Bieszczady - okładka

Bieszczady to przyroda, historia oraz ludzie – i wszystko to znajdziemy w książce „Bieszczady. Dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami”. Pośród praktycznych informacji o najciekawszych turystycznie miejscach autor przywołuje przełomowe dzieje regionu, przede wszystkim okres wysiedleń. Jest tu więc historia Sianek – przedwojennego kurortu, który odwiedzał Józef Piłsudski oraz piękna opowieść o słynnych odpustach w Łopience. Przywołane jest Wołosate – wieś, w której dzisiaj mieszka kilkadziesiąt osób, a przed wojną stało tu 200 chałup!.
Historia miejscowości i porady turystyczne przeplatają się z opowieściami o ważnych postaciach regionu. Obok takich niechlubnych „bohaterów” jak generał Karol Świerczewski czy „Wielki łowczy” – pułkownik Kazimierz Doskoczyński pojawiają się też postaci kultowe – dobrze znane starszym bywalcom regionu – jak Lutek Pińczuk – słynny Gospodarz Chatki Puchatka czy Władek Nadopta – legendarny „Majster Bieda”.

Adrian Markowski ‒ pisarz i poeta, autor tomu opowiadań Sąsiady (zekranizowanego przez Grzegorza Królikiewicza), tomiku piosenek Niebo nad Caryńską oraz książek dla dzieci Na tabliczkę sposób nowy, sama wchodzi ci do głowy i Na dzielenie sposób nowy, samo wchodzi ci do głowy; dziennikarz, redaktor i tłumacz, przez całe życie zawodowo związany ze słowem pisanym.
Tym razem autor na poły przewodnika, na poły reportażu, zaprasza na ścieżki bardziej i mniej znane, leżące na szlakach, poza nimi, a także we wnętrzu każdego z nas. Pokazuje, że każdy, jeśli tylko zechce, może przeżyć na tych rubieżach prawdziwą przygodę. Bo choć Bieszczady nie są już dalekie i dzikie, zawsze były i wciąż pozostają wyzwaniem. Każdy musi tu wydeptać swoją ścieżkę. Ta książka to pierwszy krok.

Warto zatem sięgnąć po tę książkę i koniecznie pojechać w Bieszczady, bo jak pisze autor „… nigdzie indziej w świecie nie ma takiego nieba jak nad Caryńską…i nigdzie indziej nie ma takich obłoków…”

 

 

Premiera książki 6 maja 2021 roku,
książka do nabycia online w sklepie internetowym Empik

Zapraszamy do przeczytania dwóch rozdziałów książki:

Szlak nieistniejących wsi
autorem mapki szlaku nieistniejących wsi jest Zbyszek Larwa

oraz :

Kraj łagodności

Książka zawiera galerię bieszczadzkich zdjęć, kilka z nich zamieszczamy poniżej.
Autorem zdjęć jest Anna Kubiak.

Bieszczady - spis treści

 

 

 

Bieszczady wkładka

Bieszczady wkładka 15

 

 

 

 

Jedna odpowiedź do “Bieszczady. Dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami”

  1. […] “Bieszczady. Dla tych, którzy lubią chodzić własnymi drogami” – Adrian Markowski Prószyński i S-ka […]