Wygasłe wulkany w Owernii chcieliśmy obejrzeć już przed rokiem podczas urlopu we Francji. Udało się tego dokonać dopiero teraz, podczas powrotu z Hiszpanii. Jest to chyba najbardziej imponujący park wygasłych wulkanów, o jakim słyszałem. Wulkany stoją jeden obok drugiego i są wciąż bardzo czytelne. Dla porównania w Polsce mamy Krainę Wygasłych Wulkanów na Pogórzu Kaczawskim, ale są to wulkany bardzo stare, gdzie delikatna okrywa stożka wulkanicznego dawno już zerodowała i jako ślad działalności wulkanicznej pozostał bazaltowy rdzeń zastygłej magmy z komina wulkanicznego i zdeformowane, wybrzuszone podłoże gruntu. Nie ma jednak właściwych stożków wulkanicznych, zbudowanych z tufów, a w Owernii to właśnie mamy. Z drugiej strony “coś za coś” – bo z kolei w Owernii nie obejrzymy bazaltowego wnętrza kominów wulkanicznych.

Wędrówkę rozpoczęliśmy z parkingu des Goules w Orcines. Do krateru wulkanu Puy Pariou jest stąd około 2.5 km drogi i niecałe 200 metrów przewyższenia. Trasa dla każdego.

Owernia jest regionem administracyjnym Francji leżącym w Masywie Centralnym, ok. 100 km na zachód od Lionu.

Autor: Przemysław Borys

Puy Pariou

Parking des Goules

Puy Pariou

Droga na Puy Pariou

Po niecałej godzinie docieramy do – podobno najbardziej malowniczego z okolicznych – krateru. Stąd możemy spojrzeć również na sąsiednie stożki wulkaniczne, np. Puy de Goules (1146 m n.p.m., stąd nazwa parkingu) czy najwyższy Puy de Dome (1264 m n.p.m., na niego można wjechać kolejką).

Puy Pariou

Panoramiczny widok krateru Puy Pariou oraz widok na Puy de Dome po lewej

Do samego krateru niestety obecnie (2022) nie można schodzić – choć poprowadzono tam ścieżkę – z powodu osuwającego się od przechodniów gruntu została zamknięta aż do opracowania sposobu zabezpieczenia krateru przed dalszą erozją.

Ostatecznie, trochę mi żal, że musieliśmy zrezygnować z wejścia na Puy de Dome, gdyż nieco wyższa perspektywa na krater Puy Pariou pomogłaby go ładnie uwidocznić na tle stożka wulkanicznego – podobnie jak niżej Puy de Goules względem Puy Pariou.

Puy Pariou

Na krawędzi krateru Puy Pariou

Puy Pariou

Widok na Puy de Goules

Puy Pariou

Widok na Puy de Dome