Górski spacer do Koliby na Łapsowej Polanie, skąd podziwiać można piękną panoramę Tatr, a przy okazji zjeść i odpocząć w schronisku. Dodatkowo trasa prowadzi przez malowniczą polanę Kotlarka, gdzie znajduje się drewniana wiata turystyczna z paleniskiem i grillem. Stąd również rozciąga się piękna panorama Tatr. Całość trasy zamyka się w pętlę o długości zaledwie 8 km (2:45 min), jest to więc świetna propozycja na krótkie jesienne i zimowe dni.
Kraj: Polska
Rejon: Gorce
Punkt wyjścia (powrotu): osiedle Robów – Nowy Targ
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak
Suma wzniesień: ok. 364 m
Długość trasy: 8 km
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 2:45 h (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).
Mapa Gorców online: Gorce
Komplet szczegółowych informacji o wyprawie: trasa, dojazd, ciekawostki i inne dostępny jest na panelu bocznym (po prawej stronie).
Poniżej mapa turystyczna trasy na Łapsową Polanę Wydawnictwa Compass
Wycieczkę rozpoczynamy w Nowym Targu, a konkretnie w osiedlu Robów, jeszcze nie dawno można było tu dojechać autobusem miejskim, ale niestety linia została zlikwidowana. Jeżeli wybieramy się własnym samochodem to z centrum Nowego Targu jedziemy w kierunku Kowańca i za sklepem „Groszek” skręcamy w lewo do osiedla Robów. Tam przy przystanku autobusowym (nieczynnym) skręcamy w lewo, w kierunku wyciągu narciarskiego „Zadział”, gdzie powinno znaleźć się jakieś miejsce do zaparkowania, (możliwość parkowania może okazać się nieaktualna).
Jeżeli nie uda nam się zaparkować to pozostaje zatoczka przy szkole w Kowańcu lub przy wyciągu narciarskim na Kowańcu i skorzystanie z komunikacji miejskiej. Do przystanku Kowaniec oś. Robów możemy dojechać linią autobusową nr 2, 3 lub 4. https://mzk.nowytarg.pl
Opis naszej wycieczki rozpoczynamy przy nieczynnym przystanku autobusowym „Robów Zadział” nieco przed wyciągiem narciarskim „Zadział”. Biegną tędy 2 szlaki turystyczne: zielony i niebieski, którym pójdziemy w górę asfaltową drogą aż na Marfianą Górę (1,8 km, 0:40 min.).
Do końca asfaltu na Marfianej Górze można było dojechać nie kursującym aktualnie autobusem MZK. Przy ostatnim nieczynnym przystanku autobusowym znajduje się maleńki parking, gdzie można pozostawić samochód i ruszyć na Łapsową Polanę, ale wtedy będziemy musieli wrócić w to samo miejsce nie zamykając wycieczki w pętlę.
Z Marfianej Góry niebieski szlak prowadzi w górę przez las szerokim kamienistym traktem. Bardzo dobrze oznakowana trasa szybko wyprowadza nas na Łapsową Polanę (1,5 km, 35 min.). Skrajem widokowej polany, w kilka minut docieramy do schroniska “Koliba na Łapsowej Polanie”.
Położona na południowych stokach Bukowiny Obidowskiej, na wysokości 900 m n.p.m. Koliba urzeka piękną panoramą Tatr, Pienin Spiskich i Kotliny Nowotarskiej. Schronisko jest atrakcyjnym i łatwym celem wycieczek o każdej porze roku, miejsce odwiedzają nie tylko turyści zmierzający na Turbacz – najwyższy szczyt Gorców, ale dzięki niewielkiej odległości od Nowego Targu, także spacerowicze i rodziny z dziećmi.
Historia Łapsowej Polany
W 1937 r. polana została wykupiona od rodziny Łapsów przez Szkołę Rolniczą w Nowym Targu, która prowadziła tutaj wypas owiec. W czasie II wojny światowej na polanie wybudowano eksperymentalną stajnię, po wojnie Stacja Doświadczalna w Łopusznej prowadziła tutaj eksperymentalną uprawę traw. W latach 60. budynek przejęło Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Nowym Targu. Od 1968 r. do końca lat 70. XX wieku działało tu schronisko, od 1972 roku jako filia schroniska PTTK na Turbaczu.
Koliba oferuje noclegi – 26 miejsc w pokojach 5,6 i 10 osobowych, jest też bufet z jadalnią mieszczącą ok. 30 osób.
Oprócz bieżącej obsługi turystów schronisko organizuje również obozy wędrowne, rajdy, wycieczki i zimowiska. Zapewnia też całodzienne wyżywienie.
Obok schroniska ustawione są liczne ławostoły – dobre miejsce do odpoczynku w plenerze, a poniżej stoi oryginalna rzeźba – owca-turystka – postać Czerwonego Kapturka z wilkiem. Podobne rzeźby stanęły też przy lotnisku i aeroklubie w Nowym Targu – “owca–lotniczka” oraz przy kładce nad Białym Dunajcem “owca–rowerzystka”. Autorem owieczek jest rzeźbiarz Michał Batkiewicz.
Z Koliby ruszamy dalej w górę niebieskim szlakiem, by po ok. 300 m dojść do maleńkiej polanki „Łapsowa Wyżna”, gdzie przy kapliczce św. Bartłomieja spotykamy czarny szlak biegnący z Klikuszowej przez Hrube do Bukowiny Miejskiej, a dalej na Turbacz (żółty szlak).
Stojącą tu kapliczkę św. Bartłomieja postawił tu w 1903 r. Bartłomiej Łapsza. Umieszczona jest na niej inskrypcja „Górom na urodę, ludziom na przystanienie”.
Skręcamy w prawo i za czarnymi znakami podchodzimy pod szczyt Bukowiny Obidowskiej (1039 m), którą trawersujemy południowym jej zboczem i w niecałe 0:20 minut od kapliczki docieramy do skrzyżowania z zielonym szlakiem z Obidowej do Nowego Targu.
Przecięcie szlaków znajduje się na grani w górnej części polany Rożnowa. Jeżeli chcemy zobaczyć widok wzdłuż Doliny Lepietnicy, aż po sam Turbacz to możemy zejść kilkadziesiąt metrów zielonym szlakiem od skrzyżowania w lewo na północ w kierunku Obidowej.
Po nacieszeniu się widokami wracamy do skrzyżowania i dalej zielonym szlakiem rozpoczynamy zejście w kierunku południowym (Nowy Targ).
Po 400 m leśnej drogi wychodzimy na skraj polany Kotlarka. Jest to niewielka, ale bardzo urokliwa polana ze wspaniałą panoramą Tatr. Po lewej (wschodniej) stronie szlaku znajduje się drewniana wiata turystyczna z paleniskiem i grillem, z jej tarasu możemy podziwiać panoramę Tatr.
Schodzimy w dół wzdłuż Kotlarki, a dalej 500 m przez las do kolejnej polany „Bernadowej”. Jest to równie piękna, aczkolwiek pozbawiona już takich widoków jak powyższa polana.
Przy drodze znajduje się stalowy krzyż z małą kapliczką, który mijamy i wchodzimy do lasu.
Przed nami dłuższy odcinek trochę stromego zejścia (1,1 km i 127 m obniżenia), aż do dna doliny potoku Robów, który przekraczamy i wchodzimy na szeroką leśną drogę. Stąd coraz wygodniejszą drogą docieramy do zabudowań osiedla i asfaltem w ok. 20 minut docieramy do skrzyżowania, gdzie dołącza niebieski szlak, skąd zaczynaliśmy naszą wycieczkę.