Szpilówka (516 m) – wzgórze na Pogórzu Wiśnickim to świetny kierunek na krótkie, a jednocześnie przyjemne spacery. Miejsce jest wyjątkowo urokliwe jesienią, kiedy przebarwiają się okoliczne lasy, a ścieżki pokrywają dywanem szeleszczących liści.
Dużą atrakcją jest stojąca na szczycie Szpilówki 30 metrowa wieża widokowa, z której zobaczymy Beskid Niski, Sądecki, Wyspowy, Gorce oraz Żywiecki z Babią Górą. Przy dobrej widoczności zobaczymy nawet Góry Świętokrzyskie.
Oprócz wieży, znajdują się tutaj też m.in. wiata turystyczna, ławki oraz parkingi.
Przez Pasmo Szpilówki przebiega zielony szlak turystyczny, do wieży widokowej prowadzi ścieżka dydaktyczna, popularne miejsce spacerowe.
Będąc na Szpilówce warto odwiedzić leżącą u jej stóp Iwkową, gdzie znajduje się m.in. zabytkowy Kościół Nawiedzenia NMP. Co roku, jesienią, odbywa się tutaj Święto Suszonej Śliwki.

Poniższa galeria dotyczy trasy: Lipnica Murowana – wieża Szpilówka – powrót szlakiem czarnym do Lipnicy Murowanej.

Autor zdjęć – Maria Urbańska

Szpilówka i okolice

Szmaciak gałęzisty, siedzuń sosnowy

Szmaciak gałęzisty (siedzuń sosnowy, Sparassis crispa)

Szpilówka i okoliceSzpilówka i okolice

Szpilówka i okolice

Szpilówka i okolice

Wieża widokowa w Szpilówce

Wieża widokowa w Szpilówce. Mierząca 30 m wieża to świetny punkt widokowy – zobaczymy stąd m.in. Beskid Niski, Sądecki, Wyspowy oraz Żywiecki z Babią Górą.

Widoki z  wieży widokowej w Szpilówce

Widoki z wieży widokowej w SzpilówceWidoki z wieży widokowej w SzpilówceWidoki z wieży widokowej w SzpilówceWidoki z wieży widokowej w SzpilówceWidoki z wieży widokowej w SzpilówceWidoki z wieży widokowej w Szpilówce

Maria Urbańska - autorka zdjęć na wieży widokowej w Szpilówce

Maria Urbańska – autorka zdjęć na wieży widokowej w Szpilówce

Szpilówka i okolice