Malinowska Skała i Barania Góra to popularne miejsca w Beskidzie Śląskim. Zapraszamy dzisiaj na długą, ale piękną i widokową wycieczkę po tych lubianych przez turystów szlakach, a przy okazji podpowiadamy, jak ją urozmaicić, by uczynić z niej niezwykłą górską przygodę, a dodatkowo w weekendowy dzień uniknąć tłumów.
Jakie atrakcje nas czekają? Zaczynamy od spektaklu wschodu słońca na Malinowskiej Skale, po drodze nacieszymy oczy widokami z Zielonego Kopca i Magurki Radziechowskiej, kulminacją wrażeń będą wspaniałe panoramy z wieży na Baraniej Górze, skąd można zobaczyć nawet Tatry i Małą Fatrę. Należy jeszcze dodać oryginalne skalne wychodnie, m.in. dobrze znaną sympatykom Beskidu Śląskiego – wychodnię na Malinowskiej Skale.
Wycieczka ma jeszcze jeden duży atut, mianowicie proponowana trasa zamyka się w zgrabną pętlę.

Trasa: Lipowa, Ostre – Malinowska Skała – Barania Góra – Magurka Radziechowska – Lipowa, Ostre
Długość trasy ok. 24 km
Czas przejścia – ok. 8 godz.

Autor zdj. Krzysztof Rozowski

Krótki opis trasy: wyruszamy z Lipowej Ostre (zaraz za Hotelem Zimnik znajduje się parking). Żółtym szlakiem idziemy najpierw dnem Doliny Zimnika, a dalej stromym podejściem wchodzimy na grań przy Malinowskiej Skale (do szczytu w prawo 500 m, punkt widokowy). Zielonym szlakiem idziemy w kierunku Baraniej Góry, po drodze przechodzimy przez Zielony Kopiec i Magurkę Wiślańską. Warto podejść na Halę Baranią – miejsce rzadko odwiedzane, a warte zobaczenia, znajduje się w połowie drogi pomiędzy Magurką Wiślańską i Baranią Górą, ok. 100 m od szlaku (zielony/czerwony szlak). Na Baraniej Górze znajduje się stalowa wieża widokowa, rozciągają się z niej wspaniałe panoramy 360°, zobaczymy m.in. Beskidy – Śląski, Mały, Makowski, Żywiecki z Babią Górą, Beskid Śląsko-Morawski, ze szczytem Lysa Hora, a przed nim Stożek Wielki, również Małą Fatrę, Góry Choczańskie i Tatry. Ze szczytu schodzimy tą samą drogą na Magurkę Wiślańską, gdzie skręcamy w prawo i czerwonym szlakiem docieramy na widokową Magurkę Radziechowską (piękna panorama Beskidu Żywieckiego). Stąd pozostaje już tylko droga powrotna (zielonym szlakiem) do Ostrego.

Pierwszy etap naszej wycieczki to Malinowska Skała i podziwianie wschodu słońca.

Wschód słońca na Malinowskiej Skale, zdj. Krzysztof R.Wschód słońca na Malinowskiej Skale, zdj. Krzysztof R.

Wschód słońca na Malinowskiej Skale, zdj. Krzysztof R.Wschód słońca na Malinowskiej Skale, zdj. Krzysztof R.

Przy szlaku turystycznym znajduje się  duża skalna wychodnia „Malinowska Skała” – dobrze znana sympatykom Beskidu Śląskiego i będąca jednym z symboli regionu. Od 1977 roku objęta jest ochroną jako pomnik przyrody nieożywionej.

Malinowska Skała, zdj. Krzysztof R.

Następna atrakcja to widoki z Zielonego Kopca (Zielony Kopiec lub Kopiec Cienków; 1152 m) na Magurkę Wiślańską oraz Baranią Górę.

Kulminacją naszej wycieczki jest drugi co do wysokości szczyt Beskidu Śląskiego – Barania Góra (1220 m). Na jej szczycie stoi stalowa wieża widokowa, z której rozciągają się imponujące panoramy 360°, zobaczymy m.in. Beskid Śląski, Beskid Mały, Beskid Makowski, Beskid Żywiecki z Babią Górą, na zachód Beskid Śląsko-Morawski, ze szczytem Lysa Hora, a przed nim Stożek Wielki. Widać też Tatry, Góry Choczańskie i Małą Fatrę.

Widok z Baraniej Góry, zdj. Krzysztof R.

Widok z Baraniej Góry, zdj. Krzysztof R.

Widok z wieży na Baraniej Górze, zdj. Krzysztof R.

Widok z Baraniej Góry, zdj. Krzysztof R.
Pomiędzy Baranią Górą i Magurką Radziechowską, ok. 100 m od szlaku (zielony/czerwony szlak) znajduje się Hala Barania. Miejsce jest rzadko odwiedzane, a zdecydowanie warte zobaczenia. Stoi tutaj bacówka, która służy w lecie pasterzom wypasającym tu owce.

Bacówka na Hali Baraniej, zdj. Krzysztof R.

Hala Barania, zdj. Krzysztof R.Kolejnym etapem wycieczki jest widokowa Magurka Radziechowska (1108 m). Rozciąga się stąd pełna panorama Beskidu Żywieckiego, zobaczymy też Baranią Górę, Malinowską Skałę i Skrzyczne. Na jej południowych stokach oraz na grzbiecie pomiędzy Magurką Radziechowską i Magurką Wiślańską występują ciekawe wychodnie piaskowców.

Wychodnie piaskowców na Magurce Radziechowskiej (1108 m)

Widoki z Magurki Radziechowskiej, zdj. Krzysztof R.

Z Magurki Radziechowskiej schodzimy do Ostrego zielonym szlakiem. Na tym odcinku czekała niespodzianka… 🙂

Zejście z Magury Radziechowskiej, zdj. Krzysztof R.

Zielony szlak z Magurki Radziechowskiej