Piękne widoki, kolorowe i pachnące łąki, soczysta zieleń lasów i sporo atrakcji na trasie, a jeśli jeśli dopisze nam pogoda – wędrówka po gorczańskich szlakach wczesnym latem jest naprawdę wspaniałą przygodą!
Trasa – Lubomierz – wyjście czarnym szlakiem na Kudłoń i dalej żółtym szlakiem na Gorc Troszacki i polanę Podskały. Po wyjściu z terenu Parku Gorczańskiego trasę można skrócić i przejść bez szlaku do przysiółku Kozery.

Zdjęcia – Maria Urbańska

Kudłoń z Lubomierza

Kudłoń z LubomierzaKudłoń z Lubomierza

Kudłoń z Lubomierza

Widoki z podejścia na Kudłoń

Kudłoń z LubomierzaKudłoń z Lubomierza
 Jedną z atrakcji wycieczki jest “Kudłoński Baca” – jeden z największych w Gorcach skalny ostaniec, który znajduje się na północnych zboczach Kudłonia. Ludowe podania głoszą, że olbrzymi głaz pojawił się za sprawą złych mocy. Podobno kamień przyniósł diabeł, który chciał go zrzucić na kościół w pobliskim Lubomierzu. Inne podania mówią o złym bacy, który za karę, że źle traktował swoich juhasów został zamieniony w kamienny obelisk.

Kudłoński Baca

Wychodnie skalne przy Kudłońskim Bacy

Kudłoń z Lubomierza

Widok spod Kudłońskiego Bacy

Kudłoń z LubomierzaKudłoń z Lubomierza

Kudłoń (1274 m) to czwarty co do wysokości szczyt w Gorcach. Jego wierzchołek jest zalesiony, pozbawiony widoków, znajduje się na nim słupek znaku pomiarowego, a poniżej szczytu jest skrzyżowanie szlaków. Na Kudłoniu znajdują się najliczniejsze i najbardziej znane w całych Gorcach wychodnie skalne, najsłynniejszą z nich jest Kudłoński Baca.

Kudłoń z Lubomierza

Na szczycie Kudłonia

Kudłoń z Lubomierza

Zejście w kierunku polany Podskały – w tle Mogielica

Kudłoń z Lubomierza

Polana Gorc Troszacki (1195-1235 m n.p.m.) – bardzo widokowa polana na grzbiecie Gorca Troszackiego, zobaczymy z niej m.in. Gorce, Tatry, Magurę Spiską, Beskid Sądecki i Beskid Wyspowy.
Na polanie występuje bardzo ciekawa i różnorodna roślinność, w tym wiele okazów chronionych.

Gorc Troszacki

Podskały – polana na grzbiecie górskim pomiędzy Gorcem Troszackim i Jaworzynką , położona jest na wysokości 940–1020 m n.p.m., na obszarze Gorczańskiego Parku Narodowego. Rozciągają się z niej ładne widoki na gorczańskie szczyty: m.in. Gorc, Kudłoń, Polanę Adamówkę i Polanę Kudłoń, zobaczyć też można Babią Górę i szczyty Beskidu Wyspowego.
Polana ma duże walory przyrodnicze – występują tu ciekawe zbiorowiska roślinne, wiele z nich to rzadkie i chronione rośliny. Znaleźć tu można m.in. kilka gatunków storczyków.
Na polanie stoi zrekonstruowany szałas pasterski oraz kilka niszczejących starych szałasów – pozostałości po prowadzonej tu dawniej gospodarce pasterskiej.
Nazwa „Podskały” pochodzi od Białych Skał znajdujących się w lesie sporo powyżej polany.

Polana Podskały

Polana Podskały

Kudłoń z Lubomierza

Powrót z Polany Podskały do Lubomierza bez szlaku

Kudłoń z LubomierzaKudłoń z LubomierzaPowrót z Polany Podskały do Lubomierza bez szlaku