Zamek Dunajec – średniowieczna warownia stojąca nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego w Niedzicy to jeden z symboli Pienin, miejsce z niezwykle burzliwą, ale też ciekawą historią.
Zamek został zbudowany w I połowie XIV wieku przez Kokosza Berzewiczego w celu obrony północnej granicy Węgier. Wśród licznych właścicieli, którzy nią władali należy wymienić rodzinę Horváthów, którzy przekształcili ją w okazałą renesansową rezydencję. Ostatnimi właścicielami (do 1945 r.) był ród Salamonów.
Od 1950 r. administratorem i opiekunem obiektu jest Stowarzyszenie Historyków Sztuki.
Po II wojnie światowej w zdewastowanym zamku przeprowadzono prace restauracyjne oraz częściową odbudowę. W części pomieszczeń utworzono muzeum wnętrz i historii regionu spiskiego.

Zdjęcia: Waldemar Rusek


Do zwiedzania udostępnione są:
Zamek – wnętrza zamku zostały zaadaptowane na cele muzealne, znajdują się tu m.in. tzw. „komnaty Salamonów” z przedmiotami z XVI – XIX w., sala myśliwska, izba żupna, izba straży oraz więzienie z izbą tortur. W salach historycznych znajdują się elementy znalezione podczas prac archeologicznych i stare fotografie.
Dużą atrakcją zamku są tarasy widokowe.
Wozownia – znajduje się tu ekspozycja zabytkowych pojazdów konnych pochodzących z lat 1900-1939.
Spichlerz – drewniany obiekt zbudowany pod koniec XVIII w., obecnie mieści się tu stała wystawa – Sztuki Ludowej Spisza.

Ciekawostka: Zamek Dunajec był plenerem kilku filmów, m.in. “Janosika” i “Wakacji z duchami”.

Godziny otwarcia oraz ceny biletów: https://zamekniedzica.pl/

Zamek Dunajec

Skarb Inków na Zamku Dunajec

Z zamkiem związana jest bardzo ciekawa legenda o ukrytym skarbie Inków.
Historia związana jest z rodziną Berzewiczych, do których należała pienińska warownia. Mieniący się ich potomkiem Andrzej Benesz – prawnik, archeolog, PRL-owski wicemarszałek Sejmu, podobno w 1946 r. znalazł w zamku inkaskie kipu.
Początek tej niezwykłej historii sięga XVIII w. Wtedy to Sebastian Berzewiczy ucieka do Peru będącego wówczas hiszpańską kolonią. Tam żeni się z córką inkaskiego wodza, która rodzi mu córkę Uminę. Kiedy w Peru wybucha powstanie przeciwko Hiszpanom jego przywódcą zostaje Tupac Amaru. Po upadku powstania Tupac Amaru zostaje stracony, a następcą inkaskiego tronu zostaje bratanek zabitego wodza, który jest mężem Uminy. Ponieważ i jego życie jest zagrożone, Sebastian Berzewiczy chcąc ratować córkę i jej męża zabiera ich do Włoch, tam Umina rodzi syna Antonia. Niestety, nawet w Europie rodzina nie jest bezpieczna – najpierw zostaje zabity przez hiszpańskich szpiegów mąż Uminy, a później, kiedy Sebastian zamieszkuje z córką i wnukiem w Zamku w Niedzicy – ginie Umina.
Aby chronić wnuka Sebastian oddaje go pod opiekę swojemu bratankowi Wacławowi Benesz-Berzewiczemu. Sprowadza również radę emisariuszy Inków, którzy spisują akt adopcji – zwany także Testamentem Inków. Odtąd mały Antonio Tupac Amaru staje się synem Wacława i Anny Benesz i zamieszkuje na Morawach. Antoni Benesz ma dwie córki i dwóch synów – Ernesta i Wilhelma.
I teraz wracamy do postaci Andrzeja Benesza, który podaje się za wnuka Ernesta.
31 lipca 1946 r. pojawia się na zamku w Niedzicy i w obecności świadków odkopuje spod kamiennego progu zamku ołowianą zalutowaną tubę, w której znajdował się pęk rzemieni z węzłami i trzema złotymi blaszkami na końcach. Wg Andrzeja Benesza było to kipu otrzymane od Rady Emisariuszy Inków – testament Inków z dokładnymi miejscami ukrycia ich skarbu, który prawdopodobnie miał być przeznaczony do sfinansowania powstania przeciw Hiszpanii. Część skarbu, którą zabrał mąż Uminy uciekając z Peru miała zostać ukryta na niedzickim zamku.
Niestety, kipu zaginęło, natomiast Andrzej Benesz zginął w wypadku samochodowym – miał to być dowód klątwy inkaskich kapłanów za ujawnienie kipu bez zgody rady emisariuszy Inków.

Zamek Dunajec