Ochodzita – niewysoka, licząca 895 m n.p.m. góra oferuje jedną z bardziej spektakularnych panoram w Beskidzie Śląskim. Kopulasty, bezleśny szczyt i stojąca na nim słynna ławeczka jest dobrze znana amatorom pięknych widoków.
Ochodzita znajduje się na terenie Koniakowa i jest bardzo popularna wśród amatorów pięknych widoków. Duża w tym zasługa dostępności miejsca – z parkingu naprzeciwko karczmy o tej samej nazwie – „Ochodzita” na górę dotrzemy łatwą i wygodną drogą w ok. 15 minut. Karczma znajduje się przy drodze 943 pomiędzy Milówką a Istebną.
Na szczycie Ochodzitej znajduje się stacja przekaźnikowa – telewizyjna, radiowa oraz telefonii komórkowej. Zaraz poniżej szczytu stoi kapliczka, która jest dziełem Ludwika Kubaszczyka, ludowego twórcy z Koniakowa, a nad nią stylowa wołoska brama oraz tablica informacyjna o szlaku kultury wołoskiej na Śląsku.
Na północno-zachodnich stokach góry znajduje się narciarski wyciąg orczykowy.
Na szczycie, tuż poniżej górnej stacji wyciągu narciarskiego stoi słynna ławeczka, z której można podziwiać wspaniałą panoramę Beskidu Śląsko – Morawskiego (Słowacja) z Łysą Góra (1323 m) i Beskidu Śląskiego ze szczytem Kiczory (990 m), Wielką Czantorią (995 m) i Baranią Górą (1220 m), a w dole zabudowania Istebnej i Koniakowa.
Patrząc wzdłuż drogi, którą weszliśmy, czyli w kierunku wschodnim, zobaczymy tuż pod nami budynek karczmy, centralnie masyw Romanki (1366 m) przysłaniającej Babią Górę oraz pasmo Lipowskiego Wierchu (1324 m) przysłaniające z kolei Pilsko. W głębi, po prawej, na horyzoncie dostrzeżemy całą grań Tatr.
Patrząc w kierunku południowym zobaczymy szczyty Beskidu Śląskiego: Muńcuł (1165 m) oraz Rycerzową Małą i Rycerzową Wielką (1226 m), a w głębi na horyzoncie szczyty Małej Fatry z charakterystycznym Wielkim Rozsutcem (1610 m).
Ochodzita to obecnie bardzo komercyjne miejsce – na dole karczma, przy drodze na szczyt sprzedaż burgerów i regionalna bacówka „Na Ochodzitej”.
Wg popularnej miejscowej legendy na szczycie Ochodzitej mieli swoją siedzibę zbójnicy, którzy z góry obserwowali szlak handlowy i podążających nim kupców. Ci, aby nie wpaść w ręce rabusiów musieli nadkładać drogi i obchodzić górę. Stąd też wzięła się nazwa góry – „Obchodzitej”.