Piękna, wiosenna wycieczka na Jasień – jeden z mniej popularnych szczytów Beskidu Wyspowego. Wędrówka przez kwitnące i pachnące łąki oraz szlaki z widokiem na okoliczne szczyty. Późna wiosna i początek lata to okres, kiedy beskidzkie polanki pokrywają się kolorowym, kwiatowym kobiercem, wśród których znaleźć można nawet storczyki!
Z rozległej, widokowej polany  Skalne na Kutrzycy zobaczyć można szczyty Beskidu Wyspowego, z najwyższym – Mogielicą, ale też Cichoń, Modyń, Kiczorę Kamienicką oraz Gorce i Pieniny.

Zdj. Maria Urbańska

Trasa wycieczki: Lubomierz (czarny szlak) – Polana Folwarczna – zielony szlak na Jasień – żółty szlak na Kutrzycę – żółty szlak do Lubomierza.

Z Lubomierza wychodzimy czarnym szlakiem na Polanę Folwarczną, stąd dalej zielonym szlakiem na szczyt Jasienia.

Późna wiosna i początek lata to chyba najpiękniejszy okres w Beskidach, wtedy to polanki i łąki pokrywają się kolorowym, kwiatowym kobiercem, wśród których znaleźć można nawet storczyki!

Na trasie na Jasień, zdj. Maurka

Jasień (ok. 1063 m) to trzeci co do wysokości, po Mogielicy i Ćwilinie,  szczyt w Beskidzie Wyspowym.
Poniżej szczytu po jego północnej stronie, znajduje się Polana Skalne – duża i widokowa, zobaczyć można z niej m.in. najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego – Mogielicę, ale też Cichoń, Modyń, Kiczorę Kamienicką oraz Gorce i Pieniny. Na Polanie Skalne jest małe źródełko, a poniżej stoi szałas pasterski.
Polana ciągnie się na niewybitny szczyt Kutrzycy (1058 m, żółty szlak). Znajduje się tutaj kapliczka oraz mapa Beskidu Wyspowego. Świetne miejsce na odpoczynek i podziwianie widoków. Przy dobrych warunkach pogodowych można stąd zobaczyć szczyty Tatr Wysokich.
Widoki z trasy na Jasień, zdj. Maurka

Kapliczka na Kutrzycy, zdj. Maurka

Kutrzyca (1058 m), znajduje się tutaj kapliczka oraz mapa Beskidu Wyspowego.

Z Kutrzycy wracamy żółtym szlakiem na szczyt Jasienia i schodzimy przez Miznówkę (969 m) na Przełęcz Przysłopek. Droga jest widokowa, po drodze mijamy pięknie kwitnące polanki. Z przełęczy schodzimy (bez szlaku) drogą (asfaltową) do Lubomierza, nieco powyżej miejsca  startu.

Widoki z trasy na Jasień, zdj. Maurka