Jedna z najpiękniejszych propozycji wycieczek w Beskidzie Żywieckim na słynące z widoków Pilsko. Trasa prowadzi m.in. przez liczne urokliwe polany oraz przez Halę Miziową i Rysiankę, gdzie znajdują się popularne wśród turystów schroniska. Bogata sieć szlaków umożliwia zaplanowanie kilku ciekawych wariantów przejścia i dostosowanie wyprawy do indywidualnych możliwości i warunków pogodowych. Punktem wyjścia i powrotu naszej propozycji jest Sopotnia Wielka, dzięki czemu całość wyprawy zamyka się w zgrabną pętlę. Wycieczka jest godna polecenia o każdej porze roku, zimą, przy odpowiednich warunkach śniegowych ogromną atrakcją są fantazyjne śnieżne rzeźby na Pilsku.
Trasa jest długa, wymaga dobrej kondycji, zimą należy uwzględnić warunki śniegowe (czas i możliwość przejścia oraz odpowiedni ekwipunek).
Autorem wycieczki i zdjęć jest Krzysztof Rozowski
Kraj: Polska
Rejon: Beskid Żywiecki
Punkt wyjścia (powrotu): Sopotnia Wodospad
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak trudności technicznych
Suma wzniesień: ok. 1200 m
Długość trasy: ok. 23,1 km
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 7:50 h (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy. Warto zaplanować więcej czasu na podziwianie widoków i odwiedzenie schronisk)
Mapa Beskidu Żywieckiego online: Beskid Żywiecki
Naszą wycieczkę rozpoczynamy w Sopotni Wielkiej.
Samochód możemy zaparkować przy wodospadzie obok sklepu spożywczego, oczywiście wcześniej pytając o zgodę. Z parkingu musimy wrócić ok. 200m drogą i wejść na żółty szlak. Drogą przez las docieramy na Przełęcz Przysłopy (847 m). Znajduje się tu spora polana, na której prowadzony jest wypas owiec. Przełęcz jest ważnym węzłem szlaków turystycznych.
Polana przy Przełęczy Przysłopy w promieniach wschodzącego słońca i piękny widok na Babią Górę i Tatry
Z Przełęczy Przysłopy podchodzimy czarnym szlakiem na Uszczawne Niżne (inna nazwa Malorka, 1051 m), przy dobrej pogodzie, po lewej stronie dobrze widoczna Babia Góra i Tatry
Przez Uszczawne dochodzimy do odejścia szlaku pod Buczynką. Zimą, po dużych opadach szlak “tonie” w śniegu, ale krzewy i drzewa wyglądają przepięknie!
Dalej idziemy zielonym szlakiem, który po chwili wychodzi na Halę Jodłowcową (sąsiaduje z Halą Górową). Szlak przebiega brzegiem hali, “wchodzi” do lasu i dalej na Halę Miziową. Na Hali Jodłowcowej warto podejść pod krzyż po prawej stronie, skąd czekają nas rozległe panoramy, zobaczymy Pilsko, Babią Górę z mgłami u podnóża i Palenicę na południowy zachód.
Od schroniska na Hali Miziowej wchodzimy na szczyt Pilska czarnym szlakiem.
Pilsko (1557 m) to drugi po Babiej Górze co do wysokości szczyt w Beskidzie Żywieckim, jego główna kulminacja leży w całości po stronie słowackiej. Kopuła szczytowa jest płaska i rozległa, porośnięta kosodrzewiną i trawą. Znajduje się tutaj krzyż i kamienny ołtarz polowy postawiony przez mieszkańców wsi Mutne (Orawa, Słowacja). Ze szczytu rozciągają się piękne panoramy, zobaczymy Tatry, otoczenie Jeziora Orawskiego, Beskidy Orawskie, Beskid Żywiecki i Śląski.
Podobnie jak na Babiej Górze, na Pilsku często trafimy na silny wiatr, a przy słabej widoczności łatwo jest pobłądzić.
Przez grzbiet Pilska przebiega granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny (oddzielający zlewnię Morza Bałtyckiego od Morza Czarnego). Pilsko objęte jest ochroną rezerwatową.
Poniżej zimowe panoramy z Pilska i fantazyjne śnieżne rzeźby
Z Pilska schodzimy na Halę Cebulową (ok. 1280-1308 m) – halę pasterską na północnym grzbiecie Pilska. Do lat 80. prowadzono na niej pasterstwo, ostatnio przywrócono tutaj tzw. wypas kulturowy. Nazwa hali pochodzi od masowego występowania tutaj czosnku syberyjskiego.
Uwaga! Jeżeli chcemy skrócić swoją wyprawę z Hali Cebulowej można zejść na Halę Miziową, skąd zielonym szlakiem dotrzemy do Witasówki, a dalej drogą wrócimy do Sopotni – Całą wycieczkę skrócimy do 6:10 h , 17 km i 1000 m przewyższenia.
Jeżeli kontynuujemy wyprawę wg naszej pierwotnej propozycji – idziemy dalej granią (granica polsko-słowacka) czerwonym szlakiem na Rysiankę (jest to Główny Szlak Beskidzki).
Po drodze mijamy Halę Cebulową i Munczolik (inna nazwa – Sypurzeń, 1356 m) – nazwa tej hali jest pochodzenia wołoskiego – munczoł, munczolik oznacza “porośnięty lasem i dobrze wyodrębniony grzbiet lub szczyt”.
Kolejny szczyt na grani to Palenica (1343 m), na jej wschodnich stokach znajduje się piękna Hala Cudzichowa, jej nazwa pochodzi od nazwiska Cudzik, prawdopodobnie jednego z pierwszych właścicieli.
Z Palenicy idziemy dalej w kierunku Rysianki, po drodze mijamy Trzy Kopce (1216 m) – całkowicie zalesione, w pobliżu znajduje się rezerwat przyrody “Pod Rysianką”.
Zejście z Palenicy to ,,autostrada” biorąc pod uwagę warunki na pozostałych szlakach 🙂
Schronisko Górskie PTTK Rysianka położone jest na Hali Rysianka, na wys. 1290 m.
Ze schroniska roztacza się widok na Pilsko, Babia Górę, przy dobrych warunkach można też zobaczyć Tatry i Małą Fatrę.
Widok na drogowskazy szlaków, za nim Palenica i Pilsko we mgle
Z Rysianki do Sopotni schodzimy niebieskim szlakiem (1,45 h). Ten odcinek trasy przebiega głównie lasem, przy lepszych warunkach ciekawszym wariantem powrotu jest przejście ze Schroniska Rysianka na Romankę i stamtąd do Sopotni.
.