Od 15 lutego Droga do Morskiego Oka od Palenicy Białczańskiej została otwarta.

Tatrzański Park Narodowy informuje, że w dalszym ciągu zamknięty jest zielono znakowany szlak turystyczny na odcinku Wodogrzmoty Mickiewicza –Wielki Staw w Dolinie Pięciu Stawów Polskich oraz czarno znakowany szlak turystyczny z  Doliny Roztoki (Rzeżuchy) do Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich.
Od 14 lutego zamknięty jest również szlak dojściowy (czarny) do Lodowego Źródła w Dolinie Kościeliskiej (z powodu transportu materiałów do remontu Jaskini Mroźnej).
Czarny szlak turystyczny w Dolinie Pańszczycy zostaje zamknięty (w obu kierunkach) od 4 grudnia 2021 r. do odwołania ze względów przyrodniczych (gawrowanie niedźwiedzicy). Jest to łącznik między żółtym szlakiem prowadzącym z Hali Gąsienicowej na Przełęczy Krzyżne, a zielonym szlakiem z Hali Gąsienicowej na Rówień Waksmundzką.

Warunki na szlakach

Tatrzański Park Narodowy informuje: “Szlaki w Tatrach są mocno oblodzone. Poślizgnięcie się na zaśnieżonych lub oblodzonych, stromych odcinkach szlaków grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. W wyższych partiach Tatr, sprzęt zimowy: raki, czekan, kask, lawinowe ABC oraz umiejętność posługiwania się tym sprzętem są niezbędne”.

W Tatrach obowiązuje II – stopień zagrożenia lawinowego.
Więcej szczegółów i dokładny opis stopni lawinowych można znaleźć na stronie: https://lawiny.topr.pl
Lawina nad Morskim Okiem

Kilka dni temu z Marchwicznego Żlebu w pobliżu Morskiego Oka zeszła wielka lawina. Jej siła była na tyle duża, że samochód TOPR o wadze ok. 2 ton, który był zaparkowany przed schroniskiem, został przesunięty podmuchem lawiny o 2 metry. Poza tym zniszczone zostały m.in. dwa słupy z piktogramami i z tabliczkami kierunkowymi, płot w dolnej części schodków prowadzących nad jezioro, ogródek z urządzeniami do pomiarów meteorologicznych IMGW. Tafla popękała na znacznej powierzchni, a grubość lodu wynosi obecnie około 50 cm.

15.02.2022
Źródło: TPN