Park Narodowy Wirunga to najstarszy, ale też najbardziej zróżnicowany biologicznie park narodowy Afryki, jest on domem dla wielu zagrożonych gatunków, m.in. goryli górskich. Badaniem tych ssaków, a równocześnie ratowaniem ich przed kłusownikami przez kilkanaście lat zajmowała się Dian Fossey – amerykańska zoolog-prymatolog. Jej działania zakończyły się tragiczną śmiercią – została zamordowana przez nieznanych sprawców w swoim domu w Rwandzie w 1985 r.
Miejsce, gdzie została pochowana można odwiedzić z przewodnikiem, po drodze, przy odrobinie szczęścia, można zobaczyć bawoły, dzikie świnie, słonie, a nawet goryle górskie.

Autor – Łukasz Pietrzak

Grób Diane Fossey – badaczki goryli górskich w Rwandzie

Kraj: Rwanda
Rejon: Park Narodowy Wulkany Virunga – Karisoke Research Center, północno-zachodnia
Rwanda, siodło pomiędzy Wulkanem Karisimbi a Wulkanem Bisoke.

Wulkan Karisimbi 4507 m n.p.m.
Wulkan Bisoke 3711 m n.p.m.

Diane Fossey (1932 – 1985) – amerykańska zoolog prymatolog, badaczka goryli górskich w Rwandzie. Równolegle była bardzo zaangażowana w akcję ich ratowania, prowadziła bezpardonową walkę z kłusownikami. Fossey została zamordowana 26 grudnia 1985 roku w swoim górskim domu w Rwandzie. Pochowano ją na cmentarzu obok chaty badawczej, wcześniej, w 1978 roku Fossey pochowała tu swojego ulubionego goryla o imieniu Digit, który został zamordowany przez kłusowników.
Na podstawie pamiętników Dian Fossey powstał film „Goryle we mgle” z Sigourney Weaver w roli głównej.

Grób Diane Fossey – badaczki goryli górskich w Rwandzie

Od siedziby Parku (niedaleko Musanze) dojazd do szlaku zajmuje około 30 min samochodem terenowym.  Z parkingu ruszamy pieszo i po 10 minutach jesteśmy przy wejściu na szlak. Dojście do grobu Diane Fossey zajmuje około 2 h. Po drodze, jeśli ma się szczęście, można zobaczyć bawoły, dzikie świnie lub słonie lub – jak w moim przypadku – goryle.
Pierwsza część szlaku jest w miarę sucha, natomiast druga wiedzie przez teren bagnisty i najlepiej mieć gumowce. Poruszanie się w bagnistym terenie jest t uciążliwe i wymagające.
Centrum Karisoke, w którym prowadziła badania Diane Fossey, zostało zniszczone w czasie ludobójstwa w 1994 roku.
Na małym cmentarzyku, oprócz grobu Diane, jest pochowany jej ulubiony goryl Digit oraz około 20 innych prymatów. Przewodnicy opowiedzą historię powstanie centrum, pokażą ruiny Centrum, opowiedzą również o niewyjaśnionej do dzisiaj śmierci Diane.

Grób Diane Fossey – badaczki goryli górskich w Rwandzie

Informacje praktyczne

Dojazd z Kigali do Musanze zajmuje około 3 h.
Koszt wejścia do parku około 75 USD.
Koszt wizy ważnej 30 dni, tzw. single entry – 50USD.
Koszt wizy ważnej na 90 dni, tzw. East African Visa (Uganda, Rwanda i Kenya), koszt 100 USD.
Koszt wynajęcia samochodu typu Toyota Land Cruiser około 120USD na dzień.
Wizę turystyczna można otrzymać po przylocie na lotnisku w Kigali. “Wymagane” są dokumenty potwierdzające nasze rezerwacje itp.
https://www.volcanoesnationalparkrwanda.com/
W obecnej covidowej sytuacji ceny i dostępność turystycznych atrakcji zmieniają się, trzeba śledzić na bieżąco na stronie rządowej.
https://www.primature.gov.rw/index.php?id=2#1

Grób Diane Fossey – badaczki goryli górskich w Rwandzie

Park Narodowy Wirunga (fr. Parc Nacional des Virunga) dawniej Park Narodowy Alberta – park narodowy w północno-wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga, został założony w 1925 roku – jest to pierwszy park narodowy na terenie Afryki.

Grób Diane Fossey – badaczki goryli górskich w Rwandzie

Goryl górski (Gorilla beringei) – to największa małpa człekokształtna – dorosły samiec może ważyć od 150-200 kg. Goryle wpisane są do czerwonej księgi gatunków zagrożonych wyginięciem. W 2018 roku światowa populacja goryli górskich wynosiła ok. 1000 osobników, na terenie Park Narodowy Wirunga żyje ok. 1/3 światowej populacji.
Badaniami goryli górskich zajmowała się m.in. Dian Fossey – amerykańska prymatolog.

Grób Diane Fossey – badaczki goryli górskich w RwandzieGrób Diane Fossey – badaczki goryli górskich w Rwandzie