W Pasierbcu, w Beskidzie Wyspowym, znajduje się wyjątkowa droga krzyżowa – stacje męki Pana Jezusa rozmieszczone są w plenerze, pięknie współgrając z beskidzkim krajobrazem.
Zdj. Maria Urbańska
Droga Krzyżowa rozpoczyna się przy kościele – Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Tutaj znajduje się rzeźba osamotnionego, skazanego na śmierć Chrystusa, kolejne stacje umieszczone są przy górskiej ścieżce – na odcinku ponad 500 metrów. Na szczycie jest Golgota.
W poszczególne stacje wplecione są postacie Polaków, jest to m.in.: papież Jan Paweł II, ks. kard. Stefan Wyszyński, ks. Jerzy Popiełuszko, ks. Franciszek Blachnicki, są też Stanisława Leszczyńska i Stanisława Łącka – więźniarki obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau.
Grupy figuralne tworzące poszczególne stacje zostały zaprojektowane przez krakowskiego artystę prof. Wincentego Kućmę. Ponad dwumetrowe rzeźby zostały odlane z brązu.
Przygotowanie całości drogi krzyżowej trwało 16 lat.
Pasierbiec to miejscowość koło Limanowej w Beskidzie Wyspowym, znajduje się tu Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia. Można tu dojść m.in. z Bacówki na Zadzielu szlakiem niebieskim przez Kamionną i Pasierbiecką Górę, powrót tą samą drogą.
Trasa: Bacówka na Zadzielu – Kamionna – Pasierbiecka Góra – Pasierbiec – Pasierbiecka Droga Krzyżowa
Oba szczyty – Pasierbiecka Góra i Kamionna zaliczane są do Korony Beskidu Wyspowego. W rejonie Kamionnej znajduje się “Rezerwat przyrody Kamionna” – utworzony w celu ochrony zespołów buczyny karpackiej i jedlin o naturalnym charakterze.