Krótka wycieczka na gorczańskie polany położone w masywie Kudłonia, z których możemy podziwiać piękne widoki na gorczańskie szczyty i Tatry, a w drugą stronę na Beskid Wyspowy. Trasa prowadzi przez dolinę potoku Konina na Przełęcz Borek, skąd dalej granią na urokliwe polany Przysłopek, Pustak, Figurki i Kopa. Całość trasy zamyka się w pętlę i jest idealna na krótkie jesienne i zimowe wypady.
Kraj: Polska
Rejon: Gorce
Punkt wyjścia (powrotu): Konina Halamy
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak trudności technicznych
Suma wzniesień: ok. 650 m
Długość trasy: ok. 11,5 km
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 4:10 h (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).
Mapa Gorców online: Gorce
Ważne: zimą należy uwzględnić warunki śniegowe (czas i możliwość przejścia).
Poniżej mapa Wydawnictwa Compass opisanej trasy.
Wycieczkę rozpoczyna we wsi Konina Halamy, gdzie najlepiej dojechać jest własnym autem. Teoretycznie istnieje możliwość dojazdu autobusem (nawet z Krakowa), ale w weekendy jest to już prawie niemożliwe.
Przejeżdżamy przez całą Koninę do końca asfaltowej drogi, gdzie znajduje się okazała brama do Gorczańskiego Parku Narodowego. Przed samym wjazdem i nieco dalej znajdują się zatoczki parkingowe, gdzie możemy pozostawić nasz pojazd. (Przypominamy że wejście do GPN jest płatne).
Mijamy szlaban i znak zakazu ruchu, idąc wygodną drogą w górę potoku Konina. Po 10 minutach wchodzimy na polanę Potasznia. Na polanie znajduje się leśniczówka Obwodu Ochronnego Kudłoń – na przełomie XVIII/XIX w. istniała w tym miejscu dworska potażarnia, w której z powstałego przy produkcji węgla drzewnego popiołu wytwarzano potaż, czyli węglan potasu (łatwo rozp. w wodzie, posiada właściwości higroskopijne, stosowany do wyrobu mydeł miękkich, trudno topliwego szkła, w przemyśle ceramicznym).
Poruszamy się za biało-czerwonymi znakami ścieżki szlaku spacerowego a zarazem rowerowego. Mijamy polanę i stajemy na rozwidleniu dróg – prosto w górę potoku Roztoka prowadzi droga rowerowo-spacerowa do Koninek, a my skręcamy w lewo w dolinę potoku Konina w kierunku Przełęczy Borek.
Poruszamy się wygodną drogą dnem doliny, mijamy turystyczny ławostół, a powyżej zaczyna się już bardziej strome podejście.
Po ok. godzinnym marszu docieramy do rozwidlenia dróg, w lewo prowadzi odnoga szlaku, którą w 0:25 h możemy dojść na polanę Kopa. Przecinamy koryto potoku i łagodnym trawersem podchodzimy w kierunku grani. Po drodze między drzewami możemy zobaczyć zbocza przeciwległej Mostownicy (1251 m).
Po 1:30 h marszu od polany Potasznia wchodzimy na zalesioną Przełęcz Borek (1009 m). Oddziela ona masyw Kudłonia od Mostownicy (1251 m), leży w obszarze Gorczańskiego Parku Narodowego. W rejonie mają stanowiska rzadkie rośliny: zarzyczka górska i ostrożeń lepki, znajdują się też ostoje rysia.
Na przełęczy znajduje się ławki, tablica informacyjna i drogowskazy z krzyżującymi się tutaj szlakami: żółtym w kierunku Hali Turbacz i Turbacza, niebieski w dół Doliny Kamienicy w kierunku Rzek, oraz żółty w kierunku szczytu Kudłonia (1276 m), którym będziemy kontynuowali nasza wycieczkę.
Przełęcz Borek jest bardzo głęboko wcięta w grzbiet gór, schodzi prawie do dna potoku. Dawniej korzystali z niej kłusownicy i zbójnicy, a podczas drugiej wojny światowej partyzanci.
Ciekawostka – zbocza przełęczy po wschodniej stronie opadają do doliny Kamienickiego Potoku (zlewnia Dunajca), a po zachodniej do potoku Konina – zlewnia Raby). Ponieważ doliny tych potoków w rejonie przełęczy oddalone są od siebie o kilkaset metrów, istnieje możliwość kaptażu – czyli przechwycenia wód Kamienickiego Potoku przez Koninę.
Ścieżka żółtego szlaku prowadzi w górę przez las granią, po ok. 0:20 h wyprowadza nas na malowniczą polanę Przysłopek, położoną w szerokim siodle pod szczytem o tej samej nazwie (1123 m). Po lewej znajduje się charakterystyczny drewniany szałas, a po przeciwległej stronie polany przy szlaku – ławy i stół. Polana nie ma walorów widokowych, ale sama jest bardzo malowniczym miejscem, szczególnie zimą, kiedy możemy podziwiać wspaniale oszronione trawy i drzewa.
Ścieżka ponownie zagłębia się w lesie i wznosi się powoli w górę grani. Po niecałym 0:30 h podejściu wchodzimy na polanę Pustak. Droga szlaku biegnie nią w górę, aż do kulminacyjnego , widokowego jej punktu. Stąd roztaczają się wspaniałe widoki na gorczańskie szczyty – Jaworzynę Kamienicką (1288 m), Kiczorę (1282 m), Halę Długą, Turbacz (1310 m), Mostownicę (1251 m) i Czoło Turbacza (1259 m). Na horyzoncie widoczna jest prawie cała grań Tatr.
Przy tablicy informacyjnej GPN skręcamy w lewo w kierunku północnym, tym razem za czarnymi znakami szlaku. Schodzimy ścieżką przez las, dalej przez zarastającą polanę Figurki Wyżnie, a nieco niżej polanę Figurki Średnie, skąd znów możemy podziwiać wyraźnie widoczne otoczenie górnej części Doliny Kamienicy: Jaworzynę Kamienicką (1288 m), polanę Przysłopek, Kiczorę (1282 m), Halę Długą, Turbacz (1310 m) i Mostownicę (1251 m).
Dalej leśną ścieżką schodzimy stromo w dół w kierunku niewybitnego szczytu Kopa (1030 m), na zboczu którego znajduje się duża polana Kopa. Na tablicy informacyjnej GPN znajdziemy dokładny opis panoramy Beskidu Wyspowego – od Lubonia Wielkiego, przez Szczebel, Lubogoszcz, Ćwilin, po Mogielicę.
Nieco poniżej polany znajduje się rozwidlenie szlaku – skrótu, który prowadzi do doliny potoku Konina, który minęliśmy idąc na Przełęcz Borek.
Dalej ścieżka sprowadza nas łagodnie w dół grani do kolejnej polany – Cyrla Hanulowa, gdzie znajduje się stół z ławkami i drewniany szałas.
Przed nami strome zejście przez las prosto do asfaltowej drogi w Koninie Halamy. Przechodzimy przez most na potoku Konina i skręcamy w lewo na drogę, która zaprowadzi nas do bramy GPN i parkingu, gdzie pozostawiliśmy nasz samochód.