Przełęcz Tourmalet, obok Galibier i Alpes d’Huez w Alpach oraz Mont Ventoux w Prowansji jest jedną z najbardziej legendarnych przełęczy, przez które wiedzie trasa wyścigu kolarskiego Tour de France.
W roku 2018 przebiegał tędy 19. etap wyścigu. To znakomita okazja, aby zobaczyć zmagania kolarzy z bliska, tym bardziej, że wśród zawodników było kilku Polaków.
Autorzy relacji – Agnieszka i Marek
Col du Tourmalet (2115 m) z Sainte-Marie-de-Campan – 17 km, 1265 m różnicy wzniesień
We Francji Tour de France cieszy się ogromnym zainteresowaniem kibiców. Przyjeżdżają oni już kilka dni wcześniej, aby zająć najlepsze miejsca przy drodze.
My wyruszyliśmy z naszego miasteczka przed południem, by przejechać fragment trasy tego wielkiego wyścigu i kibicować naszym zawodnikom.
Pierwsze cztery kilometry są stosunkowo łatwe, średnie nachylenie wynosi tutaj mniej niż 5%. Później, z każdym kilometrem trasa staje się trudniejsza.
Po 10 kilometrach mieliśmy przymusowy postój spowodowany przejazdem tak zwanej „karawany”. Godzinę przed przejazdem kolarzy na trasę etapu wyruszają sponsorzy w swoich pojazdach, z których przy dźwiękach muzyki rozrzucają tysiące prezentów dla kibiców.
Po przejeździe karawany, ruszyliśmy dalej. Droga staje się coraz bardziej stroma, by tuż przed stacją narciarską La Mongie osiągnąć nachylenie 9,4%.
2 km przed szczytem postanowiliśmy stanąć, wybierając dobry punkt obserwacyjny do kibicowania.
Liczyliśmy na to, że na tym trudnym odcinku peleton będzie już podzielony i możemy być świadkami spektakularnych ucieczek. Nasze nadzieje się spełniły, a Rafał Majka właśnie w tym miejscu zdecydował się na pościg i na szczycie był siódmy.
Gdy przejechał ostatni kolarz, pozwolono nam ruszyć w dalszą drogę. Na tym ostatnim fragmencie trasy nachylenie osiąga prawie 10%, ale to w żaden sposób nie zniechęca amatorów kolarstwa do zdobywania szczytu leżącego na trasie Tour de France. Chętnych do wjechania na niego z obu stron przełęczy było tak wielu, że żandarmeria musiała kierować ruchem, przepuszczając rowerzystów raz z jednej, raz z drugiej strony.
To była szczególna wycieczka, która dała nam niezapomniane wrażenia. Niesamowita atmosfera rywalizacji sportowej udziela się wszystkim. Szkoda tylko, że nie było kibiców z Polski.