Licząca 34 m wysokości wieża widokowa na Jeleniowatym to kolejna atrakcja w Bieszczadach. Ażurowa konstrukcja sprawia, że już podczas podchodzenia na górę czekają nas wspaniałe widoki, ale najpiękniejsze panoramy zobaczymy ze znajdującego się na najwyższym poziomie tarasu widokowego. W kierunku południowym widać m.in. ciąg najwyższych bieszczadzkich szczytów: Halicz, Kopę Bukowską, cały grzbiet Bukowego Berda, Połoninę Caryńską, Połoninę Wetlińską i Smerek. Zobaczymy też Otryt, dolinę górnego Sanu, a nawet ukraińskie Bieszczady i Gorgany! W dole w całej okazałości prezentuje się wieś Muczne.

Wieża ma konstrukcję stalowo–drewnianą, na najwyższą platformę prowadzi 170 schodów. Została wybudowana z inicjatywy Nadleśnictwa Stuposiany, jej oficjalne otwarcie miało miejsce 19 listopada 2020.
Jest to najwyższa wieża widokowa w Bieszczadach.

Kraj: PolskaWieża widokowa na Jeleniowatym
Rejon:
Bieszczady
Punkt wyjścia (powrotu): Muczne
Czas: 1/2 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak
Suma wzniesień: ok. 200 m
Długość trasy: (w obie strony)  5,8 km
Czas wyprawy (sam przemarsz w obie strony): ok. 2 h (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).

Uwaga! Przy złych warunkach pogodowych – gęsta mgła, opady deszczu, śniegu, gołoledź, burza i silny wiatr, wieża może być ze względów bezpieczeństwa okresowo zamykana. Dlatego przed planowaną wycieczką warto sprawdzić informację o jej ewentualnym zamknięciu np. na stronie profilu FB Nadleśnictwa Stuposiany: https://www.facebook.com/pg/NadlesnictwoStuposianyLasyPanstwowe/posts/

Należy zachować dużą ostrożność zimą! Ażurowa konstrukcja nie chroni przed śniegiem, prowadzące na górę schody mogą być oblodzone i bardzo śliskie.

Na wieży widokowej na Jeleniowatym

Jak dojść do wieży widokowej na Jeleniowatym

Do wieży widokowej dojdziemy ścieżką turystyczną „Brenzberg”, na całej trasie znajdują się oznaczenia dojścia do wieży. Możemy zaparkować w centrum Mucznego (przy Centrum Promocji Leśnictwa), skąd idziemy ok. 300 m w kierunku Tarnawy. Następnie kierujemy się zgodnie z oznaczeniami ścieżki „Brenzberg” – przecinamy trasę narciarstwa biegowego i podchodzimy w górę wygodnym, szerokim traktem.

Jest to tymczasowa trasa dojścia, docelowo ma powstać oznaczony szlak z Mucznego ze ścieżką edukacyjną i tablicami informacyjnymi.

Trasa na wieżę widokową na Jeleniowatym

W drodze na Jeleniowaty

Droga prowadzi nas przez las, cały czas łagodnie wznosząc się do góry. W miejscu, w którym niegdyś stała leśniczówka nazywana Brenzberg, trzeba skręcić w lewo.

Oznaczenie do wieży widokowej na Jeleniowatym

W miejscu, w którym niegdyś stała leśniczówka nazywana Brenzberg należy skręcić w lewo.

Wieża widokowa na Jeleniowatym

Wieża widokowa została wybudowana w 2020 r.

Po ok. 1 godz. docieramy do wypłaszczenia – tam, na najwyższym wierzchołku Jeleniowatego (907 m n.p.m.) stoi wieża widokowa.

Wieża widokowa na Jeleniowatym

Jeleniowaty – to niewysoki, zalesiony grzbiet w Bieszczadach z pięcioma wierzchołkami. Znajduje się pomiędzy doliną Sanu na północy a pasmem Bukowego Berda na południu, w pobliżu Mucznego i Tarnawy Niżnej

Korzystający z wieży muszą stosować się do obowiązującego regulaminu, m.in.:
– dzieci poniżej 13 roku życia mogą wejść tylko pod opieką dorosłych opiekunów,
– zabronione jest wchodzenie na wieżę, gdy panują niekorzystne warunki atmosferyczne,

– należy pamiętać, że podczas wchodzenia i schodzenia z wieży należy zachować szczególną ostrożność.
– obowiązuje ruch prawostronny, przyjmuje się, że pierwszeństwo mają osoby schodzące z wieży”.

Regulamin zwiedzania wieży widokowej na Jeleniowatym

Panoramy z wieży widokowej na Jeleniowatym są wspaniałe!

Widok z wieży na Jeleniowatym na grań Bukowego Berda i Muczne

Widok z wieży na Jeleniowatym na grań Bukowego Berda i Muczne

Widok z wieży na Jeleniowatym na Połoninę Caryńską i Wetlińską (obie w chmurach), Magurę Stuposiańską i Otryt

Widok z wieży na Jeleniowatym na Połoninę Caryńską i Wetlińską (obie w chmurach), Magurę Stuposiańską i Otryt

Widok z wieży na Jeleniowatym na Otryt, Czeresznię, Kiczerę Popową, Dydiowską i Łokiecką oraz pasmo Boberki i na horyzoncie Magurę Łomniańską

Widok z wieży na Jeleniowatym na Otryt, Czeresznię, Kiczerę Popową, Dydiowską i Łokiecką oraz pasmo Boberki i na horyzoncie Magurę Łomniańską

Widok z wieży na Jeleniowatym na dolinę górnego Sanu

Widok z wieży na Jeleniowatym na dolinę górnego Sanu

Widok z wieży na Jeleniowatym na Muczne

Widok z wieży na Jeleniowatym na Muczne

Ze szczytu Jeleniowatego wracamy do Mucznego tą samą drogą.

Będąc w Mucznem warto zobaczyć Kościół św. Huberta – jest to najmłodszy drewniany kościół katolicki w Bieszczadach. Swoim wystrojem nawiązuje do tradycji łowieckich i leśnych. Uwagę przyciąga m.in. 81-kilogramowy żyrandol z poroża jelenia.

Kościół św. Huberta w Mucznem

Kościół św. Huberta w Mucznem. Wybudowany został w latach 2014-2015, jest to najmłodszy drewniany kościół katolicki w Bieszczadach.