Jedna z najpiękniejszych propozycji wycieczek w Beskidzie Żywieckim na słynące z widoków Pilsko. Trasa prowadzi m.in. przez liczne urokliwe polany oraz przez Halę Miziową i Rysiankę, gdzie znajdują się popularne wśród turystów schroniska. Bogata sieć szlaków umożliwia zaplanowanie kilku ciekawych wariantów przejścia i dostosowanie wyprawy do indywidualnych możliwości i warunków pogodowych. Punktem wyjścia i powrotu naszej propozycji jest Sopotnia Wielka, dzięki czemu całość wyprawy zamyka się w zgrabną pętlę. Wycieczka jest godna polecenia o każdej porze roku, zimą, przy odpowiednich warunkach śniegowych ogromną atrakcją są fantazyjne śnieżne rzeźby na Pilsku.
Trasa jest długa, wymaga dobrej kondycji, zimą należy uwzględnić warunki śniegowe (czas i możliwość przejścia oraz odpowiedni ekwipunek).

Autorem wycieczki i zdjęć jest Krzysztof Rozowski

Kraj: PolskaFantazyjne śnieżne rzeźby na Pilsku
Rejon: Beskid Żywiecki
Punkt wyjścia (powrotu): Sopotnia Wodospad
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak trudności technicznych
Suma wzniesień: ok. 1200 m
Długość trasy: ok. 23,1 km
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 7:50 h (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy. Warto zaplanować więcej czasu na podziwianie widoków i odwiedzenie schronisk)

Mapa Beskidu Żywieckiego online: Beskid Żywiecki

Pilsko i Rysianka mapa

Naszą wycieczkę rozpoczynamy w Sopotni Wielkiej.
Samochód możemy zaparkować przy wodospadzie obok sklepu spożywczego, oczywiście wcześniej pytając o zgodę. Z parkingu musimy wrócić ok. 200m drogą i wejść na żółty szlak. Drogą przez las docieramy na Przełęcz Przysłopy (847 m). Znajduje się tu spora polana, na której prowadzony jest wypas owiec. Przełęcz jest ważnym węzłem szlaków turystycznych.

Wschód słońca nad Romanką i Kotarnicą

Wschód słońca nad Romanką i Kotarnicą

 

Widok na Tatry

Widok na Tatry

Widok na Babią Górę

Widok na Babią Górę

Polana przy Przełęczy Przysłopy w promieniach wschodzącego słońca i piękny widok na Babią Górę i Tatry

Z Przełęczy Przysłopy podchodzimy czarnym szlakiem na Uszczawne Niżne (inna nazwa Malorka, 1051 m), przy dobrej pogodzie, po lewej stronie dobrze widoczna Babia Góra i Tatry

Idziemy czarnym szlakiem na Uszczawne Niżne. Babia Góra i Tatry często widoczne po lewej stronie

Idziemy czarnym szlakiem na Uszczawne Niżne. Babia Góra i Tatry często widoczne po lewej stronie

Przez Uszczawne dochodzimy do odejścia szlaku pod Buczynką. Zimą, po dużych opadach szlak “tonie” w śniegu, ale krzewy i drzewa wyglądają przepięknie!

Przez Uszczawne dochodzimy do odejścia szlaku pod Buczynką

Przez Uszczawne dochodzimy do odejścia szlaku pod Buczynką


Dalej idziemy zielonym szlakiem, który po chwili wychodzi na Halę Jodłowcową (sąsiaduje z Halą Górową). Szlak przebiega brzegiem hali, “wchodzi” do lasu i dalej na Halę Miziową. Na Hali Jodłowcowej warto podejść pod krzyż po prawej stronie, skąd czekają nas rozległe panoramy, zobaczymy Pilsko, Babią Górę z mgłami u podnóża i Palenicę na południowy zachód.

Widok z Hali Jodłowcowej na Pilsko

Widok z Hali Jodłowcowej na Pilsko

Widok z Hali Jodłowcowej na Babią Górę

Widok z Hali Jodłowcowej na Babią Górę

Palenica i Rysianka (południowy zach.) widziane z Hali Jodłowcowej

Palenica i Rysianka (południowy zach.) widziane z Hali Jodłowcowej

Hala Miziowa. Goprówka, schronisko

Schronisko na Hali Miziowej (1274 m)


Hala Miziowa (ok. 1230–1310 m) to duży, całoroczny ośrodek turystyczny. Przy stojącym tu schronisku znajdują się wyciągi narciarskie,
stacja GOPR i stacja meteorologiczna IMGW.

Od schroniska na Hali Miziowej wchodzimy na szczyt Pilska czarnym szlakiem.
Pilsko (1557 m)
to drugi po Babiej Górze co do wysokości szczyt w Beskidzie Żywieckim, jego główna kulminacja leży w całości po stronie słowackiej. Kopuła szczytowa jest płaska i rozległa, porośnięta kosodrzewiną i trawą. Znajduje się tutaj krzyż i kamienny ołtarz polowy postawiony przez mieszkańców wsi Mutne (Orawa, Słowacja). Ze szczytu rozciągają się piękne panoramy, zobaczymy Tatry, otoczenie Jeziora Orawskiego, Beskidy Orawskie, Beskid Żywiecki i Śląski.
Podobnie jak na Babiej Górze, na Pilsku często trafimy na silny wiatr, a przy słabej widoczności łatwo jest pobłądzić.
P
rzez grzbiet Pilska przebiega granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny (oddzielający zlewnię Morza Bałtyckiego od Morza Czarnego). Pilsko objęte jest ochroną rezerwatową.
Poniżej zimowe panoramy z Pilska i fantazyjne śnieżne rzeźby
Fantazyjne rzeźby na Pilsku

Na szczycie Pilska

Na szczycie Pilska

 

Przy dobrej pogodzie ze szczytu Pilska widoczne są Tatry, teraz za morzem chmur

Przy dobrej pogodzie ze szczytu Pilska widoczne są Tatry, teraz za morzem chmur

Zejście z Pilska na Halę Cebulową

Zejście z Pilska na Halę Cebulową

 

Z Pilska schodzimy na Halę Cebulową (ok. 1280-1308 m) – halę pasterską na północnym grzbiecie Pilska. Do lat 80. prowadzono na niej pasterstwo, ostatnio przywrócono tutaj tzw. wypas kulturowy. Nazwa hali pochodzi od masowego występowania tutaj czosnku syberyjskiego.
Uwaga! Jeżeli chcemy skrócić swoją wyprawę z Hali Cebulowej można zejść na Halę Miziową, skąd zielonym szlakiem dotrzemy do Witasówki, a dalej drogą wrócimy do Sopotni – Całą wycieczkę skrócimy do 6:10 h , 17 km i 1000 m przewyższenia.
Jeżeli kontynuujemy wyprawę wg naszej pierwotnej propozycji – idziemy dalej granią (granica polsko-słowacka) czerwonym szlakiem na Rysiankę (jest to Główny Szlak Beskidzki).
P
o drodze mijamy Halę Cebulową i Munczolik (inna nazwa – Sypurzeń, 1356 m) – nazwa tej hali jest pochodzenia wołoskiego – munczoł, munczolik oznacza “porośnięty lasem i dobrze wyodrębniony grzbiet lub szczyt”.

 

 Hala Cudzichowa

Hala Cudzichowa

Kolejny szczyt na grani to Palenica (1343 m), na jej wschodnich stokach znajduje się piękna Hala Cudzichowa, jej nazwa pochodzi od nazwiska Cudzik, prawdopodobnie jednego z pierwszych właścicieli.

Na szlaku z Palenicy do Rysianki

Na szlaku z Palenicy do Rysianki

Z Palenicy idziemy dalej w kierunku Rysianki, po drodze mijamy Trzy Kopce (1216 m) – całkowicie zalesione, w pobliżu znajduje się rezerwat przyrody “Pod Rysianką”.
Zejście z Palenicy to ,,autostrada” biorąc pod uwagę warunki na pozostałych szlakach 🙂

Schronisko Górskie PTTK Rysianka położone jest na Hali Rysianka, na wys. 1290 m. 
Schronisko PTTK na Rysiance

Ze schroniska roztacza się widok na Pilsko, Babia Górę, przy dobrych warunkach można też zobaczyć Tatry i Małą Fatrę.
Wschód słońca nad Romanką i Kotarnicą
Widok na drogowskazy szlaków, za nim Palenica i Pilsko we mgle

Zejście z Rysianki do Sopotni, na lewo od zejścia Romanka

Zejście z Rysianki do Sopotni, na lewo od zejścia Romanka

Z Rysianki do Sopotni schodzimy niebieskim szlakiem (1,45 h). Ten odcinek trasy przebiega głównie lasem, przy lepszych warunkach ciekawszym wariantem powrotu jest przejście ze Schroniska Rysianka na Romankę i stamtąd do Sopotni.

.