa i św. Jakuba ze względu na swoją historię oraz wygląd nazywany jest Perłą Beskidu Niskiego. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Został wybudowany na początku XVI wieku (ok. 1520/ 1522 r.). Wyróżnia się imponującymi sobotami – są to niskie podcienia wokół świątyni wsparte na słupach i przykryte dachem służące jako schronienie dla wiernych, którzy mieszkając w znacznej odległości od świątyni przybywali na niedzielne nabożeństwo często już w sobotę. Kościół jest ubogo wyposażony, został bardzo zdewastowany podczas I wojny światowej.

 

Kościół w Sękowej pod wezwaniem św. Filipa i św. Jakuba

Cerkiew prawosławna p.w. Opieki Bogurodzicy – Hańczowa

Cerkiew prawosławna p.w. Opieki Bogurodzicy w Hańczowej

We wsi Hańczowa znajduje się czynna cerkiew prawosławna p.w. Opieki Bogurodzicy (z 2 poł. XIX w.). W czasie prac remontowych odkryto pod podłogą kamienne fundamenty poprzedniej świątyni, prawdopodobnie z XVI lub XVII w.

 

Cerkiew prawosławna p.w. św. Michała Archanioła – Wysowa Zdrój

Cerkiew prawosławna p.w. św. Michała Archanioła w Wysowej Zdrój

Warto zobaczyć prawosławną cerkiew p.w. św. Michała Archanioła w Wysowej-Zdrój. Powstała ona w 1779 (poprzednia spłonęła w 1777 r. w czasie walk konfederatów barskich z wojskami rosyjskimi). Wewnątrz znajduje się kompletny ikonostas barokowy z XVIII w.

 

 

Cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Paraskewy – Uście Gorlickie

Cerkiew greckokatolicka p.w. św. Paraskewy w Uściu Gorlickim

Niezwykle ciekawą historię ma cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Paraskewy w Uściu Gorlickim. Została zbudowana w 1786 roku. Do roku 1947 była użytkowana przez miejscowych grekokatolików. Po wysiedleniu ludności łemkowskiej w czasie Akcji „Wisła” świątynia została przejęta przez kościół rzymsko-katolicki – kościół p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Po powrocie Łemków została zwrócona grekokatolikom i dzisiaj oni są jej jedynymi użytkownikami. Wewnątrz znajduje się kompletny ikonostas z XVIII w.

 

Cerkiew greckokatolicka pw. Opieki Bogarodzicy – Owczary

Cerkiew greckokatolicka pw. Opieki Bogarodzicy - Owczary

Cerkiew greckokatolicka pw. Opieki Bogarodzicy w Owczarach została wybudowana w 1653 r. Wewnątrz znajduje się kompletne wyposażenie cerkiewne z XVII-XIX wieku. Ikony z ikonostasu pochodzą z 1712 i 1756 roku. W 1994 roku obiekt otrzymał prestiżową nagrodę Prix Europa Nostra za wzorowo prowadzone prace konserwatorskie. Obiekt wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Cerkiew greckokatolicka pw. Opieki Bogarodzicy - Owczary

Cerkiew św. Michała Archanioła – Brunary

Cerkiew w Brunarach

Cerkiew św. Michała Archanioła – Brunarach – dawna greckokatolicka cerkiew, obecnie kościół w Brunarach. Świątynia została wybudowana w XVIII w. Wewnątrz znajduje się barokowy, osiemnastowieczny ikonostas, polichromia z XVIII i XIX wieku. Ołtarz główny pochodzi z XVII w., dwa boczne ołtarze z XVIII wieku. Obiekt wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Poniżej mapa niektórych cerkwi w rejonie Wysowej Zdrój.

Beskid Niski - mapa cerkwi