Wycieczka na Trzy Korony i Sokolicę, spacer Wąwozem Homole, wejście na Wysoką – najwyższy szczyt Pienin. Przejście grzbietem Wysokiej przez Durbaszkę i Szafranówkę, zwiedzanie popularnych miejsc w okolicy Szczawnicy – wodospadu Zaskalnik i szczytu Bryjarka, a „na deser” udział w jesiennym redyku – tyle atrakcji i pięknych miejsc można zobaczyć podczas 4-dniowego pobytu w Szczawnicy.
Poniższa fotorelacja dowodzi, że późną jesienią warto zaplanować dłuższy pobyt w górach – warunki na szlakach są wyśmienite, okoliczne lasy mienią się wspaniałymi kolorami, a jeśli jeszcze uda nam się trafić na regionalne święta i imprezy – wyjazd w góry można uznać za doskonały!

Zdjęcia – Bartosz Stołecki

Wąwóz Homole

Wąwóz Homole to idealny początek pobytu w Pieninach 🙂

Wąwóz Homole

Spacer w Wąwozie Homole

Wysoka (1050 m) – najwyższy szczyt Pienin

Z Wąwozu Homole podchodzimy na Wysoką (1050 m) – najwyższy szczyt Pienin. Z góry roztaczają się piękne widoki na: Tatry, Babią Górę, Pasmo Przehyby i Radziejowej, Magurę Spiską oraz Pieniny. Góra zaliczana jest do Korony Gór Polski.

Panorama z Wysokiej

Panorama z Wysokiej

Panorama z Wysokiej

Panorama Tatr z Wysokiej

Szafranówka

Z Wysokiej warto przejść granią w kierunku Szafranówki przez Durbaszkę, gdzie można odpocząć w Górskim Ośrodku Szkolno-Wypoczynkowy „Pod Durbaszką”. Dalej po drodze mijamy Wysoki Wierch, który słynie z pięknych widoków.

Grzbietem z Wysokiej przez Durbaszkę i Szafranówkę

Grzbietem z Wysokiej przez Durbaszkę i Szafranówkę

Trzy Korony

Do “obowiązkowych” miejsc w Pieninach należą “Trzy Korony” – najważniejszy, oprócz Sokolicy, symbol regionu. Na jednej ze szczytowej turni – Okrąglicy (983 m) znajduje się platforma widokowa, z której rozciąga się wspaniały widok na Pieniny i dolinę Dunajca, Beskid Sądecki, Gorce, Magurę Spiską oraz Tatry.
Jeden ze szlaków na Trzy Korony przechodzi przez Wąwóz Szopczański – skalisty, wysoki kanion z oryginalnymi wapiennymi skałami.

Panorama z Trzech Koron

Panorama z Trzech Koron

Sokola Perć i Sokolica

Z Trzech Koron można podejść “Sokolą Percią” na Sokolicę – z góry wspaniale widać Przełom Dunajca!Widoki z Sokolicy

Widoki z Sokolicy

Widoki z Sokolicy

Ciekawe miejsca w rejonie Szczawnicy

W rejonie Szczawnicy znajduje się kilka popularnych miejsc, m.in. wodospad Zaskalnik i szczyty Bryjarka oraz Bereśnik, które leżą już poza obszarem Pienin (Beskid Sądecki), ale od dawna były celem spacerów i wycieczek mieszkańców i kuracjuszy uzdrowisk Szczawnicy.

Atrakcje blisko Szczawnicy - Bereśnik i Bryjarka
Widok na Pieniny i Tatry spod szczytu Bereśnika
Atrakcje blisko Szczawnicy - Bereśnik i BryjarkaSzczawnica to znane uzdrowisko z ponad 150 – letnią tradycją. Warto podejść na Plac Dietla i odwiedzić pięknie odrestaurowaną Pijalnię Wód Mineralnych.

Szczawnica

Redyk w Szczawnicy

Jesienią warto odwiedzić Szczawnicę by zobaczyć redyk – wspaniałe pasterskie wydarzenie z piękną, folklorystyczną oprawą.

Redyk w Szczawnicy

Redyk w SzczawnicyRedyk w Szczawnicy