Szczeliniec Wielki, Błędne Skały i Skalne Grzyby należą do największych atrakcji turystycznych Gór Stołowych. Znajdujące się tu niezwykłe formacje skalne przybierają oryginalne kształty, takie jak grzyby, maczugi, baszty i bramy, a także przypominające postaci ludzi i zwierząt, tworzą też ciekawe labirynty głębokich korytarzy, mają też ciekawe nazwy, np. „Wielbłąd”, „Małpa”, „Słoń”. Najwyższym punktem Szczelińca Wielkiego jest 12-metrowej wysokości skała o nazwie „Fotel Pradziada”.
Góry Stołowe są popularne nie tylko wśród turystów, pokochali je także filmowcy – rejon był plenerem zdjęć do filmów “Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”, Przyjaciel wesołego diabła i Dwa światy.
W 1993 r. utworzono tu Park Narodowy Gór Stołowych.
Autor zdjęć: Warusek
Najwyższym szczytem Gór Stołowych i jednocześnie największą atrakcją regionu jest Szczeliniec Wielki (919 m), jego czeska nazwa to Hejszowina(Velka Hejšovina). Występują tu skały o fantazyjnych kształtach, którym nadano oryginalne nazwy: „Wielbłąd”, „Kwoka”„ Małpolud”, „Słoń”, „ Koński Łeb” i największa z nich o nazwie „Fotel Pradziada” lub „Tron Liczyrzepy” – wysoka, 12-metrowa skała, na której jest punkt widokowy.
Znajdują się tutaj także głębokie labirynty skalne i wąwozy, m.in. „Piekiełko”, które było plenerem do zdjęć filmu „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”.
Tarasy widokowe na Szczelińcu
Skalne Grzyby – to skałki o oryginalnych kształtach – grzybów, maczug, baszt i bram i murów skalnych. Wiele z nich posiada nazwy, np.: “Borowik”, “Skalne Wrota”, “Zrośnięte Grzyby”.
Skalne Grzyby znajdują się na obszarze ok. 2 km, między Batorowem i Karłowem.
Błędne Skały (niem. Wilde Löcher, 853 m) to skalny labirynt, z oryginalnymi formacjami – maczugami, słupami i grzybami. Według legendy sudeckiej zostały stworzone przez Liczyrzepę – Ducha Gór.
Ciekawostka: Po II wojnie światowej Błędne Skały nazywane były Wilczymi Dołami.
Błędne Skały były plenerem filmowym – kręcono tu m.in. „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”, „Przyjaciel wesołego diabła” oraz „Dwa światy”.
W latach 50. XX wieku w rejonie Gór Stołowych przebywał Karol Wojtyła. Jako duszpasterz akademicki wraz ze studentami przeszedł trasę: Kudowa Zdrój, Czermna, Błędne Skały, Karłów, Szczeliniec, Radków, Wambierzyce (gdzie odprawił msze św.), Karlów, Duszniki. Wzdłuż tej trasy, w 2005 r. wytyczono Szlak Papieski (szlak jest oznakowany żółtą statuetką krzyża).
Na szczyt Szczelińca prowadzi kilka szlaków, głównym punktem wypadowym jest wieś Karłów. Na trasie tej są udogodnienia: poręcze i schody – wykonał je w 1814 r. Franz Pabel – sołtys Karłowa i jednocześnie pierwszy przewodnik sudecki. To właśnie on zbudował 665 kamiennych stopni na najwyższy szczyt Gór Stołowych, wydał też broszurę „Krótką historię Szczelińca Wielkiego” (jego osobę upamiętnia tablica umieszczona przed Schroniskiem na Szczelińcu).
Ciekawą bazą w Góry Stołowe jest Radków. Miasto może się pochwalić pięknym ratuszem renesansowym z 1545 r. znajdującym się w centrum rynku. Po pożarze w roku 1738 odrestaurowano go jako trzykondygnacyjną budowlę na planie prostokąta; w tej formie przetrwał do dziś. Przez Radków przebiega droga wojewódzka nr 387, na odcinku Radków – Kudowa zwana Szosą Stu Zakrętów. Około 2 km na zachód od miasta, tuż przy granicy z Czechami znajduje się „Zalew Radkowski” – jest to sztuczny zbiornik powstały po wybudowaniu zapory na potoku Czerwonogórskim. Nad zalewem znajduje się osiedle domków letniskowych.
Przez zaporę prowadzi żółty szlak turystyczny z Radkowa do Pasterki.
Warto tu zwiedzić zabytkowy prywatny młyn wodny (zbudowany na przełomie XIX i XX w.).