Dolina Ötztal leży w austriackim Tyrolu ok 50 km na zachód od Insbrucku. Sześć różnorodnych regionów narciarskich – od łagodnych stoków Hochoetz-Kühtai, aż po trasy zjazdowe regionu Sölden leżące na lodowcu – tworzy kompleks o łącznej ilości 361 km tras zjazdowych, 90 kolejek i wyciągów operujących do wysokości 3340 m n.p.m. i wielu innych zimowych atrakcji.
Dodatkowo na stokach góry  Gaislachkogl (3050 m) możemy “spotkać” agenta Jamesa Bonda.

Poniżej mapa całego kompleksu Doliny Ötztal (kliknij, aby pobrać mapę w formie pdf)

Mapa kompleksu Doliny Ötztal

Mapa kompleksu Doliny Ötztal

Kompleks Ötztal tworzy 6 mniejszych ośrodków narciarskich rozlokowanych wzdłuż długiej (65 km) alpejskiej doliny otoczonej przez lodowce i ponad 250 szczytów o wysokości powyżej 3000 m n.p.m.

Gurgl – ze względu na wyjątkowość 112 km tras zjazdowych i wspaniałe warunki śniegowe nazywany jest Diamentem Alp.

Sölden – 31 supernowoczesnych wyciągów docierających do wysokości 3340 m n.p.m., jazda na lodowcach i wiele imprez towarzyszących.

Hochoetz-Kühtai – położony przy wjeździe do doliny Ötztal to prawdziwy raj dla rodzin i dzieci.

Vent – 15 km tras zjazdowych i 4 wyciągi to mała i piękna stacja na wysokości 1900 m n.p.m.

Gries – mała wioska narciarska dla początkujących, bez zgiełku w bocznej dolinie z gwarancją śniegu do kwietnia

Niederthai – piękne trasy na narty biegowe i 4 km stoku dla początkujących dzieci.

 

Ötztal Super Skipass

Ze względu na duże zróżnicowanie warunków śniegowych poszczególne regiony Ötztal są czynne w innych terminach. Na lodowcu Sölden można jeździć na nartach od września aż do maja.

W cenie 6-dniowego karnetu można skorzystać z dodatkowych atrakcji, takich jak najnowsza instalacja filmowa Jamesa Bonda „007 ELEMENTS” na szczycie Gaislachkogl w Sölden, rajd BIG3 lub znajdujące się najwyżej w Europie muzeum motocykli w Top Mountain Crosspoint w Hochgurgl.
Super Skipass obejmuje także przyjazny rodzinom region narciarski Hochoetz-Kühtai przy wjeździe do Ötztal oraz mniejsze tereny narciarskie Niederthai, Gries i Vent.
Pełny cennik uwzględniający sezony narciarskie, grupy wiekowe, rodzaje karnetów i różnego rodzaju oferty specjalne dostępny jest na stronie CENNIK . Można też wykupić karnety obowiązuje w jednym z wybranych regionów i na różne okresy czasu. Ceny i warunki różnią się w zależności od regionu.

Ośrodek Ötztal

Ośrodek Ötztal

Po za możliwością korzystania ze wspaniałych stoków zjazdowych kompleks Ötztal zapewnia wiele innych atrakcji.

Kuchnia

Przede wszystkim kuchnia dla każdego, spotkamy tu włoskie pizze, tyrolskie pierożki z bekonu, sznycel wiedeński lub propozycje kuchni francuskiej. Lokale gastronomiczne o bardzo zróżnicowanym charakterze znajdziemy praktycznie wszędzie – Gastronomia

Narty biegowe to kolejna mocna strona regionu Ötztal, przygotowano tutaj 143 km tras narciarstwa biegowego o różnych stopniach trudności, zobacz Nordic trail

Skitour zum Similaun, Oetztaler Alpen, Tirol, Oesterreich.

Skitour zum Similaun, Oetztaler Alpen, Tirol, Oesterreich.

Oczywiście nie może zabraknąć propozycji pieszych wycieczek po górskich okolicach. Na miejscu można zaopatrzyć się (wypożyczalnie) w rakiety śnieżne i inny niezbędny sprzęt, zobacz Snowshoeing & Winter hiking.

Dla ambitnych turystów wysokogórskich wytyczonych jest wiele tras pieszych i skiturowych o różnym stopniu trudności. Zawsze możemy liczyć na pomoc profesjonalnych przewodników górskich, zobacz Turystyka piesza i skiturowa.

W  kompleksie Ötztal znajduje się aż 15 torów saneczkowych o łącznej długości 50 km. Niektóre z nich są oświetlone, co dodatkowo urozmaica zjazdy. Tobogganing.

Na pewno ciekawą propozycją jest wspinaczka lodowa. W środkowej części doliny w Längenfeld znajduje się prawie trzydzieści różnych lodospadów wspinaczkowych o różnej wysokości i poziomie trudności. Wszystkiego można nauczyć się pod okiem instruktora, a raki wspinaczkowe i specjalne dziaby do lodu pożyczymy na miejscu. Ice Climbing.

Po fizycznym wysiłku na stoku, na trasie biegowej czy wspinaczce polecamy odpoczynek i regenerację w centrum rekreacyjnym Freizeit Arena Sölden i centrum spa AQUA DOME w Längenfeld. Komplet informacji znajduje się na stronie Wellness in Ötztal.

I jeszcze zupełnie nietypowe atrakcje Doliny Ötztal:

Pierwsza to spotkanie z Jamesem Bondem – pod szczytem Gaislachkogl (3050 m) znajduje pierwsza na świecie – kinowa instalacja poświęcona światu Jamesa Bonda. Zwiedzający podróżuje przez szereg galerii, z których każda zawiera elementy scen efektów specjalnych, jakie oglądamy w filmach o agencie 007. Instalacja koncentruje się na filmie „Spectre”, który został nakręcony w Sölden, zobacz 007 Elements.

Kolejne zaskoczenie to najwyżej położone muzeum motocykli w Europie. Na powierzchni 3.000 m2 zaprezentowano około 230 klasycznych motocykli od około 80 producentów wraz z niektórymi rzadkościami samochodowymi, zobacz Muzeum motocylkli

 

 

Komunikacja – skibusy

W całej dolinie funkcjonuje komunikacja autobusowa, która w okresie zimowym jest bezpłatna dla narciarzy. Dokładny plan i rozkład jazdy znajduje się na stronie AUTOBUSY

Soel skigebiet gletscher

Soel skigebiet gletscher

Ötztalinformacje praktyczne

Wszystkie aktualne informacje o warunkach śniegowych i pogodowych, czynnych stokach i wyciągach znajdziemy na stronach poszczególnych regionów:

Gurgl     Sölden      Hochoetz-Kühtai       Vent      Gries      Niederthai

Dojazd do Doliny Ötztal

Najłatwiej i chyba najtaniej (w kilka osób) dotrzemy do Ötztal samochodem. Z Warszawy możemy jechać przez Drezno i Monachium – ok. 11:50 h (1312 km) lub przez Salzburg – ok. 12:00 h (1217 km). Z Wrocławia przez Drezno i Monachium ok. 10:30 h (1025 km) i z Krakowa ok. 9:50 h (1011 km) przez Salzburg. Większość trasy pokonujemy autostradami, pamiętajmy o wykupieniu odpowiednich winiet. Jadąc przez Salzburg na pewno warto się tu zatrzymać na jeden nocleg i zwiedzić piękne miasto Mozarta: NOCLEGI W SALZBURGU

Ubezpieczenie na narty

Przed wyjazdem koniecznie musimy wykupić odpowiednią polisę ubezpieczeniową. Pomimo, że w Austrii obowiązują nasze karty EKUZ, które gwarantują nam zwrot z NFZ pewnych kosztów opieki zdrowotnej, musimy zadbać o pełne bezpieczeństwo.
Przypominamy, że w Austrii (i innych krajach alpejskich) wszystkie akcje ratownicze i poszukiwawcze są płatne. Dodatkowo nie wszystkie usługi medyczne są refundowane. Bardzo ważnym elementem ubezpieczenia jest odpowiedzialność cywilna (OC), czyli kwestia poniesienia kosztów związanych za spowodowanie (nawet nieumyślne) szkód na mieniu lub zdrowiu innych osób, np. spowodowanie kolizji narciarskiej. Dodatkowo możemy zadbać o ubezpieczenie bagażu, sprzętu sportowego, itp.
Na stronie UBEZPIECZENIA oferujemy możliwość wyboru i zakupu online najlepszych polis turystycznych uwzględniających sporty zimowe.

 
Noclegi w Ötztal

W regionie Doliny Ötztal znajdziemy bogatą i różnorodną ofertę noclegową – od najtańszych pokoi, poprzez apartamenty, pensjonaty po luksusowe hotele. Wybór zależy już tylko od naszych upodobań i oczywiście zasobności portfeli. Największy wybór ofert znajdziemy na NOCLEGI w ÖTZTAL

Przed dokonaniem rezerwacji możemy dokładnie zapoznać się z ofertą i ocenami użytkowników, a po zawarciu online umowy mamy gwarancję rezerwacji. Wybierając lokalizację naszej kwatery zwróćmy uwagę na odległość od tras narciarskich, restauracji, sklepów i innych atrakcji. Jeżeli nie chcemy dojeżdżać samochodem do wyciągów to sprawdźmy plan komunikacji skibusów. Oczywiście najlepiej znaleźć zakwaterowanie na stoku, gdzie będziemy mogli wyruszać i wracać od razu na nartach, ale takie miejscówki kosztują trochę więcej.