Trasy rowerowe latem i zimą narciarskie, ścieżka edukacyjna poprowadzona w starych kamieniołomach, anomalie magnetyczne, ciekawa legenda o Smoku Gorczańskim i wspaniałe widoki ze szczytu – takie atrakcje czekają na odwiedzających górę Wdżar (767 m).
Miejsce najczęściej kojarzy się z ofertą narciarską Ośrodka Czorsztyn-ski– wyjątkowy mikroklimat regionu sprawia, że zimą stacja przyciąga wielu miłośników białego szaleństwa. Latem popularny jest park rowerowy z kilkoma zróżnicowanymi pod względem trudności trasami.
Ale poza tymi sezonami też warto tu przyjechać. Wiele atrakcji i pięknych miejsc wyjątkowo zyskuje właśnie jesienią i wczesną wiosną – przede wszystkim wąwozy w starym kamieniołomie, które prezentują się w całej okazałości, kiedy opadną już liście.
Jedno jest pewne – jeśli nie macie pomysłu na ładną wycieczkę, koniecznie odwiedźcie “Czorsztyn-ski”, nudzić się tu nie sposób 🙂

 

Kraj: Polska
Rejon:
Gorce. Góra leży na granicy Gorców i Pienin, przez niektórych geografów zaliczana jest do Pienin
Punkt wyjścia (powrotu): Kluszkowce – stacja Czorsztyn-ski
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień
Trudności: brak trudności na trasie, może być trochę ślisko po opadach deszczu.
Czas wycieczki (sam przemarsz): ok. 0:30 h
Mapa Gorców online:   Gorce

Wąwóz w starym kamieniołomie

Wąwóz w starym kamieniołomie

Ścieżka edukacyjna w starych kamieniołomach

Na terenie Wdżaru znajdują się 3 nieczynne kamieniołomy. Pozyskiwano tu andezyt, który wykorzystywano m.in. do budowy drogi Czorsztyn – przełęcz Snozka. Kamieniołom był popularnym miejscem pracy dla okolicznych mieszkańców, przyczynił się do ożywienia gospodarczego Kluszkowiec. Andezyt eksploatowany był do lat 70.
Opisywana ścieżka turystyczna znajduje się na terenie kamieniołomów „Lisi Łom” i „Tylka” .
Od strony południowej znajduje się jeszcze jeden wąwóz w nieczynnym kamieniołomie “Snozka”.
Piesza ścieżka edukacyjno-przyrodnicza w starym kamieniołomie, to bardzo atrakcyjna propozycja turystyczna. Oprócz ciekawostek geologicznych, przyrodniczych i z historii kamieniołomu – w kilku miejscach znajdują się łańcuchy – są one nie tylko pomocne przy przejściu wąwozem, ale mogą być też sprawdzianem dla osób nieoswojonych z taką formą ułatwień na szlakach.

Naszą wycieczkę rozpoczynamy przy stacji narciarskiej „Czortyn-ski”. Znajduje się tutaj pierwszy “przystanek” – poświęcony jest pamięci św. Jana Pawła II, który jeszcze jako kardynał latem 1978 r. odprawił tu mszę św. Na pamiątkę tego wydarzenia wybudowano kamienny ołtarz.

Na szczyt Wdżaru podchodzimy najpierw po stalowych schodach, później kamienistą ścieżką, przy której, dla ułatwienia turystów, zamontowano w trudniejszych miejscach łańcuchy. Podczas spaceru mamy możliwość obserwacji struktury geologicznej góry.
Patrząc na głęboki wąwóz trudno uwierzyć, że nie jest to naturalny “twór”, tylko powstał w wyniku pracy ludzi.

Widok na kolejkę z wąwozu

Widok na kolejkę z wąwozu

Na trasie ustawiono wiatę i szereg tablic informacyjnych, m.in. o historii kamieniołomu oraz faunie i florze okolicy. Warto wiedzieć, że góra Wdżar oraz kamieniołom są siedliskiem wielu ciekawych okazów botanicznych, znajduje się tutaj jedyne w Polsce stanowisko paproci o nazwie „rozrzutka brunatna”, która rośnie tylko na podłożu andezytowym.

Podejście wąwozem

W kilku miejscach na trasie zamontowane są łańcuchy – –są one nie tylko pomocne przy przejściu wąwozem, ale mogą być też sprawdzianem dla osób nieoswojonych z taką formą ułatwień na szlakach.

Kamieniołom w Górze Wdżar

Kamieniołom w górze Wdżar

Wąwóz w starym kamieniołomie

Wąwóz w starym kamieniołomie

Po ok. 30 minutach ścieżka wyprowadza nas na duże wypłaszczenie pod szczytem. I tutaj czeka nas pierwsza zachwycająca panorama – zobaczymy stąd Kluszkowce, Jezioro Czorsztyńskie i na horyzoncie Tatry.

Wyjście z wąwozu - widoki z góry Wdżar

Wyjście z wąwozu – widoki z góry Wdżar

Panorama z góry Wdżar

Panorama z góry Wdżar

To jednak nie koniec atrakcji. Podchodzimy teraz na południową stronę Wdżaru – tam też jest pięknie i widokowo, tym razem wspaniale prezentują się Pieniny.
Tutaj też znajdują się skałki, przy których zaobserwować można anomalie magnetyczne (koniecznie zabierzcie ze sobą kompas igłowy!).
Obok skałek znajduje się ogromna, stalowa rzeźba Smoka Gorczańskiego i tablica z opisem legendy o tej bestii.

Panorama z Góry Wdżar

Panorama z góry Wdżar

Z góry wracamy tą samą drogą, ale warto skorzystać też z kolejki, podczas zjazdu czekają nas piękne widoki!

Wąwóz Snozka

Po stronie południowej Wdżaru znajduje się jeszcze jeden wąwóz w nieczynnym kamieniołomie “Snozka”.
Jest to głęboki wąwóz o pionowych ścianach, ich wysokość dochodzi do dwudziestu kilku metrów, długość do 50 m, szerokość do 30 m.
Wąwóz znajduje się na terenie prywatnym, wymagana jest zgoda właścicieli do uprawiania wspinaczki.

Ciekawostka – z racji charakterystycznego kształtu przypominającego stożek wulkaniczny – góra Wdżar zwana jest często wygasłym wulkanem. Naukowcy nie znaleźli jednak potwierdzenia, by znajdował się tutaj wulkan.

Góra Wdżar

Z racji charakterystycznego kształtu przypominającego stożek wulkaniczny – góra Wdżar zwana jest często wygasłym wulkanem.

 

Inne atrakcje Czorsztyn-ski Kluszkowce

Wyciąg krzesełkowy ( działa całorocznie), który wywozi turystów na szczyt Wdżaru. Z góry rozpościera się piękna panorama, zobaczymy stąd m.in. Jezioro Czorsztyńskie, Tatry i Kotlinę Nowotarską. Na szczycie jest kilka ławek, na których można odpocząć. Atrakcją, szczególnie dla młodszych turystów, będzie stalowa rzeźba Smoka Gorczańskiego i tablica z opisaną legendą jego ujarzmienia.
Alpine Coaster” – kolejka górska na południowym zboczu góry. Kolejka ma 1000 m długości, podczas zjazdu można osiągnąć prędkość ok. 40 km/godz!
„Joy Ride Bike Park” – park rowerowy. Rowerzyści mają do dyspozycji kilka tras o różnym poziomie trudności (Downhill, A-Line, Free ride, Green line). Jest też wypożyczalnia rowerów zjazdowych i górskich, serwis oraz nauka jazdy ekstremalnej. Już od kilku lat odbywa się tutaj jeden z większych festiwali rowerowych w Polsce – „Joy Ride Fest”.

Annomalie magnetyczne – po przyłożeniu kompasu igła wychyla się nawet do położenia odwróconego. Zjawisko to można sprawdzić przy skałkach stojących na szczycie od strony południowej.

Organy – kontrowersyjna instalacja Władysława Hasiora “Pomnik ofiar walk wewnętrznych po II wojnie światowej”, wybudowany w 1966 r. na Przełęczy Snozka.
Intencją autora było wykonanie organów, które grałyby jak eolska harfa w czasie większych wiatrów. Organy jednak nigdy nie zagrały.
Dobrze widoczne są od strony drogi prowadzącej z przełęczy do Kluszkowiec.

Organy Hasiora na Przełęczy Snozka