Piękna, zimowa wędrówka po Beskidzie Małym, okraszona wspaniałymi widokami z Potrójnej i urozmaicona terenowo – z imponującymi skalnymi ostańcami, jaskinią i wodospadem.
Niewysoka, dwuwierzchołkowa Potrójna oferuje jedne z najpiękniejszych panoram w Beskidzie Małym, zobaczymy m.in. Beskid Żywiecki z Babią Górą i Pilskiem, Gorce i Beskid Śląski. Wycieczka obfituje też w niezwykle atrakcje, m.in. ostańce skalne “Zbójeckie Okno” i “Zwalisko” oraz jaskinię “Grota Komonieckiego” i największy w Beskidzie Małym wodospad ,,Dusiołek”.
Trasa jest idealna na wędrówkę w rakietach śnieżnych, które nie tylko ułatwią przejście, ale wielu miejscach są też koniecznością.

Autor: Krzysztof Rozowski

Kraj: PolskaPotrójna o zachodzie słońca
Rejon: Beskid Mały
Punkt wyjścia (powrotu): Zajazd nad Przełęczą Kocierską
Suma wzniesień: ok. 850 m
Długość trasy: ok. 17,6 km
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 6:00 h latem, zimą, czas przejścia jest znacznie dłuższy – jest to całodzienna wycieczka
Trudności: przy dobrych warunkach pogodowych brak trudności. Po dużych opadach śniegu należy uważać na połamane lub obciążone śniegiem drzewa i gałęzie. Po świeżych opadach śniegu, przy nieprzetartych szlakach, należy się liczyć z trudnościami i dłuższym czasem wędrówki.

Mapa online: Beskid Mały

Komplet dodatkowych informacji o wyprawie: dojazd, portale pogodowe, ekwipunek i inne dostępny jest w panelu bocznym po prawej stronie (na smartfonach na dole).

Poniżej fragment mapy turystycznej Beskidu Małego Wydawnictwa Compass

Potrójna i Łamana Skała zima mapa

Trasa: : Zajazd nad Przełęczą Kocierską – Potrójna – Przełęcz Zakocierska – Zbójeckie Okno – Przełęcz na Przykrej – Łamana Skała – Anula – Grota Komonieckiego – Wodospad Dusica – (ewentualne, dodatkowe podejście przez Smrekowica na “Na Beskidzie”) – powrót tą samą drogą przez Łamaną Skałę i Potrójną na Przełęcz Kocierską

Beskid Mały - początek szlakiem czerwonym pod Potrójną

Przed Potrójną (883 m, 892 m) – widok na Jawornicę, z lewej pierwsze zbocze Potrójnej.

Ostatnie metry przed Potrójną – ogromne ilości śniegu i zasypany szlak wymusza obejście, przechodzimy obok, łąką. Potrójna wita nas piękną pogodą!Potrója (Beskid Mały)

Widok w stronę Babiej Góry. “Królowa” jeszcze nadąsana🙂

Góra Potrójna (Czarny Groń) to dwuwierzchołkowy szczyt (883 m, 892 m). Zarówno wierzchołki, jak i cały długi  grzbiet są
bezleśne, znajdują się tutaj hale pasterskie i łąki. Rozciągają się stąd jedne z najładniejszych widoków w Beskidzie Małym. Warto podejść na drugi wierzchołek (kilka minut marszu) w kierunku północnym. W siodle pomiędzy wierzchołkami jest odejście zielonym szlakiem do Chatki Na Potrójnej.

Widok na Beskid Śląski, przed nim zachodni Beskid MałyZ Potrójnej rozciągają się jedne z najpiękniejszych panoram w Beskidzie Małym. Tutaj widok na Beskid Śląski, przed nim zachodni Beskid Mały

Przejście z Potrójnej w stronę Chatki na Potrójnej

Wędrowcy schodzący z Potrójnej w stronę Chatki na PotrójnejWidok na Łamaną Skałę

Widok na Łamaną Skałę

Kolejny etap to Przełęcz Zakocierska (801 m). Niedaleko przełęczy znajduje się bardzo ciekawa skała “Zbójeckie Okno“, jest to najciekawszy ostaniec w całym Beskidzie Małym (pomnik przyrody). Dotrzemy do niej żółtym szlakiem. Stąd można podejść do schroniska “Chatka pod Potrójną” (poniżej skały).
Wracamy na główny szlak (znaki czerwone) i idziemy na Przełęcz na Przykrej. Po lewej stronie mijamy górną stację kolejki ośrodka narciarskiego “Czarny Groń”, w okolicy zobaczymy kolejne ciekawe skałki – ostańce z piaskowca istebniańskiego, większa z nich nosi nazwę “Zwalisko“. Skałki leżą na terenie rezerwatu przyrody Madohora.

Obszar ten należy do rezerwatu Madohora, obejmuje on partie szczytowe oraz zbocza Łamanej Skały (Madohora). Miejsce jest ustronne i piękne, zwłaszcza zimą. Szczyt Łamanej Skały jest zalesiony, znajduje się poza szlakiem. Jest kilka miejsc, gdzie pomiędzy drzewami widać Babią Górę.

Schodząc na Rozstaje u Anuli (Rozstaje pod Łamaną Skałą) zobaczymy ładne widoki w kierunku północnym – na Potrójną, dolinę Rzyk Praciaki. Z tego miejsca jest nieznakowana ścieżka do Groty Komonieckiego.

Grota Komonieckiego – duża, dostępna dla turystów jaskinia, bezpieczna do zwiedzania. Zimą ciek wodny tworzy na niej lodową kaskadę. Jej nazwa pochodzi od nazwiska pierwszego “odkrywcy” – wójta żywieckiego Andrzeja Komonieckiego, który opisał ją w 1704 r.
Poniżej Groty, ok. 200 m, znajduje się
wodospad ,,Dusiołek” (Dusica).

Grota Komonieckiego

Kaskada lodu w Grocie Komonieckiego  

Grota Komonieckiego

Kaskada lodu w Grocie Komonieckiego  

Wracamy na górę, na czerwony szlak do “Anuli”. Stąd, jeżeli starczy nam sił i czasu, możemy podejść przez Smrekowicę (skrzyżowanie szlaków) w kierunku szczytu o nazwie “Na Beskidzie”, gdzie znajduje się kolejna ciekawa skała (dodatkowo musimy uwzględnić ok. 0:50 h / 3,2 km / 90 m).
Dalej można iść na Leskowiec (922 m), lub tak jak my, wrócić do punktu startu – na parking pod Zajazd na Przełęczy Kocierskiej. Co prawda wracamy tą samą trasą, ale mamy wtedy szansę na piękne widoki zachodzącego słońca
nad Potrójną! 🙂

Potrójna o zachodzie słońca

Zachód słońca na Potrójnej

 

Potrójna o zachodzie słońca

Za Potrójną warto obejrzeć się za siebie…