Propozycja zimowej wycieczki na Turbacz z Obidowej, gdzie swój początek ma także narciarska trasa biegowa „Śladami Olimpijczyków”. Szlak prowadzi przez szereg pięknych polanek z punktami widokowymi. Z grani, przy dobrej pogodzie, rozciąga się wspaniały widok na Gorce, Tatry i Babią Górę. Droga przechodzi obok Kaplicy Matki Boskiej Królowej Gorców, nazywanej też Kaplicą Papieską. Zimą Turbacz jest bardzo popularnym celem wycieczek, na szlaku, oprócz turystów pieszych, można spotkać narciarzy biegowych, skiturowych, rodziny z saneczkami, a nawet rowerzystów. Trasa wycieczki przebiega poza granicami Gorczańskiego Parku Narodowego, jest więc dobrym celem na wycieczki z psem.

Kraj: PolskaNa trasie zółtego szlaku na Turbacz
Rejon: Gorce
Punkt wyjścia
(powrotu): Obidowa
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima
Trudności: brak trudności technicznych

Suma wzniesień: ok. 620 m

Długość trasy: ok. 17 km
Czas wyprawy (sam przemarsz): ok. 4:40 h (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).
Mapa Gorców online Gorce

Komplet szczegółowych informacji o wyprawie: trasa, dojazd, pogoda i inne dostępny jest na panelu bocznym (po prawej stronie).

Ważne: zimą należy uwzględnić warunki śniegowe (czas i możliwość przejścia).

Poniżej mapa turystyczna Gorców Wydawnictwa Compass – rejon od Obidowej po Turbacz

Z Obidowej na Turbacz - mapa trasy

Wycieczkę rozpoczynamy w Obidowej. Znajduje się tutaj spory parking, który w popularne turystycznie dni może być zatłoczony – jest to bowiem początek popularnej narciarskiej trasy biegowej „Śladami Olimpijczyków”.
Z parkingu wyruszamy szlakiem zielonym. Pierwszy odcinek prowadzi przez las wąską, ostro wspinającą się ścieżką.

Podejście zielonym szlakiem z Obidowej

Zimą trasa na Turbacz jest popularna także wśród rowerzystówNa trasie można spotkać także rowerzystów

Zima pod TurbaczemTak wygląda zima pod Turbaczem

Po ok. 1 godzinie docieramy do skrzyżowania szlaków pod szczytem o nazwie Bukowina Obidowska (1039 m). Jego północne i zachodnie stoki opadają do doliny Lepietnicy, południowe w stronę Nowego Targu. Czarnym szlakiem, w kierunku zachodnim, możemy dojść w 0:15 min. do schroniska „Koliba na Łapsowej Polanie”, podążając zielonym szlakiem na południe, w niecałą godzinę zejdziemy do Nowego Targu, a my czarnym szlakiem poruszamy się na wschód (w lewo).

Zimą trasa na Turbacz jest popularna także wśród rowerzystówZimą trasa jest popularna wśród rowerzystówZima pod Turbaczem
Przed nami łagodniejsza część trasy, szlak prowadzi granią, szeroką drogą przez las. Po drodze mijamy kilka urokliwych polan z widokami na Tatry oraz otoczenie doliny Lepietnicy.

Panorama z trasy czarnego szlaku na Turbacz

Na szlaku na TurbaczNa trasie czarnego szlaku
Panorama z trasy na Turbacz na TatryPrzy dobrej pogodzie z grani zobaczymy Tatry
Na czarnym szlaku na TurbaczW drodze na Turbacz (czarny szlak)

Po ok. 1 h docieramy do Polany Wszołowej (pod szczytem Bukowiny Miejskiej) – jest to dosyć charakterystyczne miejsce – stoi tutaj polowy ołtarz myśliwski ufundowany przez Koło Łowieckie z Nowego Targu, przy którym odbywają się msze św. na rozpoczęcie i zakończenie sezonu łowieckiego. Tutaj kończy się czarny szlak, a dalej będziemy szli żółtym szlakiem z Kowańca, który wyprowadzi nas na sam Turbacz.
Z Polany Wszołowej podchodzimy na szczyt Bukowina Miejska (1143 m), na jego grzbiecie znajduje się widokowa polana Bukowina, zobaczymy z niej m.in. Babią Górę, Pasmo Policy, Turbacz i grzbiet Średniego Wierchu.

Na trasie zółtego szlaku na TurbaczPodejście z Polany Wszołowej na szczyt Bukowiny Miejskiej

Od Bukowiny Miejskiej przechodzimy wzdłuż polany widokową granią, która zaczyna się stromo wznosić w kierunku Turbacza.

Zima w GorcachWidok na grzbiet Średniego Wierchu
Widok na Tatry z grani pod Turbaczem (żółty szlak)Z grani dobrze widać Tatry
Widok na Tatry z grani pod Turbaczem (żółty szlak)Widok na Tatry
Na żółtym szlaku na TurbaczWidok na Babią Górę spod Kaplicy Matki Boskiej Królowej Gorców

Od Polany Wszołowej idziemy popularną drogą wejścia na Turbacz, stąd też w ładne weekendowe dni na trasie panuje spory ruch. Zimą na tym odcinku mijamy nie tylko turystów pieszych, ale też narciarzy na biegówkach i skiturach, rodziny z saneczkami i nawet rowerzystów. Ponieważ trasa wycieczki przebiega poza granicami Gorczańskiego Parku Narodowego na szlaku spotkamy też turystów z psami.

Na żółtym szlaku na Turbacz

Zimą trasa na Turbacz jest popularna także wśród rowerzystów

Po ok. 40 minutach docieramy do Polany Rusnakowej, gdzie znajduje się Kaplica Matki Boskiej Królowej Gorców, nazywana też Kaplicą Papieską, Partyzancką lub Pasterską. Wybudowano ją w 1979 r. z okazji pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Od maja do października, w niedziele, odprawiane są msze św., natomiast w każdą drugą niedzielę sierpnia odbywa się tu bardzo uroczyste nabożeństwo organizowane przez Związek Podhalan. Wielokrotnie brał w nich udział oraz wygłaszał kazania ks. profesor Józef Tischner.
Kaplica ma bardzo symboliczny charakter. Zbudowana jest na planie krzyża Virtuti Militari, belkowanie drzwi ma kształt orła, łańcuch, który je zamyka symbolizuje Polskę w niewoli. Na oknach kaplicy znajdują się wizerunki 4 polskich orłów: pochodzące z czasów biskupa Stanisława ze Szczepanowa, z czasów konfederacji barskiej, z okresu II Rzeczypospolitej oraz armii polskiej w ZSRR (pozbawiony korony). Nad portretem Jana Pawła II znajduje się napis: „Pasterzowi pasterze”.
Wokół kaplicy znajdują się ławki, dzwonnica i polowy ołtarz.

Kaplica Matki Boskiej Królowej Gorców, nazywanej też Kaplicą Papieską

Z Polany Rusnakowej do schroniska na Turbaczu czeka nas już tylko ok. 20 minutowe podejście. Po drodze dołączają do nas szlaki zielony z Nowego Targu i niebieski z Łopusznej. W schronisku czeka nas zasłużony odpoczynek, ciepła herbata i może obiad. Niestety, nie możemy zabawić zbyt długo, ponieważ musimy zdążyć przed zmierzchem wrócić do Obidowej.
Na parking wracamy tą samą drogą.

Panorama Tatr z przed schroniska na Turbaczu