Wodospad na Mosornym Potoku to jedna z najwyższych i najładniejszych kaskad w całych Beskidach. Woda spada z pionowego, 8-metrowego progu, efektownie rozpryskując się o występy skalne – całość tworzy bardzo atrakcyjną amfiteatralną ścianę. Na odsłoniętych skałach wyraźnie widoczne są warstwy fliszu karpackiego, z którego zbudowany jest próg wodospadu.

Wodospad znajduje się w Zawoi, w głębokim leśnym wąwozie, na północnym zboczu Mosornego Gronia (1047 m n.p.m.). Doliną potoku prowadzi szlak turystyczny, a pod samą kaskadę można dojść dobrze oznaczoną i zabezpieczoną drewnianą balustradą ścieżką.
Wodospad na Mosornym Potoku jest jedną z największych atrakcji okolicy.

Rejon: Beskid Żywiecki
Punkt wyjścia: Zawoja – Mosorne (trasa na Mosorny Groń)
Przewyższenie: 120 m
Trudności: przy dobrych warunkach pogodowych trasa nie ma trudności terenowych, natomiast po deszczu i przy mokrej ziemi należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ zejście do wodospadu jest bardzo strome i śliskie.
Długość trasy (w obie strony): ok. 2 km
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 0:50 h (zimą czas przejścia może być dłuższy)

Wodospad na Mosornym Potoku

Do wodospadu prowadzi niebieski szlak z Zawoi, który biegnie dalej na szczyt Mosornego Gronia. Jeżeli dysponujemy własnym samochodem najlepiej dojechać jest do osiedla „Mosorne”. Jadąc główną drogą mijamy centrum Zawoi i po przebyciu 2,3 km skręcamy w lewo w dolinę Mosornego Potoku (drogowskaz Mosorne 1,5). Od tego skrzyżowania zaczyna swój bieg niebieski szlak na Mosorny Groń. Jedziemy w górę doliny, po przejechaniu 1,3 km zatrzymujemy się na nowo wybudowanym parkingu, gdzie spokojnie możemy pozostawić nasz samochód.

Wodospad na Mosornym Potoku

Niebieski szlak prowadzi teraz szutrową drogą, dochodzimy do potoku, przekraczamy go i leśną ścieżką rozpoczynamy niezbyt strome podejście.

Po ok. 20 min. marszu od parkingu docieramy do “skrzyżowania” – w tym miejscu niebieski szlak biegnie dalej na Mosorny Groń (jeszcze 1 godz. drogi na szczyt), a w lewo, w dół  prowadzi ścieżka do wodospadu.

Wodospad na Mosornym PotokuWodospad na Mosornym Potoku

Do pokonania mamy 100 m bardzo stromej ścieżki ze schodami, która zabezpieczona jest drewnianą balustradą.
Uwaga! Należy zachować szczególną ostrożność, szczególnie po deszczu i przy mokrej ziemi, ponieważ zejście jest bardzo strome i śliskie.

Wodospad na Mosornym PotokuWodospad na Mosornym Potoku

Stajemy na samym dnie doliny przy nurcie potoku, a kilkanaście metrów powyżej znajduje się amfiteatralna ściana wodospadu na Potoku Mosornym. Woda opada z 8-metrowego skalnego progu, efektownie rozpryskując się o występy skalne. Na odsłoniętych skałach wyraźnie widoczne są warstwy fliszu karpackiego, z którego zbudowany jest próg wodospadu.
Można podejść wzdłuż nurtu potoku pod samą kaskadę.

Wodospad na Mosornym PotokuWodospad na Mosornym Potoku
Ścieżka prowadzi też w dół potoku, gdzie znajduje się kolejna, znacznie już mniejsza, kaskada na skalnym progu.

Wodospad na Mosornym PotokuWodospad na Mosornym Potoku

Po obejrzeniu wodospadu wracamy tą samą drogą do zaparkowanego samochodu. Możemy też przedłużyć naszą wycieczkę – iść na Mosorny Groń lub dalej na Policę albo Przełęcz Krowiarki.

Wodospad na Mosornym Potoku
Można skorzystać z innego wariantu wycieczki – zaplanować wjazd kolejką krzesełkową na Mosorny Groń, potem zejść niebieskim szlakiem do wodospadu i dalej do Zawoi. Wtedy samochód możemy pozostawić na dużym parkingu przy dolnej stacji kolejki w Zawoi Policzne, a wrócić w to miejsce korzystając z lokalnej komunikacji autobusowej (Zawoja – rozkład jazdy)

Wodospad na Mosornym Potoku

Dolna stacja kolejki na Mosorny Groń w Zawoi Policzne