Bardzo atrakcyjna wycieczka z Soblówki na Rycerzową Wielką, której trasa prowadzi przez wiele widokowych szczytów i polan, m.in. Halę Rycerzową, szczyt Rycerzowa Mała oraz Przełęcz Halną. Po drodze przechodzimy też koło rezerwatu Wychylowskie Skały – skupiska imponujących wychodni skalnych. Odpoczynek można zaplanować w Bacówce PTTK na Rycerzowej, a potem wejść na górną część Hali Rycerzowej skąd zobaczymy pasmo Lipowskiej i Rysianki, masyw Pilska i Babiej Góry, Tatry, Podhale oraz Niżne Tatry, Małą Fatrę na Słowacji oraz Wielką Raczę.

Kraj: Polska
Rejon: Beskid ŻywieckiBacówka na Rycerzowej widziana z Przełęczy Halnej (1165 m)
Punkt wyjścia (powrotu): Soblówka
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak trudności technicznych
Suma wzniesień: ok. 770 m
Długość trasy: ok. 12,3 km
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 5:00 h (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy. Warto zaplanować więcej czasu na podziwianie widoków i odwiedzenie schroniska).

Mapa online: Beskid Żywiecki

Poniżej mapa trasy na Rycerzową Wielką – Wydawnictwa Compass

Rycerzowa Wielka - mapa

Wycieczkę zaczynamy we wsi Soblówka, położonej w bocznej dolinie potoku Cicha, na północ od Ujsoł. Do centrum wsi, gdzie znajduje się kościół możemy dojechać samochodem lub autobusem z Żywca  Soblówka Szkoła – rozkład jazdy. Przy skrzyżowaniu znajduje się parking, gdzie możemy pozostawić nasz samochód.

Kościół w Soblówce

Kościół w Soblówce – ruszamy stąd w kierunku zachodnim kierując się za żółtymi i niebieskimi szlakami

 

Spod kościoła ruszamy w kierunku zachodnim kierując się za żółtymi i niebieskimi szlakami. Po ok. 1300 m spaceru asfaltową drogą docieramy do placu wykorzystywanego przy zrywce drewna.

Dalej w górę poruszamy się już wąską ścieżką, która po 10 minutach rozwidla się – w prawo znaki niebieskie prowadzą na Przełęcz Kotarz, a my kierujemy się w lewo.

Rozwidlenie szlaków - żółty na Rycerzową, a niebieski na Przełęcz Kotarz

Rozwidlenie szlaków – żółty na Rycerzową, a niebieski na Przełęcz Kotarz

Przed nami dosyć strome podejście polaną, z której można podziwiać już pierwsze widoki.

Widok z polany nad rozwidleniem szlaków, niebieskiego i żołtego

Widok z polany nad rozwidleniem szlaków, niebieskiego i żołtego

Dalej żółty szlak skręca w lewo i wspina się długim trawersem zboczami Wiertalowki (1062 m).

Wychodzimy na otwartą przestrzeń polan (wyrębisk) znajdujących się już pod samą granią. Stąd można już podziwiać rozległą panoramę – od Redykalnego Wierchu po Rysiankę i dalej Trzy Kopce i Pilsko, a na horyzoncie Babią Górę.

Panorama spod grani na trasie żółtego szlaku pod Wiertalówką

Panorama spod grani na trasie żółtego szlaku pod Wiertalówką

Na górze dołączamy do zielonego szlaku biegnącego z Przełęczy Kotarz. Wygodną leśną ścieżką podążamy wznosząc się lekko do rozwidlenia szlaków na skraju północno-wschodniej części Hali Rycerzowej.

W lewo, w dół, zbiega żółty szlak, który kilkadziesiąt metrów niżej łączy się z czarnym i prowadzi wprost do Bacówki na Rycerzowej.

Podążamy dalej za zielonymi znakami, które de facto zobaczymy dopiero po wejściu na szczyt Rycerzowej Małej, a to dlatego, że nasza droga biegnie teraz środkiem północnej części Hali Rycerzowej. Z każdym krokiem otwierają się coraz szersze wspaniałe widoki.

Podejście zielonym szlakiem na Małą Rycerzową

Podejście zielonym szlakiem na Małą Rycerzową

Po lewej mijamy drewnianą bacówkę i po chwili stajemy pod lasem na szczycie Małej Rycerzowej.

Rozpościera się stąd piękna panorama Beskidu Żywieckiego począwszy od Kotarza, przez Boraczy Wierch, Romankę, Lipowski Wierch, Rysiankę, Trzy Kopce, Pilsko, Babią Górę, Solisko, Vel’ky Kopec (Słowacja), Oszus i Novy Vrch (Słowacja). Przy dobrej widoczności zobaczymy w kierunku południowym szczyty Małej Fatry z Wielkim Rozsutcem na czele.

Panorama z Małej Rycerzowej

Panorama z Małej Rycerzowej

Panorama z Małej Rycerzowej

Panorama z Małej Rycerzowej

Idziemy dalej główną granią w kierunku Przełęczy Halna. Między drzewami porastającymi Małą Rycerzową od strony zachodniej możemy zobaczyć równie piękną panoramę. Widać stąd Jaworzynę (1173 m), Banię (Przegibek 1124 m), Wielką Raczę (1236 m) i Bendoszkę Wielką (1144 m).
Wychodzimy spomiędzy drzew i przed nami w dole ukazuje się Przełęcz Halna, a za nią szczyt Ryczerzowej Wielkiej.

Widok z Małej Rycerzowej w kierunku zachodnim

Schodzimy na przełęcz, gdzie krzyżują się szlaki z Rycerzowej Wielkiej, Przełęczy Przegibek, drogi do bacówki i dalej do doliny Soblówki oraz z Małej Rycerzowej, skąd przyszliśmy.
W 5 minut schodzimy halą do Bacówki na Rycerzowej.

Widok z Przełączy Halnej

Widok z Przełączy Halnej. Przed nami od lewej: Pilsko (1557 m), Babia Góra (1725 m), Jaworzyna (1052 m), Wielki Kopiec (1086 m) i Oszust (1155 m), Beskid Bednarów (1093 m), Wysoka Magura (1115 m), Nowy Wierch (1193 m), Paráč (1325 m), a przy dobrej widoczności na horyzoncie Tatry.

Bacówka na Rycerzowej widziana z Przełęczy Halnej (1165 m)

Bacówka na Rycerzowej widziana z Przełęczy Halnej (1165 m)

Bacówka PTTK na Rycerzowej znajduje się na Hali Rycerzowej, na wysokości 1120 m n.p.m. Schronisko oferuje 34 miejsca noclegowe w pokojach 2, 3, 4, 5 i 10–osobowych. Jest także możliwość rozbicia własnego namiotu koło budynku. Do dyspozycji turystów jest bufet i jadalnia, kuchenka do podgrzewania posiłków, prysznice z ciepłą wodą.

Bacówka PTTK na Rycerzowej (1120 m)

Bacówka PTTK na Rycerzowej (1120 m)

Bacówka PTTK na Rycerzowej (1120 m)
Schronisko ma ujęcie wody oraz oczyszczalnię ścieków. Podczas budowy obiektu powstała też droga dojazdowa. Budynek nie jest zelektryfikowany (do oświetlenia bacówki wykorzystywany jest agregat prądotwórczy oraz akumulatory), ma centralne ogrzewanie z własnej kotłowni oraz kominek. W 2012 roku przeprowadzono remont schroniska, zmieniono pokrycie dachowe oraz odnowiono elewację.

Bacówka na Rycerzowej została oficjalnie otwarta 17 września 1975 r. Jej wybudowanie zapoczątkował powstawanie całej serii tego typu bacówek w polskich Beskidach. Wszystkie wzorowane były na projekcie autorstwa Stanisława Karpiela z Zakopanego, ale projekt zainicjował i koordynował Edward Moskała – znany propagator turystyki kwalifikowanej.
Jeżeli nie chcemy kontynuować wycieczki na szczyt Rycerzowej Wielkiej możemy stąd zejść do Soblówki czarnym lub żółtym i zielonym szlakiem.


Ze schroniska ruszamy ścieżką prosto na szczyt Rycerzowej Wielkiej (stromo) lub nieco łagodniej przez Przełęcz Halną. Po ok. 0:20 h marszu stajemy na progu Hali Rycerzowej pod samym szczytem, skąd rozciąga się wspaniała panorama. Zobaczymy stąd pasmo Lipowskiej i Rysianki, masyw Pilska i Babiej Góry, Tatry, Podhale oraz Niżne Tatry i Małą Fatrę na Słowacji.

Panorama spod szczytu Rycerzowej Wielkiej w kierunku Babiej Góry

Panorama spod szczytu Rycerzowej Wielkiej w kierunku Babiej Góry

Podchodzimy halą jeszcze wyżej, aż do nieczynnej górnej stacji wyciągu narciarskiego, z której pozostały tylko elementy stalowych przekładni (Kopalni Jankowice). Stąd przy dobrej widoczności możemy dodatkowo zobaczyć całą grań Tatr.

Panorama spod szczytu Rycerzowej Wielkiej

Panorama spod szczytu Rycerzowej Wielkiej

Szlak wznosi się jeszcze ścieżką przez las aż na szczyt, który znajduje się na grani -przebiega nią granica polsko-słowacka. Dalszą drogę będzie wyznaczał nam słowacki niebieski szlak biegnący dokładnie wzdłuż granicy państwowej.

Szeroka ścieżka opada dość stromo przez malowniczy, szczególnie jesienią, bukowy las. W okolicach słupka granicznego o nr 152/6 po naszej prawej stronie (słowackiej) znajdują się liczne wychodnie skalne. Są to Wychylowskie Skały – masywne bloki piaskowca, które „rozrzucone” są na sporym obszarze gęstego lasu. Są one pomnikiem przyrody i znajdują się na terenie rezerwatu Vychylovské skálie. Rezerwat został utworzony w 1983 r. i jest miejscem bytowania wielu zwierząt, m.in. rysia.

Wychylowskie Skały przy niebieskim szlaku granicznym pod Rycerzową Wielką

Wychylowskie Skały przy niebieskim szlaku granicznym pod Rycerzową Wielką

Schodzimy dalej urokliwym niebieskim szlakiem mijając pnie drzew o fantazyjnych kształtach, np. “smoka”. Zimą, ale też przy deszczowej pogodzie, należy zachować ostrożność, ponieważ zejście jest strome!

Fantazyjne kształty pni drzew (smok) na trasie zejścia niebieskim szlakiem granicznym z Rycerzowej Wielkiej

Fantazyjne kształty pni drzew (smok) na trasie zejścia niebieskim szlakiem granicznym z Rycerzowej Wielkiej

Po 0:40 h zejścia ze szczytu Wielkiej Rycerzowej wchodzimy na Przełęcz Przysłop (942 m). Przed samą przełączą z lewej strony dołącza do nas żółty szlak zbiegający bezpośrednio z Bacówki na Rycerzowej.

Żółty szlak dołącza do niebieskiego przed Przełęczą Przysłop

Żółty szlak dołącza do niebieskiego przed Przełęczą Przysłop


Przełęcz stanowi duża trawiasta polana znajdująca się prawie w całości po stronie słowackiej. Jest tu ława ze stołem, tablice informacyjne i drogowskazy szlaków polskich i słowackich. Jest tu także kapliczka św. Huberta oraz pamiątkowy krzyż (1918-2018).

Wygodną droga przez las schodzimy z przełęczy zielonym szlakiem. Po drodze mijamy kolejne stacje drogi różańcowej prowadzącej z Soblówki zielonym szlakiem na Przełęcz Przysłop i żółtym na Halę Rycerzową.

Po 0:15 h drogi wchodzimy na widokową długą polanę, z której możemy podziwiać panoramy otaczających nas gór.

W dolnej części polany, przy kolejnej stacji drogi różańcowej i małym drewnianym schronie, skręcamy w prawo na szutrową drogę służącą głównie do prac leśnych. Tym wygodnym traktem nadal za zielonymi znakami szlaków schodzimy do mostku na potoku Cicha, skąd dalej w dół prowadzi asfaltowa jezdnia.

Po prawej mijamy pole biwakowe i po przejściu 1,3 km asfaltem docieramy do rozwidlenia dróg. W lewo przez mostek prowadzi droga czarnego szlaku do Bacówki na Rycerzowej. Zaraz za mostkiem znajduje się kolejne pole biwakowe i parking, gdzie można ewentualnie zostawić samochód.

Rozwidlenie zielonego i czarnego szlaku w Soblówce

Przed nami dalszy 1,5 km marsz asfaltową drogą do centrum Soblówki, gdzie przed kościołem rozpoczęliśmy naszą wycieczkę.