Piękna trasa na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczadów, idealna na niespieszną wędrówkę w jesiennym klimacie – leśnymi ścieżkami pełnymi szeleszczących liści, przez kolorowe lasy z czerwonymi akcentami głogu i dorodnych muchomorów 🙂
Szlak rozpoczyna się w Komańczy, gdzie warto odwiedzić Klasztor Nazaretanek, który był miejscem internowania kardynała Stefana Wyszyńskiego. Po drodze mijamy Wahalowski Wierch (666 m) oraz Kamień (717 m), w masywie którego znajdują się ciekawe wychodnie skalne. Wycieczkę kończymy w Przybyszowie, działa tutaj “Chata w Przybyszowie”, która oferuje noclegi i kuchnię turystyczną.

Zdjęcia: Maria Urbańska

Suma wzniesień: ok. 400 m
Długość trasy: ok. 13 km
Czas wyprawy: ok. 4 h (sam przemarsz) (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).
Mapa Beskidu Niskiego online: Beskid Niski

Z Komańczy do Chaty w Przybyszowie

Naszą wycieczkę rozpoczynamy w Komańczy. W tutejszym Klasztorze Nazaretanek od 29 października 1955 do 28 października 1956 r. internowany był prymas Stefan Wyszyński. Można zwiedzić pokój prymasa oraz kaplicę.

Klasztor nazaretanek w Komańczy

Klasztor Nazaretanek – miejsce internowania kardynała Stefana Wyszyńskiego

Znajduje się tutaj również Leśna Willa PTTK (dawne Schronisko PTTK w Komańczy).

Willa PTTK w Komańczy

Szlak prowadzi nas przez piękny bukowy las, jesienią czeka nas tu dywan szeleszczących liści, a przy drodze dorodne muchomory 🙂 W okolicach Wahalowskiego Wierchu (666 m) przechodzimy przez szerokie, trawiaste wzgórza, z których rozciąga się wspaniały widok na beskidzkie lasy.Z Komańczy do Chaty w Przybyszowie
Z Komańczy do Chaty w PrzybyszowieZ Komańczy do Chaty w Przybyszowie

Z Komańczy do Chaty w PrzybyszowieZ Komańczy do Chaty w Przybyszowie

Cały czas znajdujemy się na czerwonym szlaku Głównego Szlaku Beskidzkiego.

Docieramy do Kamienia (717 m n.p.m.) – jest to szczyt w Pasmie Bukowicy, zwany też Kamieniem nad Rzepedzią. W jego masywie znajdują się charakterystyczne wychodnie skalne.
W 2012 r. utworzono tutaj „Rezerwat przyrody Kamień nad Rzepedzią” w celu ochrony skał piaskowca oraz otaczającego go drzewostanu.

Wychodnie skalne na Kamieniu

Wychodnie skalne na Kamieniu

Z Komańczy do Chaty w PrzybyszowieWycieczkę kończymy w Przybyszowie, jest to nieistniejąca wieś (mieszkańców wysiedlono na Ukrainę po II wojnie światowej).
Działa tutaj “Chata w Przybyszowie”, która oferuje noclegi i kuchnię turystyczną. Z Komańczy do Chaty w Przybyszowie