Piękne widoki, kolorowe i pachnące łąki, soczysta zieleń lasów i sporo atrakcji na trasie, a jeśli jeśli dopisze nam pogoda – wędrówka po gorczańskich szlakach wczesnym latem jest naprawdę wspaniałą przygodą!
Trasa – Lubomierz – wyjście czarnym szlakiem na Kudłoń i dalej żółtym szlakiem na Gorc Troszacki i polanę Podskały. Po wyjściu z terenu Parku Gorczańskiego trasę można skrócić i przejść bez szlaku do przysiółku Kozery.

Zdjęcia – Maria Urbańska

Kudłoń z Lubomierza

Kudłoń z LubomierzaKudłoń z Lubomierza

Kudłoń z Lubomierza

Widoki z podejścia na Kudłoń

Kudłoń z LubomierzaKudłoń z Lubomierza
 Jedną z atrakcji wycieczki jest “Kudłoński Baca” – największy w Gorcach ostaniec, który znajduje się na północnych zboczach Kudłonia. Skąd się wzięła w takim miejscu samotna, olbrzymia skała? Ludowe podania głoszą, że pojawiła się za sprawą złych mocy. Podobno kamień przyniósł diabeł, który chciał go zrzucić na kościół w pobliskim Lubomierzu. Inne podania mówią o złym bacy, który za karę, że źle traktował swoich juhasów został zamieniony w kamienny obelisk. Niezależnie od tego, która wersja wyda nam się bardziej prawdopodobna, miejsce to warto odwiedzić.

Kudłoński Baca

Wychodnie skalne przy Kudłońskim Bacy

Kudłoń z Lubomierza

Widok spod Kudłońskiego Bacy

Kudłoń z LubomierzaKudłoń z Lubomierza

Kudłoń (1274 m) to czwarty co do wysokości szczyt w Gorcach. Jego wierzchołek jest zalesiony, pozbawiony widoków, znajduje się na nim słupek znaku pomiarowego, a poniżej szczytu jest skrzyżowanie szlaków. Na Kudłoniu znajdują się najliczniejsze i najbardziej znane w całych Gorcach wychodnie skalne, najsłynniejszą z nich jest Kudłoński Baca.

Kudłoń z Lubomierza

Na szczycie Kudłonia

Kudłoń z Lubomierza

Zejście w kierunku polany Podskały – w tle Mogielica

Kudłoń z Lubomierza

Polana Gorc Troszacki (1195-1235 m n.p.m.) – bardzo widokowa polana na grzbiecie Gorca Troszackiego, zobaczymy z niej m.in. Gorce, Tatry, Magurę Spiską, Beskid Sądecki i Beskid Wyspowy.
Na polanie występuje bardzo ciekawa i różnorodna roślinność, w tym wiele okazów chronionych.

Gorc Troszacki

Podskały – polana na grzbiecie górskim pomiędzy Gorcem Troszackim i Jaworzynką , położona jest na wysokości 940–1020 m n.p.m., na obszarze Gorczańskiego Parku Narodowego. Rozciągają się z niej ładne widoki na gorczańskie szczyty: m.in. Gorc, Kudłoń, Polanę Adamówkę i Polanę Kudłoń, zobaczyć też można Babią Górę i szczyty Beskidu Wyspowego.
Polana ma duże walory przyrodnicze – występują tu ciekawe zbiorowiska roślinne, wiele z nich to rzadkie i chronione rośliny. Znaleźć tu można m.in. kilka gatunków storczyków.
Na polanie stoi zrekonstruowany szałas pasterski oraz kilka niszczejących starych szałasów – pozostałości po prowadzonej tu dawniej gospodarce pasterskiej.
Nazwa „Podskały” pochodzi od Białych Skał znajdujących się w lesie sporo powyżej polany.

Polana Podskały

Polana Podskały

Kudłoń z Lubomierza

Powrót z Polany Podskały do Lubomierza bez szlaku

Kudłoń z LubomierzaKudłoń z LubomierzaPowrót z Polany Podskały do Lubomierza bez szlaku