Grań Bukowego Berda szczególnie polecana jest jesienią, ale zimą przy dobrej pogodzie prezentuje się nie mniej efektownie. Najłatwiej jest tu wejść z Mucznego. Po przejściu całego pasma możemy przejść przez Przełęcz Goprowską na szczyt Tarnicy i zejść do Wołosatego. Przemierzając kolejne granie i przełęcze zobaczymy wychodnie skalne pokryte fantastycznymi lodowymi dekoracjami, a przede wszystkim wspaniałe panoramy Bieszczadów z białymi czapami połonin zarówno po polskiej, jak i Ukraińskiej stronie. Proponowana trasa wycieczki wymaga zapewnienia sobie transportu do Mucznego i powrotu z Wołosatego, zimą busy nie mają regularnych kursów.
Opisywana trasa: wyjście z Mucznego- grań Bukowego Berda – Przełęcz Goprowska – Tarnica – zejście do Wołosatego.
Uwaga! Zimą koniecznie trzeba mieć ze sobą raki lub raczki, bardzo przydatne przy wędrówkach są rakiety śnieżne, które umożliwią nam wędrówkę, nawet przy nieprzetartym szlaku.
Kraj: Polska
Rejon: Bieszczady Zachodnie
Punkt wyjścia: Muczne
Punkt powrotu: Wołosate
Czas: 1 dzień
Pora roku: wiosna, lato, jesień, zima (zależnie od warunków śniegowych)
Trudności: zimą przy przetartym szlaku i dobrych warunkach pogodowych nie ma trudności technicznych, ale należy zachować ostrożność na śliskich wychodniach skalnych
Suma podejść: ok. 880 m
Długość trasy: ok. 13,1 km
Czas wyprawy: ok. 4:40 h (sam przemarsz) (zimą czas przejścia może być znacznie dłuższy).
Zobacz dodatkowe informacje:
DOJAZD EKWIPUNEK
POGODA NOCLEGI online
BEZPIECZEŃSTWO W GÓRACH
Mapa online: Bieszczady
Poniżej prezentujemy fragment mapy “Bieszczady” Wydawnictwa Compass z zaznaczoną trasą na Bukowe Berdo i Tarnicę
Naszą wycieczkę rozpoczynamy w Mucznem, wychodzimy stąd żółtym szlakiem.
Pierwszy odcinek trasy prowadzi przez las, droga stopniowo wznosi się do góry – do pierwszej kulminacji na grani mamy do przejścia 3,2 km i do pokonania 440 m przewyższenia. Po drodze mijamy tablice informacyjne Bieszczadzkiego Parku Narodowego, w kilku miejscach przy szlaku ustawione są ławki, ale zimą najczęściej są przysypane śniegiem.
Wychodzimy z lasu i ostrym podejściem po ok. 1:30 godz. marszu z Mucznego docieramy do pierwszego szczytu w paśmie Bukowego Berda o nazwie Szołtynia – 1201 m.
Pasmo Bukowego Berda ma trzy kulminacje: Szołtynia – 1201 m., Połonina Dźwiniacka – 1238 i Bukowe Berdo – 1313 m. Na jego grani występują liczne piaskowcowe skałki.
Tutaj „nasz” żółty szlak spotyka się z niebieskim biegnącym na Bukowe Berdo z Pszczelin – Widełek (2:45 h). Od tego miejsca prowadzić nas będą już niebieskie znaki, przed nami bardzo atrakcyjna widokowo wędrówka granią.
Grań Bukowego Berda to jedna z ciekawszych bieszczadzkich propozycji, szlak przez wielu uważany za najpiękniejszy. Największym atutem trasy są widoki, a te niezależnie od kierunku wędrówki, są wspaniałe. Idąc wysoką granią zobaczyć można połacie białych połonin kontrastujących z ciemnymi lasami. Wyjątkowo pięknie prezentuje się równoległy Szeroki Wierch, w kierunku zachodnim Połonina Caryńska i Wetlińska, a na wschodzie Kopa Bukowska, Krzemień, Halicz, Rozsypaniec i szczyty po ukraińskiej stronie.
Charakterystyczną cechą grani Bukowego Berda jest występowanie licznych piaskowcowych skałek. To właśnie od tych ostańców pochodzi nazwa pasma – Bojkowie określali terminem „berdo” skaliste grzbiety górskie. Zimą miejsca te są często oblodzone – należy zachować przy nich ostrożność.
Wg oznaczeń przejście grani – od pierwszej kulminacji grani – Szołtyni (1201 m) do szczytu Bukowego Berda (1313 m) wynosi ok. 2,5 km i ok. 1 godz., ale zimą należy się liczyć z dłuższym czasem wędrówki. Po dotarciu do najwyższego punktu pasma – Bukowego Berda (1313 m) zobaczymy jedną z piękniejszych bieszczadzkich panoram – po prawej postrzępioną grań Krzemienia, na wprost Kopę Bukowską, Halicz, Rozsypaniec, a nieco w prawo Tarnicę i Szeroki Wierch.
Na szczycie zatrzymujemy się na zasłużony odpoczynek i podziwianie panoram. Znajduje się tu kilka ławek, ale zimą najczęściej są one przysypane śniegiem.
Po zdobyciu szczytu Bukowego Berda mamy kilka możliwości do wyboru, dalszy ciąg zimowej wycieczki zależy przede wszystkim od warunków śniegowych i pogodowych, od naszej kondycji, ale też od możliwości transportu. Najpopularniejsze zimowe warianty powrotu z Bukowego Berda:
1. Trasa: Bukowe Berdo – Muczne
Zejście ze szczytu i powrót tą samą drogą do Mucznego- i tak zimą robi wielu turystów, szczególnie tych, którzy nie mają rakiet śnieżnych.
Suma podejść: ok. 40 m (zejść ok. 630 m)
Długość trasy: ok. 5,5 km
Czas przejścia: ok. 1:30 h.
Można też zejść do Pszczelin, ale zimą szlak jest rzadko przetarty.
2. Trasa: Bukowe Berdo – Przełęcz Goprowska – Wołosate
Suma podejść: ok. 190 m (zejść: ok. 770 m)
Długość trasy: ok. 6,7 km
Czas przejścia: ok. 2 h.
3. Trasa: Bukowe Berdo – Przełęcz Goprowska – Tarnica – Wołosate
Suma podejść: ok. 250 m (zejść: ok. 840 m)
Długość trasy: ok. 7,5 km
Czas przejścia: ok. 2:25 h.
Inne warianty: przejście przez Szeroki Wierch do Ustrzyk Górnych oraz przejście przez Halicz i Rozsypaniec do Wołosatego to już dłuższe czasowo trasy, zimą, kiedy dzień jest krótki, nie polecamy takich rozwiązań.
Opis trasy: przejście z Bukowego Berda na Przełęcz Goprowską, dodatkowo wejście na Tarnicę i zejście do Wołosatego.
Z Bukowego Berda przechodzimy przez przełęcz na Krzemień i dalej na Przełęcz Goprowską (1160 m). Na przełęczy krzyżują się szlaki: na Halicz (1:30h), Tarnicę (0:30 h) i Bukowe Berdo (1313 m – 1 h). Po prawej stronie znajduje się drewniana wiata – dobre miejsce do odpoczynku.
Suma zejść: ok. 555 m
Długość trasy: ok. 3,9 km
Czas wyprawy: ok. 1:00 godz.