Przełęcz nad Łapszanką i stojąca tutaj loretańska kapliczka „burzowa” to kultowe już miejsce wśród amatorów pięknych widoków. Przełęcz słynie z przepięknej panoramy Tatr, jest też ławo dostępna, co sprawia, że można tu często spotkać można tu nie tylko fotografów plenerowych, ale też turystów skuszonych wspaniałymi pejzażami.

Przełęcz nad Łapszanką
Murowana, bielona i kryta gontem kapliczka pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej została wybudowana w 1928 r. Umieszczony w wieży dzwon miał ostrzegać mieszkańców okolicznych wsi przed nadciągającą burzą i “odstraszać pioruny”. Według dawnych wierzeń, bicie w dzwon tej kapliczki miało też płoszyć płanetników – demoniczne istoty zsyłające burzę i grad.

Przełęcz nad Łapszanką

 

Rozciągająca się z przełęczy panorama jest naprawdę imponująca – zobaczymy stąd Magurę Spiską oraz Tatry – m.in.: Szalony Wierch, Płaczliwą Skałę, Hawrań, Murań w Tatrach Bielskich,  Gerlach, Wysoką, Rysy i Mięguszowieckie Szczyty w Tatrach Wysokich.

Przełęcz nad ŁapszankąPrzełęcz nad ŁapszankąPrzełęcz nad Łapszanką

Przy kapliczce znajduje się tablica, która upamiętnia dramatyczne wydarzenie z 17 lipca 1967 r. Wtedy to mieszkaniec Łapszanki – Franciszek Kapołka dzwonił na burzę i został tam porażony piorunem, zginął na miejscu.

Tablica przy kapliczce nad Łapszanką

Przełęcz nad Łapszanką (940 m n.p.m.) to szerokie siodło w grzbiecie Magury Spiskiej ponad doliną Łapszanki. Miejsce jest łatwo dostępne – na samą przełęcz można dojechać samochodem drogą asfaltową z Łapsz Wyżnych lub od strony Bukowiny Tatrzańskiej.
Można też przejść pieszo:
– pieszym szlakiem (żółte znaki bezpośrednio koło kapliczki) z Łapsz Niżnych – 8,2 km, który prowadzi dalej na południową stronę do Osturni na Słowacji,
– niebieskim szlakiem z Kacwina (9,7 km).

Przełęcz nad Łapszanką

Przełęcz nad Łapszanką

Miejsce warto odwiedzić o każdej porze roku, poniżej zdjęcia wykonane późną jesienią.

Przełęcz nad ŁapszankąPrzełęcz nad Łapszanką